asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Litve mienia uzákoniť registrované partnerstvá ako mužov a žien, tak aj homosexuálnych párov

 Aktuality

Zástupcovia litovského opozičného Hnutia liberálov navrhujú, aby v tejto pobaltskej krajine uzákonili registrované partnerstva – ako mužov a žien, tak aj ľudí rovnakého pohlavia. Tvrdia, že by to odstránilo viaceré problémy v spoločnosti.

25 Máj
2017 06:37:08

 

Foto: Delfi

O tejto iniciatíve média informovala zástupkyňa Hnutia liberálov Aušrinė Armonaitėová. Ďalšia iniciátorka pozmenení v Občianskom zákonníku, liberálka Viktorija Čmilytė-Nielsenová prízvukovala, že ide o to, aby v Litve uzákonili veľmi rozšírenú v tejto krajine formu spoločného nažívania mimo manželstva.  

Liberáli navrhli dve možnosti, ako by sa dalo zaregistrovať fakt partnerstva: prostredníctvom registrácie partnerských vzťahov u notára alebo, ak partneri oficiálne spolu prežili už viac ako rok, prostredníctvom oficiálnej registrácie na štátnom alebo samosprávnom organe.

„Viac ako 100 tisíc párov v súčasnosti žijú v Litve bez registrácie a neuzatvorili manželstvo. Každé tretie dieťa sa v Litve narodí v mimomanželskom vzťahu. Táto tendencia je očividná a stále narastá. Sme presvedčení, že je na čase, aby sme napravili túto situáciu. Mali by sme prijať také zákony, ktoré by zabezpečili všetky práva pre tých ľudí, ktorí žijú spolu v mimomanželskom vzťahu,“ cituje Viktoriju Čmilytė-Nielsenovú litovský denník Delfi.

Litovské média pripomínajú, že v súčasnosti v parlamente je zaregistrovaných niekoľko projektov, ktoré navrhujú riešenia registrácie ako partnerov odlišného, tak aj rovnakého pohlavia. Na druhej strane niektorí poslanci naopak žiadajú, aby z Občianskeho zákonníka bola vylúčené aj tie najmenšie možnosti uzatvorenia všetkých druhov registrovaného partnerstva.
 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius
,