asfasdf ×

NázorObčana.sk

Na Kryme pokojne reagovali na ukrajinskú vodnú blokádu: „Nech sami seba zabetónujú – máme dostatok vody“

 Aktuality

Kyjev aj naďalej rozširuje blokádu Krymu a Donbasu. Pred niekoľkými dňami Ukrajina prestala distribuovať elektrinu do Luhanskej ľudovej republiky a včera definitívne zrušila dodávky vody do Krymu.

02 Máj
2017 08:38:55

Foto: Facebook

Vedenie Chersonskej oblasti informovalo o spustení do prevádzky novej priehrady na Severo-Krymskom kanále, ktorá zastavila dodávky vody na krymský polostrov. Predseda Chersonskej oblastnej administrácie Andrej Gordejev hrdo vyhlásil, že nová priehrada má nielen hospodársky a vodohospodársky, ale aj „geopolitický“ význam.

Krymské média v tejto súvislosti pripomínajú, že dodávky vody do Krymu Kyjev prakticky úplne zastavil ešte pred 3 rokmi a nič sa nestalo, polostrov nedostatok vody nepociťuje. Krymskí experti tvrdia, že ani tento raz „kyjevské opatrenia“ nebudú účinné a Ukrajina zbytočne vyhodila na budovanie priehrady 35 miliónov grivien /1,2 milióna eur/.

Kým ukrajinskí politici sa starajú iba o to, aby čo najviac pritvrdili blokádu Krymu, hlavný inžinier Severo-Krymského kanálu Vladimír Oberemok pre média zvýraznil predovšetkým hospodársky význam tohto diela. Prízvukoval, že pomôže zabezpečiť vodou dodatočne 13 tisíc hektárov ornej pôdy a zvýši plochu zavlažovaných pozemkov v Chersonskej oblasti na 47 tisíc hektárov.

Krymskí experti neoponujú, že nová priehrada má vodohospodárske využitie, ale jej „geopolitický“ význam odmietajú. Predseda Štátneho úradu pre vodné hospodárstvo a melioráciu Krymu Igor Vajľ tvrdí, že v Kyjeve sedia amatéri: „Sami seba strašia. Máme dostatok pitnej vody. Vodu máme zabezpečenú aj na celú kúpeľnú sezónu. My sme nemali a ani nebudeme mať problémy s vodou,“ podčiarkol.

Aj prvý zástupca predsedu komisie ruskej Rady federácie pre obranu a bezpečnosť Franc Klincevič pre média zdôraznil, že Kyjev zbytočne vyhodil peniaze na vietor: snažil sa čo najviac poškodiť Krym, ale vystrelil naslepo a vedľa. Prízvukoval, že vedenie Ukrajiny, ako vždy, vydáva svoje zbožné želania za skutočnosť – a zasa sa mýli: „Je to presne to isté, ako s energetickou blokádou Krymu. Voda na polostrove je a aj bude a Ukrajina zasa vyhodila milióny na vietor. Mohli ich investovať lepšie...“

Predseda Úradu pre štátnu výstavbu Republiky Krym Jefim Fiks pripomenul, že Krym už 3 roky fakticky na ničom nie je závislý od Ukrajiny: „Nám je to jedno, nech sa tešia, že nás akože poškodili, ale je to somarina. Vodu už 3 roky nedostávame z územia Ukrajiny, ale z iných oblastí. A všetko je v poriadku, máme pokoj. Považujeme konanie Kyjevu za „drobné chuligánstvo“. Ale je to vec súčasného vedenia.“

Predseda Štátneho úradu krymskej vlády pre medzinárodnostné vzťahy prízvukoval, že sprevádzkovanie novej priehrady na Ukrajine ani trochu neovplyvní situáciou s vodou na Kryme. Dodal, že Krym má nielen politickú, ale aj hospodársku nezávislosť od Ukrajiny a nepotrebuje ani jej zdroje, ani financie. „Nech Kyjev neklame. Nová ukrajinská priehrada nás nijako neovplyvní. Možno zachráni situáciu v Chersonskej oblasti Ukrajiny, ale je to ich vec, to sa nás netýka. Krym má dostatok vody.“

Predseda komisie krymského parlamentu pre sociálne zabezpečenie Alexander Šuvalov podčiarkol, že Kyjev môže zabetónovať všetko vo svojom okolí, ale to mu nijako nepomôže, skôr poškodí: „Nech zabetónujú u seba čo len chcú – aj tak im to nepomôže...“ .

Krymské experti pripomenuli, že Severo-Krymský kanál v minulosti pokrýval 85 percent potreby pitnej vody na Kryme. Avšak pred 3 rokmi Ukrajina zrušila dodávky vody prostredníctvom tohto kanálu, keď vybudovala dočasnú priehradu. Teraz ju nahradilo stále dielo. Avšak dodávky pitnej vody na Krym z ostatnej časti Ruska domáca vláda a vedenie Krymu vyriešilo už pred 3 rokmi, preto spustenie do prevádzky novej ukrajinskej priehrady situáciu vôbec nijako nemení.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(13 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1547x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2065x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1942x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1709x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,