asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruské ministerstvo zahraničia: „Napriek zložitému obdobím vo vzťahoch medzi Ruskom a EÚ, medzi Ruskom a Slovenskom pokračuje dobrá spolupráca“

 Aktuality

Ruské média komentujú včerajšie stretnutie ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenska Miroslavom Lajčákom. Predovšetkým vyzdvihujú dobre vzťahy medzi dvoma krajinami.

06 Jún
2017 22:44:53

 

Foto: MZV Ruska

V podobnom duchu vo svojom vyhlásení reagovalo aj ruské ministerstvo zahraničia, ktoré prízvukuje, že dobré vzťahy medzi Ruskom a Slovensko pokračujú aj napriek súčasným problémom a nezhodám medzi EÚ a Ruskom. Vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia sa uvádza, že v priebehu stretnutia ministri diskutovali o stave a perspektívach rozvoja bilaterálnych vzťahov a vymenili si názory na aktuálne otázky medzinárodného diania, okrem iného o problematike 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, predsedom ktorého bol zvolený  31. mája tohto roku Miroslav Lajčák.  Samostatne posúdili otázky bilaterálnej kultúrnej a humanitárnej spolupráce - naše krajiny spájajú bohaté historické tradície, duchovná a jazyková blízkosť.

„Napriek zložitému obdobím vo vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou, Rusku a Slovensku sa darí udržať dobrú partnerskú povahu spolupráce. Podporuje sa dialóg na vysokej úrovni. Pretrvávajú pravidelné kontakty medzi parlamentmi a ministerstvami oboch krajín. 25. augusta 2016 navštívil Moskvu Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, ktorého prijal v Kremli Prezident Ruska Vladimir Putin. Robert Fico sa tiež zúčastnil osláv pri príležitosti 70. výročia víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne  9. mája 2015 v Moskve, bol v Rusku na pracovnej návšteve 1.-2. júna 2015.

4. apríla 2015 bol na Slovensku na pracovnej návšteve Sergej Lavrov pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou. Ministri sa stretali v rámci pracovnej návštevy predsedu vlády Slovenska Roberta Fica 1.-2. júna 2015 v Moskve, tiež v roku 2016 v Moskve a New Yorku a vo februári 2017 v Mníchove. Spolupráca ministerstiev zahraničných vecí je plodná, každoročne sa konajú medzirezortné konzultácie na rôznych úrovniach podľa schváleného plánu. V marci 2017  v Moskve sa uskutočnili konzultácie námestníka Ministra zahraničných vecí Ruskej federácie V.G.Titova a Štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych vecí záležitostí Slovenskej republiky L.Parizeka.

V roku 2000 v Štátnej dume Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie a Národnej rade Slovenskej republiky boli zriadené parlamentné Skupiny priateľstva, v roku 2015 podobná štruktúra bola založená v Rade federácie. Predsedovia Skupín priateľstva oboch komôr ruského parlamentu sa 4. apríla 2016 zúčastnili osláv výročia oslobodenia Bratislavy od fašistickej okupácie. V Bratislave 08.06.2016 sa konalo prvé stretnutie družobných miest a partnerských regiónov Ruska a Slovenska za účasti delegácie Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie na čele s vedúcim Skupiny priateľstva s Národnou radou Slovenska senátorom V.S.Timčenko.

Rusko má záujem o tesnú hospodársku spoluprácu so Slovenskom. Spolupráca sa zakladá na báze pragmatizmu a vzájomného prospechu. Dúfame, že obojstranné úsilie v tejto oblasti pomôže prekonať výrazný pokles bilaterálneho obchodu, ktorý pozorujeme v posledných niekoľkých rokoch.

V roku 2016 sa objem rusko-slovenského tovarového obratu znížil o 22% v porovnaní s 2015 a dosahoval 4,2 miliardy USD (ruský export - 2,5 miliardy USD, zníženie o 30,2%; import – 1,7 miliardy USD, zníženie o 5,3%). Zároveň sa v prvom štvrťroku 2017 prejavuje tendencia rastu: obrat tovarov sa zvýšil o 44,7% v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2016 a dosahoval 1,3 miliardy USD.

Dôležitým mechanizmom pre riešenie praktických otázok dvojstranných vzťahov, presadzovania sľubných spoločných projektov je Medzivládna komisia pre hospodársku, vedeckú a technickú spoluprácu medzi Ruskou federáciou a Slovenskou republikou (MVK). 27. -28. apríla 2017 Moskva hostila 18. schôdzu komisie, počas ktorej strany vzali na vedomie vzájomne prospešný vzťah, naladili sa na ďalšie prehlbovanie týchto vzťahov, načrtli prioritné oblastí činnosti.

Kľúčovou zložkou rusko-slovenskej hospodárskej a obchodnej súčinnosti je energetika, vrátane atómovej. Ruské spoločnosti majú záujem na realizácii spoločných projektov na Slovensku: v pokračovaní dodávok jadrového paliva  - všetky prevádzkové energetické bloky slovenskej atómovej elektrárne Mochovce a Jaslovské Bohunice  od uvedenia do prevádzky pracujú na ruskom jadrovom palive; v zaistení spoľahlivosti a bezpečnosti slovenských atómových elektrární, rovnako ako účasť v projektoch výstavby tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce.

Dôležitým prvkom spolupráce v oblasti energetiky sú dodávky ruských energetických zdrojov na Slovensko. Rusko zabezpečuje 98% spotreby zemného plynu na Slovensku a 99% spotreby ropy. V roku 2016 objem dodávok ruského zemného plynu do tejto krajiny dosiahol 2,99 mld. kubických metrov, objem tranzitu zemného plynu cez územie Slovenska - 45,67 mld. kubických metrov.. Objem dodávok ropy na Slovensko v roku 2016 dosahoval 5,73 mil. ton.

Naďalej sa realizuje program medzirezortnej spolupráce v oblasti kultúry na roky 2013 až 2017. V októbri 2016 sa na Slovensku uskutočnil veľkolepý projekt Dni ruskej duchovnej kultúry. Ruský jazyk si vyslúžil popularitu na slovenských školách. Ruskí turisti na Slovensku sa umiestnili v prvej desiatke návštevnosti podľa počtu návštev a prenocovaní. Bol podpísaný program spoločných akcií Ministerstva kultúry Ruskej federácie a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky pre spoluprácu v oblasti cestovného ruchu na roky 2018 až 2021.

Slovensko prejavuje úctivý vzťah k pamiatke padlých v boji za oslobodenie Európy od fašizmu sovietskych vojakov, úrady aj občania krajiny sa dôstojne starajú o vojnové hroby a pamätníky Červenej armády. Na území Slovenska je 12 ústredných vojenských pamätných cintorínov, 34 spoločných a 140 jednotlivých vojnových hrobov, v ktorých spočíva 60659 Červenoarmejcov.

Vyzdvihujeme podobnosť našich postojov o neprípustnosti falšovania dejín a revidovania výsledkov Druhej svetovej vojny, pokusov o ospravedlnenie nacizmu,“ zdôrazňuje sa v závere vyhlásenia ruského ministerstva zahraničia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1293x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1812x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1720x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1529x 👤eugenius
,