asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko bude mať banku reprodukčných buniek a tkanív

 Aktuality

Návrhom zákona o biomedicínskej asistovanej reprodukcii sa predvída zakladanie banky reprodukčných buniek a tkanív, ako aj uskladňovanie embryí, vyhlásil Minister zdravia Zlatibor Lončar a uvádza sa na stránke Vlády republiky Srbsko.

03 Máj
2017 15:52:29

 

Foto: rs.n1info.com, telegraf.rs

Zdravotní poistenci budú mať možnosť zmrazovať reprodukčné bunky, ktoré bude platiť štát, darovať embrya po mimotelovom oplodnení, ako v štáte, tak aj v zahraničí, ale aj možnosť ich dovážať.

Vysvetľujúc tento Návrh zákona v Zhromaždení Srbska Lončar povedal, že sa predpisy tohto zákona vzťahujú na manželské a nemanželské páry, ženy bez partnerov alebo jednotlivcov, ktorí si chránia svoje reprodukčné bunky pre budúcu asistovanú reprodukciu.

Demografické zotavenie štátu

Mimotelové oplodnenie podľa súčasných riešení je bezplatné iba pre neplodné páry, ktoré spĺňajú rad podmienok a to pre ohraničený počet pokusov. V súvise s tým minister Lončar povedal, že biomedicínsky asistovaná reprodukcia by mala byť dostupnejšia, ale nie aj kľúčová, v boji o demografické zotavenie štátu. Vysvetlil aj možnosť, aby manželia alebo mimomanželskí partneri darovali embrya, ktoré vznikli v procese mimotelesného oplodnenia, a ktorých sa vzdali, so záväzným uplatnením jasnej procedúry.

Zmrazovanie embryí

Právo na uskladnenie reprodukčných orgánov, či tkanív, budú mať aj maloletí, u ktorých existuje riziko, že zostanú trvalo neplodní z medicínskych dôvodov. Zmrazovanie embryí by malo zmenšiť mieru tehotenstiev dvojičiek, s ohľadom na to, že páry budú mať možnosť uskladniť embrya z predchádzajúcich pokusov mimotelesného oplodnenia.

Minister poukázal na to, že sa týmto zákonným riešením aj naďalej predvída zákaz surogačného materstva, v prvom rade kvôli možnosti zneužitia.

Danuška Berediová

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 489x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 669x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 528x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 779x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,