asfasdf ×

NázorObčana.sk

Centrála NATO presťahovala, ale na žiaľ odporcov Severoatlantickej aliancie fakticky zostala na starom mieste

 Aktuality

Centrála NATO presťahovala. Odporcovia tejto „mierumilovnej organizácie“ však budú sklamaní: nepresťahovala za oceán, ani, povedzme, na Mars, ale iba do susednej budovy. Fakticky zostala na starom mieste – v Bruselu.

29 Máj
2017 19:35:10

 

Foto: Screenshot YouTube

Odteraz sa nachádza na bulváru Leopolda III, priamo oproti starému sídlu NATO, ktoré, podľa vedenia aliancie, je už nevyhovujúce. Zamestnanci „najmierumilovnejšej organizácie“ na svete sa tak ponáhľali obsadiť tie najútulnejšie kancelárie, že presťahovali do ešte nie celkom dokončenej budovy. Moderný komplex za takmer miliardu eur /pozdravujem všetkých európskych daňových poplatníkov/ svojim vzhľadom pripomína spojené prsty rúk  a symbolizuje jednotu všetkých členských krajín aliancie.  

Na slávnostnom ceremoniálu otvorenia centrály vystúpil šéf NATO Jens Stoltenberg, ktorý prízvukoval, že „nový domov pre alianciu je historickým mýľnikom pre celý svet.“ Vyhlásil, že NATO je najúspešnejšia aliancia v histórii našej planéty. Poukázal na to, že NATO sa mení v súlade so zmenami vo svete. Podčiarkol, že „keď Rusko anektovalo Krym a vypukol konflikt na Ukrajine, NATO zareagovalo najväčším posilnením obrany od konca studenej vojny.“ 

Belgické média pripomínajú, že v bezprostrednej blízkosti od nového sídla NATO sa nachádza rušné bruselské letisko Zaventem, kde od roku 1908 fungovalo úplne prvé belgické letisko. Počas prvej svetovej vojny Brusel a letisko obsadila  nemecká armáda a pristávali tam vzducholode. Počas druhej svetovej vojny letisko slúžilo ako pre nemecké, tak aj pre spojenecké vzdušné sily. Jens Stoltenberg podčiarkol, že odteraz sa stalo miestom pre dialóg a spoluprácu medzi spojencami.

Nové sídlo slávnostne prevzali od belgickej vlády prezidenti a premiéri 28 členských krajín NATO – aj za prítomnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sťahovanie 1 500 diplomatov a ďalšieho personálu členských krajín, asi 1 700 vojenských i civilných pracovníkov a ďalších 800 zamestnancov rôznych agentúr začne, podľa všetkého, v lete. Celý komplex má 41 hektárov a poskytuje 245 tisíc štvorcových metrov kancelárskych, konferenčných, reprezentatívnych i odpočinkových priestorov pre národné delegácie 28 členských a 19 partnerských krajín NATO, reštaurácie, športoviská a pod. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 457x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 528x 👤eugenius
,