asfasdf ×

NázorObčana.sk

Expert Michail Berendejev: „Napriek obrovskej technickej a finančnej prevahe Západ predsa prehráva v informačnej vojne“

 Aktuality

„V histórii Ruska sa nestalo ani raz, aby cudzia agresia zachvátila celú krajinu, ale informačná vojna Západu proti Rusku sa rozpútala na celom území našej krajiny,“ tvrdí expert Michail Berendejev.

26 Máj
2017 21:09:13

 

Foto: Facebook

Túto myšlienku vyslovil počas svojej prednášky v priebehu tradičnej medzinárodnej letnej školy Studia Baltica VII, ktorá sa po siedmy raz konala v ruskom Kaliningrade 22. – 27. mája. Zástupca riaditeľa Vysokej školy humanitárnych vied Baltickej federálnej univerzity Immanuela Kanta /Kaliningrad/ Michail Berendejev v rámci kurzu strategických komunikácií porozprával študentom o slobode tlače a informačnej vojne.

Prízvukoval, že súčasná informačná vojna pokračuje za podmienok slobody médií, minimálnej cenzúry /dokonca vojenskej/, v období absolútnej „priesvitnosti“ hraníc a neobmedzených možností šírenia informácií prostredníctvom tlače, internetu, filmov, rozhlasu a televízie. Michail Berendejev poukázal na to, že západné média cielene vykresľujú ruského prezidenta Vladimíra Putina ako zloducha, ktorý sníva iba o jednom: chce dobyť a zotročiť celý svet.

Uviedol množstvo konkrétnych príkladov: „Pozrite sa, na obálke poľskej verzie Newsweeku ruský líder je vyobrazený v zvieracej kazajke. Titulok článku bije do očí: „Ríša zla!“ A je tu heslo: „Ak svet nezastaví Putina teraz, o minútu to môže byť neskoro...“ Aj nemecký Der Spiegel kladie otázku: „Kto zastaví Putina?“ Poľský časopis Politika tiež zaujímajú podobné otázky: „Aké hry hrá Rusko? Čo hrozí Poľsku?“ Podobných príkladov v európskych a zaoceánskych médiách sú tisíce,“ uviedol expert.

Poukázal na to, že európske média neustále strašia obyvateľstvo údajnou ruskou hrozbou:  „Lotyšský internetový portál IR vyobrazil Putina v podobe Hitlera a „prilepil“ mu známe hitlerové fúzy, ktoré „štylizoval“ do nápisu „Krym“. Titulok článku zasa straší čitateľov: „Ako zastaviť Putina? A ako Lotyšsko seba obráni?“ Je to veľmi charakteristický jav, keď zlodej kričí“ „Chyťte zlodeja!“ Pobaltské štáty podozrievajú, že sú všade na okolí fašisti, ale v skutočnosti práve pobaltské štáty sú fašistické,“ podčiarkol Michail Berendejev.

Prízvukoval, že informačná vojna proti Moskve v súčasnosti pokračuje za podmienok, keď rozsah amerického informačného produktu v Rusku mnohonásobne prevyšuje rozsah ruského informačného produktu v USA. Ten rozsah amerického informačného produktu v Európe je ešte oveľa väčší ako v Rusku. Poukázal na to, že USA a EÚ majú veľkú výhodu v tejto informačnej vojne, pretože sa v nej využíva viacero svetových rečí, predovšetkým angličtina a ruština.    

„Samozrejme, USA v tejto súvislosti majú obrovskú výhodu, pretože na Rusko môžu šíriť informácie ako v ruštine, tak aj v angličtine, veď desiatky miliónov obyvateľov Ruska dobre alebo veľmi dobre ovládajú angličtinu. Naopak v samotných Spojených štátoch drvivá väčšina obyvateľstva neovláda žiaden iný jazyk, okrem angličtiny, a už dupľom je tam veľmi malé percento ľudí, ktorí ovládajú ruštinu,“ pripomenul.

Michail Berendejev zdôraznil, že aj napriek obrovskej technickej a finančnej prevahe Západ predsa prehráva v informačnej vojne, pretože stále viac obyvateľov planéty vidia, na ktorej strane je pravda a dokážu odlíšiť pravdivé a falošné informácie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1451x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1981x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1877x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1651x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,