asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko, krajania. S módnou návrhárkou Máriou Kohútovou

 Aktuality

„Móda je veľmi premenlivá hra, kým osobný štýl je nesmrteľný. Preto šatník netreba meniť s každou sezónou. Treba ho doplniť aktuálnymi must-have kúskami,“ hovorí Mária Kohútová, módna návrhárka z Kysáča.

06 Máj
2017 19:17:57

 

Foto: Elena Šranková

Čo je v módnom návrhárstve dôležité?

Aby som mohla čo najlepšie vycítiť, ako sa zákazníčka vyjadruje obliekaním, musím spoznať alebo zachytiť jej iskru, nejaký pohyb, detail, niečo z jej povahy. Preto sa snažím prostredníctvom módneho návrhárstva dosiahnuť, aby sa každá klientka cítila ako vo svojej koži v tom, čo pre ňu ušijem. Tak sa snažím robiť svoju prácu.

Kedy ste sa začali venovať móde?

Už ako malá som šila bábikám a počas školenia som v praxi bola najlepšia. I keď musím uznať, že som sa nerada učila. Jedna profesorka ma posmeľovala, aby som sa učila trochu viac, ale mňa zaujímali iba praktické hodiny. Dnes chápem, že mi to chybuje, že som mala zakončiť fakultu, lebo vždy som mala ambície stať sa módnou návrhárkou.

Ako ste sa v tom predsa uplatnili?   

Po skončení školy som robila v súkromnej krajčírskej dielni a tam som sa veľa naučila a veľa toho získala prostredníctvom roboty. Keď som sa osamostatnila, podporil ma najmä otec tým, že veril vo mňa. Spočiatku všetko bolo pre mňa výzvou. Ušila som i mužské sako, ale už vtedy som do toho vložila niečo modernejšie, v súlade s mojím štýlom. Pekný pocit som mala, keď sa mi to podarilo, keď to niekto nosil. To ma poháňalo vždy dopredu, robiť niečo nové a viac. Tak som prenikala bližšie k ľuďom a pochopila, že ich musím spoznať, ako som už povedala na začiatku.

Hovoríte, že je móda premenlivá?  

Mienim, že by každá žena mala mať nejaký detail v trende, ktorý si môže dovoliť, ale nemala by slepo sledovať módu. Málo mám zákazníčok, ktoré sú obťažené módou. Hlavne mám také, ktoré sú mne podobné a s mnohými som sa začala aj kamarátiť. To, že sú s mojou prácou spokojné, teší ma viac od finančného zisku. Neraz niektorej u nich k narodeninám niečo ušijem do daru a radosť v jej očiach ma naplní šťastím.

Z uvedeného vyplýva, že máte rada svoju prácu?

Som šťastná osoba, lebo robím robotu, ktorú mám naozaj rada. Počujem, že je málo takých ľudí, a ja mám to šťastie, že ma návrhárstvo vypĺňa, a neviem, čo iné by som robila. Vyskúšala som sa aj v iných vodách, ale v týchto najlepšie plávam.

Šijete iba pre známe zákazníčky?

– Prevažne pre známe. Pre niektoré z nich šijem oddávna a dobre ich poznám. Neraz sa stane, že mi iba zavolajú a povedia, na akú príležitosť ich treba obliecť. V takých prípadoch od kúpy látky až do konca všetko zrealizujem sama. V úplnosti sa na mňa spoľahnú. Na druhej strane som začala s navrhovaním modelov a ich šitím. To ma väčšmi inšpirovalo a stále viac poháňalo zaoberať sa návrhárstvom. Sú to veci na rôzne spoločenské udalosti, pre osoby mladé duchom, ako to zvyknem povedať.

O štýle, ideách a trendoch

Aký štýl najviac preferujete?

