asfasdf ×

NázorObčana.sk

Moldavské ministerstvo zahraničia vyhnalo piatich ruských diplomatov. Moskva je rozhnevaná, moldavský prezident to označil za provokáciu

 Aktuality

Včera moldavské ministerstvo zahraničia informovalo o tom, že vypoklonkuje z krajiny piatich ruských diplomatov, ktorých /ako inak!/ podozrieva zo špionáže. V Moskve tento fakt vyvolal búrku nevole a prísľub podniknutia rovnakých opatrení.

30 Máj
2017 08:13:41

 

Foto: Screenshot Facebook Igora Dodona

Mená ruských „špiónov“ – diplomatov moldavské ministerstvo zahraničia nezverejnilo, ale ruské média už uviedli meno prvého človeka, ktorý bude musieť opustiť Moldavsko: je to zástupca vojenského atašé ruského veľvyslanectva v Kišiňove Alexander Grudin.

Pochopiteľne, Moskva s nevôľou reagovala na túto epizódu. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Mária Zacharovová na tlačovej konferencii povedala, že najnovšie udalostí názorne demonštrujú vývoj situácie v Moldavsku a smer, ktorý nabrala táto krajina. „Situácia je paradoxná, ale je ukážková – je jasné, že tieto opatrenia nemajú nič spoločné s prácou ruských diplomatov, ale demonštrujú vývoj situácie v samotnej krajine,“ podčiarkla.

Ruské média informujú, že Moskva určite odpovie podobnými opatreniami voči moldavským diplomatom a recipročne pošle domov 5 Moldavcov. Komentáre ruských analytikov a politikov sú dosť podobné: moldavská vláda sa orientuje na Brusel a robí všetko, aby mu ukázala svoju „protiruskosť“, a preto sa snaží vyvolávať hádky s Moskvou.

Moldavský prezident Igor Dodon tvrdo kritizoval najnovšie iniciatívy moldavskej vlády a ministerstva zahraničia. Odvolanie ruských diplomatov nazval hrubou provokáciou. Svoj postoj uviedol na svojej facebookovej stránke:  https://www.facebook.com/dodon.igor/posts/1930027623689900?pnref=story.

„Vyhlasujem, že som veľmi rozhorčený daným nepriateľským krokom zo strany zástupcov moldavskej diplomacie a odsudzujem to tým najkategorickejším spôsobom,“ podčiarkol moldavský prezident. Dodal, že konanie ministerstva považuje za odsúdeniahodné gesto voči, ako prízvukoval, „nášmu strategickému partnerovi – Ruskej federácii.“

Dal jasne najavo svoj postoj: „Toto vykonali, podľa všetkého, na objednávku Západu, a celkom je možné, že aj na požiadavku spoza oceánu. Zariadili to tí, ktorí sú veľmi znepokojení tým, že medzi moldavským prezidentom a Kremľom konečne nadviazali konštruktívny a efektívny dialóg,“ zdôraznil moldavský prezident Igor Dodon. Podčiarkol, že moldavská vláda, proeurópska koalícia zjavne pracuje na tom, aby zhoršila vzťahy medzi Moldavskom a Ruskom a správa sa presne, ako viaceré štáty EÚ a USA.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 498x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 822x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1400x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1080x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,