asfasdf ×

NázorObčana.sk

Le Figaro: „Kvôli svojim hlúpym sankciám a odvetnému ruskému potravinovému embargu Európska únia mala straty 8,1 miliardy eur“

 Aktuality

Francúzsky denník Le Figaro si posvietil na vyvolanú, rozdúchavanú a pokračujúcu sankčnú vojnu EÚ proti Rusku. Poukazuje na to, že odvetné potravinové embargo Ruska spôsobilo európskym výrobcom straty vo výške 8,1 miliardy eur.

05 Jún
2017 19:02:32

 

Foto: Screenshot Le Figaro

Francúzsky denník sa pýta: koho poškodili alebo komu pomohli sankcie EÚ? Poukazuje na to, že Rusko zjavne nepoškodili: „Rusko vyplňuje nedostatok produkcie rozvojom vlastnej výroby a novými dodávateľmi. Sankčná vojna poškodila skôr európskych výrobcov. Práve návšteva Vladimíra Putina Francúzska dala našim poľnohospodárom nadej na odstránenie  potravinového embarga zavedeného Ruskom, ktoré takto reagovalo na medzinárodné sankcie.  Embargo sa vzťahuje na širokú škálu potravín: hovädzie mäso, mliečne výrobky, väčšinu ovocia a zeleniny. Straty európskych poľnohospodárov dosiahli 8,1 miliardy eur,“ prízvukuje  Le Figaro.

V tejto súvislosti francúzsky denník cituje renomovaného odborníka, profesora ekonómie na Parížskej univerzite Dauphina Filippa Schalmana, ktorý poukázal na to, že v EÚ sa vytvára nadbytok poľnohospodárskej produkcie, čo zapríčiňuje pokles cien a obrovské problémy pre výrobcov: „I keď Francúzsko nikdy nebolo medzi hlavnými dodávateľmi poľnohospodárskej produkcie do Ruska, ako, napríklad, Nemecko, Holandsko alebo Poľsko, predsa odlev produkcie z týchto krajín do EÚ zapríčinil pokles vien,“ predpovedá.

Ďalší odborník prízvukuje, že vedľajším efektom embarga bolo to, že sa Rusku podarilo obnoviť a skvalitniť chov domáceho dobytku. „Vďaka našej odbornej sieti vieme, že Rusko pokrylo nedostatok hovädzieho mäsa, rozvíja vlastnú výrobu na priemyslovej úrovni a robí to veľmi dobre,“ poznamenal riaditeľ Národnej federácie výrobcov hovädzieho mäsa Paul Ofre.


Le Figaro zdôrazňuje, že ruské potravinové embargo malo taktiež vplyv na mliekarenský  priemysel: 300 tisíc ton syru sa muselo predať na európskom trhu, čo viedlo k značnému poklesu cien a zároveň aj ziskov poľnohospodárskych výrobcov. Čo sa týka ovocia a zeleniny, situácia pre európskych producentov bola ešte horšia: ako uviedla francúzska Národná federácie producentov ovocia, už druhý deň po embargu ceny poklesli až o polovicu.

Le Figaro pripomína v tejto súvislosti známe príslovie, ktoré je dobre známe ako vo Francúzsku, tak aj v Rusku a na Slovensku: „Ako vieme, posvätné miesto nie je nikdy prázdne – a na ruskom trhu, pochopiteľne, hneď sa objavili noví dodávatelia. Napríklad, v súčasnosti Bielorusko exportuje do Ruska takmer celú svoju produkciu mlieka. Vždy je prehra jedného výhrou druhého: tie francúzske spoločnosti, ktoré sa stihli usadiť v  Bielorusku, sa veľmi tešia,“ vysvetľuje Le Figaro.

Francúzsky denník dáva najavo, aké nezmyselné sú sankcie voči Rusku. Európski politici tak fakticky poškodili svojich výrobcov, pretože s určitosťou vedeli, aká bude odveta Ruska – ako v diplomacii: presne recipročne... Taktiež Le Figaro poukázal na to, že USA a EÚ si s tými sankciami fakticky strelili do nohy: chceli poškodiť ruskú ekonomiku a ruských lídrov. Avšak ruských lídrov sa tieto sankcie vôbec nedotkli a ruskí výrobcovia sa rýchlo zorientovali a mimoriadne zintenzívnili domácu výrobu a našli aj nových dodávateľov potrebnej produkcie.

Poškodenými tak zostali iba európski výrobcovia. Francúzsky denník kladie rétorickú otázku: komu potom vyhovujú tie sankcie a netreba náhodou skoncovať s nimi, kým ešte nie je neskoro?..

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 473x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 540x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,