asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kto bude ruským veľvyslancom v USA? Podľa všetkého, „čistokrvného“ diplomata vystrieda človek z armádnych kruhov – čo to znamená?

 Aktuality

Ruskí analytici a média veľkú pozornosť udeľujú tomu, kto sa stane novým veľvyslancom Ruska v USA. Očakáva sa, že súčasný veľvyslanec Sergej Kisľak dostane vysokú funkciu v OSN. A kto ho vystrieda na ruskej ambasáde vo Washingtone?

15 Máj
2017 09:22:47

 

Foto: Kremlin

Za najpravdepodobnejšieho kandidáta všetci považujú súčasného zástupcu ministra zahraničných vecí Anatolija Antonova, ktorý sa vo svojej funkcii nachádza iba 4,5 mesiaca... Ale predtým takmer 6 rokov bol zástupcom ministra obrany Ruska, veľmi dobre pozná vojenské prostredie, má obrovské skúsenosti a kontakty vo vojenskej oblasti po celom svete, ale zároveň je to tiež skúsenejší diplomat, doktor politických vied.

Prečo Moskva robí rošády na diplomatickej šachovnici? Podľa všetkého sú tu dve príčiny. Po prvé, Kremeľ chce vystriedať súčasného veľvyslanca v súvislosti so škandálom s údajnými ruskými hakermi a kvôli tomu, že ten má dobré kontakty s tímom Donalda Trumpa. V tejto súvislosti mnohé americké média považujú veľvyslanca takmer za hlavného ruského špióna... Navyše diplomatická prax má svoje pravidla. Obyčajne výmena veľvyslancov sa vykonáva aj pri príležitosti výmeny na prezidentskom úrade. A Sergej Kisľak už aj tak sa „trochu zdržal“ v USA – od júla 2008, prežil viacerých prezidentov...

Anatolij Antonoj je tiež skúsený diplomat, ale aj príslušník ministerstva obrany. Na ministerstve obrany Ruska dlhšie obdobie zodpovedal za kontrolu zbraní. Má veľkú zásluhu na uzatvorení v súčasnosti platnej dohody medzi Ruskom a USA o obmedzení strategických útočných zbraní. Pracoval v oblasti riešenia problémov nerozšírenia zbraní masového ničenia. Má obrovské skúsenosti rokovaní s americkými politikmi, armádnymi činiteľmi, vojenskými expertmi a pod.

Ruské média komentuje toto pravdepodobné menovanie s pochopením: v týchto časoch v rusko-amerických vzťahoch Moskva potrebuje nielen diplomata, ale aj človeka, ktorý má kontakty v armáde, perfektne pozná problematiku a veľmi dobre sa orientuje v oblasti obmedzenia a nepoužitia útočných a jadrových zbraní. Ruskí analytici poukazujú na to, že „zbrojné“ problémy Moskva tradične vždy jednoduchšie riešila s Republikánmi, ako s Demokratmi. Preto dúfajú, že práve s administráciou Trumpa si nový ruský veľvyslanec bude dobre rozumieť a dokáže sa dohodnúť vo viacerých prípadoch.

Ruské média taktiež pripomínajú, že súčasná dohoda medzi Ruskom a USA o obmedzení strategických útočných zbraní platí do r. 2021 a potom ju bude treba predlžiť, možno ešte zlepšiť – práve to bude úloha pre nového ruského veľvyslanca vo Washingtone. Novinári poukazujú na to, že „výmena stráže“ sa uskutoční aj na americkej ambasáde v Moskve. Podľa všetkého, Johna Teffta v jeho funkcii vystrieda súčasný veľvyslanec USA v Číne Jon Huntsman.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 494x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 820x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1395x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1075x 👤eugenius
,