asfasdf ×

NázorObčana.sk

Stály predstaviteľ Ruska pri NATO Alexander Gruško: „Rusko je znepokojené zvyšovaním vojenského rozpočtu USA v rámci NATO“

 Aktuality

Stály predstaviteľ Ruska pri NATO zároveň zdôraznil, že pripojenie Severoatlantickej aliancie k protiislamskej koalícii "prinesie málo úžitku", lebo všetky členské štáty NATO sú už beztak aj členmi protiislamskej koalície.

30 Máj
2017 08:14:46

 

Foto: Facebook

Alexander Gruško, stály predstaviteľ RF pri NATO, vyhlásil vo vysielaní televíznej stanice Rossija 24, že zvýšenie vojenských výdavkov o 40%, ktoré plánuje administratíva Donalda Trumpa na rok 2018 v rámci rozpočtu NATO, napĺňa Rusko znepokojením.

"Čo nás znepokojuje, to je požiadavka Trumpovej administratívy vyčleniť v budúcom roku z rozpočtu 4,8 miliardy dolárov na takzvanú iniciatívu uspokojenia spojencov. Keďže tohto roku suma na takéto financovanie predstavovala 3,7 miliardy USD, išlo by až o 40-percentné zvýšenie," povedal Gruško.

Podľa Gruškovho názoru to tiež znamená, že "USA môžu rozmiestniť v Európe ďalšie americké sily, napríklad ďalší bojový prápor, o čom sa v Pentagone stále hovorí." Stály predstaviteľ vyhlásil, že Rusko z tohto dôvodu pozorne sleduje vývoj "na zemi" a podniká všetky potrebné opatrenia, aby spoľahlivo zaistilo záujmy svojej bezpečnosti.

Gruško pritom poznamenal, že pripojenie Severoatlantickej aliancie k protiislamskej koalícii "prinesie málo úžitku", lebo všetky členské štáty NATO už beztak do tejto koalície patria. "Bol schválený akčný plán, podľa ktorého sa aliancia ako organizácia pripojí k protiislamskej koalícii na čele s USA. Z hľadiska pridanej hodnoty to prináša málo úžitku, keďže všetky, zdôrazňujem, že úplne všetky členské štáty aliancie už sú členmi aj tejto koalície," povedal Gruško.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg už 25. mája zverejnil rozhodnutie NATO pripojiť sa k medzinárodnej koalícii vedenej Spojenými štátmi, ktorá bojuje proti teroristickému zoskupeniu Islamský štát (IS, organizácia zakázaná v RF) v Iraku a Sýrii. Toto rozhodnutie zverejnil na tlačovej konferencii o výsledkoch summitu aliancie v Bruseli.

Až doteraz NATO ako organizácia nebolo členom koalície, ale poskytovalo jej súčinnosť na partnerskom základe. Aliancia uskutočňuje pravidelné prieskumné lety lietadlami vybavenými systémom AWACS pozdĺž sýrskych hraníc s Tureckom a pozdĺž pobrežia bez toho, aby zasahovala do sýrskeho vzdušného priestoru. Okrem toho NATO pripravuje dôstojníkov pre irackú armádu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 403x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 643x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,