asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Rusku sa pripravuje zavedenie identifikačného dokladu, ktorý bude obdobou zelenej karty

 Aktuality

Ministerstvo spojov a masovej komunikácie Ruska navrhuje od roku 2019 zaviesť ruskú obdobu zelenej karty. Karta umožní vysokokvalifikovaným cudzincom ruského pôvodu, ktorí aktívne ovládajú ruský jazyk, získať povolenie na pobyt a prácu na území Ruska

07 Máj
2017 19:30:41

 

Foto: Facebook

„Krajanská karta“ umožní rusofónnym občanom iných štátov získať v Rusku právo na pobyt a zamestnanie. Takéto plány sa uvádzajú v návrhu programu Digitálna ekonomika, ktorý vypracovalo Ministerstvo spojov a masovej komunikácie. Tesne pred májovými sviatkami bol materiál postúpený na odsúhlasenie na Ministerstvo financií, Ministerstvo zahraničných vecí a Ministerstvo hospodárskeho rozvoja.

Program Digitálna ekonomika pozostáva z mnohých kapitol. V kapitole "získavanie zahraničných odborníkov a ruských odborníkov žijúcich v zahraničí" sa hovorí, že v časovom horizonte do roku 2019 má byť zavedená karta pre ruských krajanov, ktorá umožní vysokokvalifikovaným cudzincom ruského pôvodu aktívne ovládajúcim ruský jazyk získať povolenie na pobyt a zamestnanie na území Ruskej federácie.

Za týmto účelom bude treba vyvinúť systém, akým budú zamestnávatelia hodnotiť kvalifikáciu držiteľov karty pracujúcich v Rusku, a treba tiež vypracovať komplex opatrení na podporu pobytu tých odborníkov, ktorí získajú vysoké hodnotenie.

Návrh programu Digitálna ekonomika bol po tom, ako ho schválil minister spojov a masovej komunikácie Nikolaj Nikiforov, 25. apríla postúpený na odsúhlasenie tým rezortom, ktorých sa bezprostredne dotýka.

Ministerstvo spojov a masovej komunikácie pripravované opatrenie nekomentovalo.

Podľa názoru špecializovaného internetového ombudsmana Dmitrija Mariničeva bude zavedenie karty pre Rusko užitočné, ale efekt by bol omnoho väčší, keby bola karta zavedená už pred niekoľkými rokmi.

"Počas finančnej krízy v USA boli mnohí odborníci ochotní presťahovať sa a pracovať u nás. Takýto program sa mal realizovať práve vtedy. Teraz to už nebude mať taký dopad," vyhlásil Dmitrij Mariničev. "Vo všetkých štátoch existuje program na získavanie pracovníkov. Aby odborníci niekam prišli, treba im poskytnúť možnosť sebarealizácie. Vedec potrebuje možnosť zaoberať sa výskumom, ktorému by sa nemohol venovať na inom mieste. Podnikateľ musí mať možnosť vyrábať produkt a predávať ho na trhu. Aj dnes sa nájdu takí, ktorí budú ochotní prísť do Ruska, ale nebude ich veľa."

Podľa vyjadrenia riaditeľa portálu SuperJob Alexeja Zacharova, v USA dostávajú zelenú kartu pracovníci s nízkou kvalifikáciou. Ak si dobrý odborník zaumieni, príde nelegálne a nájde si prácu – zamestnávateľ potom vyvinie maximálne úsilie, aby jeho pobyt legalizoval.

Začiatkom roku 2017 poslanec Štátnej dumy Vladimír Sysojev oznámil, že sa pripravuje návrh zákona, v ktorom sa zavádza pojem "karta Rusa". Držiteľ takej karty by mal právo na celý rad privilégií: právo pracovať v Rusku, právo na bezplatné vzdelanie, právo na zdravotnú starostlivosť atď. "Kartu Rusa" by mohli dostať bývalí občania ZSSR alebo ich príbuzní. Návrh zákona však doteraz nebol predložený na prerokovanie v Štátnej dume.

Podobné doklady sa vydávajú v mnohých krajinách, napríklad v Poľsku. Zámerom projektu je pomôcť pritiahnuť do Poľska kultúrne blízkych pracovných migrantov. Držitelia karty môžu bezplatne obdržať dlhodobé víza, ktoré ich oprávňujú na viacnásobné prekročenie hraníc Poľska bez toho, aby k tomu potrebovali ďalšie doklady. Majú právo legálne pracovať alebo podnikať bez špeciálneho povolenia, bezplatne navštevovať všetky štátne múzeá a bezplatne sa na území Poľska vzdelávať za tých istých podmienok, ako poľskí štátni občania.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1293x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1812x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1720x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1529x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,