asfasdf ×

NázorObčana.sk

V litovskom Vilniuse sa pred budovou ruskej ambasády uskutočnila protestná akcia proti porušovaniu práv gejov v Čečensku

 Aktuality

V hlavnom meste Vilnius sa pred budovou ruského veľvyslanectva uskutočnila protestná akcia, ktorej účastníci odsúdili postavenie gejov v Čečensku a protestovali proti porušovaniu práv gejov v celom Rusku.

17 Máj
2017 19:45:13

 

Foto: Facebook

Túto akciu zorganizovala Liga gejov Litvy. Predseda tejto organizácie Vladimír Simonko pre média vyhlásil, že v Rusku pokračuje genocída gejov. Aktivisti organizácie na míting prišli na pestrofarebne vymaľovanom autobuse s nemenej pestrofarebnými zástavami LGBT komunity. Pred plotom ambasády rozprestreli 30-metrovú dúhovú zástavu a transparenty v niekoľkých rečiach: „Kadyrova do Haagu“, „Tak sa začína holocaust“, „Práva ľudí pre všetkých“, „Oslavuj lásku“ a pod.   

Aktivisti Ligy gejov Litvy vyzvali vedenie Ruska, aby vyriešilo problém gejov v krajine a taktiež sa obrátili na vedenie Európskej únie s výzvou, aby EÚ poskytlo azyl pre ruských gejov. Vladimír Simonko vo svojom vystúpení poukázal na to, že síce práva gejov sa nedodržiavajú ani v Litve, ani v celej EÚ, ale v Rusku postavenie gejov je ešte horšie. Zopakoval, že „v Rusku pokračuje genocída“.

Vystúpila aj viceprezidentka organizácie Rainbow Rose Vilma Vaitekūnaitė, ktorá podčiarkla, že jej organizácia podobné demonštrácie organizuje dosť často. Tiež kritizovala nedodržiavanie práv gejov v Litve a postavenie gejov v Čečensku označila za genocídu. Požiadala Rusko, aby tento problém vyriešilo.

Litovské média informujú, že akcia prebehla pokojne a k žiadnym konfliktom nedošlo. Vedľa  stali tri policajné autá, ale policajti „žiadnu prácu nemali“. Keďže nablízku sa nachádzala parková zóna, vedľa prechádzalo veľa rodín s deťmi a účastníci akcie deťom rozdávali pestrofarebné vlajočky s symbolikou LGBT komunity. Polícia sa o tieto aktivity nezaujímala.

Domáce novinári taktiež pripomenuli, že práve z iniciatívy litovských poslancov Parlamentné zhromaždenie Rady Európy odsúdilo prenasledovanie gejov v Čečensku a vyzvalo  zorganizovať vyšetrovanie celej záležitosti. Niektoré média citovali aj rezolúciu, ktorú litovskí poslanci predložili Rade Európy a v ktorej tvrdo kritizovali Rusko.

Média nezabudli ani na to, že 24 hodín pred protestnou akciou pred ruskou ambasádou vo Vilniuse, v budove Radnice sa konal festival „Dúhové dni 2017“, v priebehu ktorého vyznamenali aj niektorých litovských politikov, ktorí obhajujú práva gejov a lesbičiek.


 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 496x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 820x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1397x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1077x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,