Nie som klasická, nemôžem napríklad šiť kostýmy. Podľa mojej mienky športová elegancia je štýl, ktorý sa vždy uplatní. Neraz sa mi stáva, že začnem šiť niečo pre jednu klientku a nakoniec to skončí u celkom inej. Alebo si niečo vymyslím, ale zákazníčke to nesedí. A to je super, dáva mi vzpruhu pokračovať ďalej. Robota ma stále zláka niečím novým. Stáva sa, že  niekedy nemám inšpiráciu. Vtedy sa dám motivovať kvetmi alebo morom napríklad. Naopak, keď ma na oddychu pochytí tvorivý impulz, model si ihneď nakreslím a tak memorujem.

Čo by ste poradili ženám, keď ide o oblečenie?

Mienim, že každá žena by v šatníku mala mať čierne šaty, lebo ženy sa v nich vždy dobre cítia. Sama som mala čierne šaty, v ktorých som desať rokov chodila na sviatočné udalosti. Vždy som však niečo zmenila a vynovila buď šatkou, šperkom, čipkou alebo iným detailom, takže si nikto nevšimol, že ide o rovnakú toaletu. Každá žena má v skrini niečo, v čom sa vždy cíti dobre, aj keby v ten deň vstala ľavou nohou. Garderóba ju nemôže urobiť šťastnou, ale jej môže zlepšiť náladu.

Ako prichádzate k ideám?

Niekedy inšpirácia príde náhodou. Napríklad pred Novým rokom som začala upratovať látky a pri triedení sa dve-tri náhodou tak skombinovali, že vznikla z toho „kúsková“ sukňa. Začala som šiť také sukne a zákazníčkam sa to páčilo.

Šaty na viac sezón

Žičia dnešné časy módnemu návrhárstvu?

Návrhárstvo a vôbec krajčírstvo prežíva ťažké časy. Konkurenciu má v čínskych a iných lacnejších obchodoch, i keď sa aj ja usilujem predávať za prístupné ceny. Ba dokonca tak, aby sme z toho mali zisk aj zákazníčka, aj ja. Investície sú pritom veľké a látky je oveľa ťažšie kúpiť ako skôr, keď boli krajšie a kvalitnejšie. Zákazníčky sú však rozdielne. Tie, čo sledujú módu, nakupujú v značkových obchodoch, pričom sa stredná vrstva niekde stratila. Ide o ženy, ktoré by si niečo chceli dovoliť, ale sú finančne obmedzené. Preto často spolu kalkulujeme tak, aby sa šaty mohli nosiť aspoň dve sezóny. Dá sa to dosiahnuť malými opravami, skrátením rukávov, zväčšením výstrihu, zúžením nohavíc. I keď zárobok v takom prípade nemám, záleží mi, aby zákazníčky pekne vyzerali a boli spokojné.

V salóne máte tri stroje. Od idey po realizáciu robíte sama?

Áno, stroje som kupovala z vlastného zárobku, aj salón som sama dizajnovala a vyfinancovala, sama nakupujem látky. Je zaujímavé, že sa ma aj v predajni s látkami, nielen predavači, ale aj zákazníci pýtajú, čo by som z ktorej látky ušila. Rada im poradím, a tak som dokonca získala aj nové klientky. Aj vďaka facebooku sa mi mnohé hlásili mnohé záujemkyne, a tak sa moje modely začali predávať aj v iných prostrediach a na Slovensku, nielen v Kysáči.

A ešte o tých trendoch. Aké sú teraz aktuálne?

Tohto roku sú trendom vyšívané motívy na košeliach a šatách. Každá žena má určite v skrini košeľu alebo šaty, ktoré zbožňuje, opatruje ich, všetky sme také. Vrátili sme sa v módnych trendoch do obdobia, keď som začínala šiť. Preto by každá žena mala prezrieť svoje staršie veci, ktoré sa dajú prešiť, doplniť, aby znovu boli v trende.

Elena Šranková

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1306x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1820x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1734x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1538x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,