asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruské média: Emmanuel Macron vyhral aj „tretie kolo prezidentských volieb“ – čo ďalej?

 Aktuality

Výsledky prvého kola parlamentných volieb, ktoré sa konali v nedeľu, živo komentujú na všetkých kontinentoch. Drvivá väčšina ruských médií uvádza, že „mladá“ politická strana nového prezidenta Francúzska presvedčivo vyhrala prvé kolo.

13 Jún
2017 21:19:04

 

Foto: Facebook

Prakticky nik v Rusku nepochybuje, že Macron vyhrá aj druhé kolo a tak vyhrá aj „tretie kolo prezidentských volieb.“ Celá vec v tom, že mnohí ruské analytici a média považujú francúzske parlamentné voľby za pokračovanie nedávnych prezidentských volieb. Keďže voľby francúzskeho prezidenta sa uskutočnili dvojkolovo, prízvukujú, že parlamentné voľby je to svojrázne „tretie kolo“ prezidentských volieb. Nepochybujú o tom, že Macron bude víťazom aj tohto tretieho kola.

Svedčia o tom aj výsledky prvého kola parlamentných volieb. Ruské média poukazujú na „zmenu klímy“: kým nedávne prezidentské voľby mali dosť tvrdý, nekompromisný, dokonca čiastočne škandalózny charakter, parlamentné voľby boli oveľa pokojnejšie. Upozorňujú, že v týchto voľbách išlo o to, akým bude zloženie nového francúzskeho parlamentu a či tento parlament bude spojencom alebo oponentom nového prezidenta. Prirodzené, ide o to, či nový parlament bude napomáhať Macronovi realizovať avizované prezidentom reformy, alebo bude ich brzdiť. Po prvom kole  sa pre Macrona črtá spanilá jazda...

Ruské média prízvukujú, že Macron potreboval víťazstvo v parlamentných voľbách, ako soľ.   Porovnávajú situáciu vo Francúzsku so známou Andersenovou rozprávkou o nahom kráľovi: prízvukujú, že bez víťazstva v parlamentných voľbách by kráľ – prezident Macron - bol nahý... To jesť iba ťažko by realizoval svoju politiku.

Ruskí analytici poukazujú aj na menšie prekvapenie: je obdivuhodné, ako rýchlo nová politická strana na francúzskej politickej scéne - Republika vpred (LREM) Emmanuela Macrona dosiahla významné úspechy. Fakticky existuje iba rok, ale už dokázala „nainštalovať“ svojho prezidenta a očividne vyhrá aj parlamentné voľby.

Taktiež upozorňujú aj na prekvapivé výsledky prvého kola parlamentných volieb. Prízvukujú, že porušili doterajšie „francúzske klasické schémy“. Kým celé posledné polstoročie vo Francúzsku súperili dve hlavné politické strany – ľavicoví Socialisti a konzervatívni Republikáni, po prvý raz ich predbehol niekto iný. A nielen tak predbehol! Výsledky prvého kola naznačujú, že po druhom kole politická strana Emmanuela Macrona Republika vpred môže získať 410 – 445 kresiel v 577-člennom Národnom zhromaždení a získa presvedčivú  parlamentnú väčšinu.

V prvom kole Republika vpred sa stala presvedčivým víťazom, keď získala 28,31 %  a spolu so svojim spojencom – Demokratickým hnutím /4,11 %/ celkovo má až 32,42 %! Republikáni  zaznamenali podporu 21,56 %, Národný front Marine Le Penovej 13,2 %, ultraľavicové Nepoddajné Francúzsko 11,02  %, Socialisti iba 9,51, Európa – Ekológia – Zelení – 4,3 %, Komunistická strana Francúzska 2,72 %, ostatní strany dokopy mali 5,36 %.

Ruskí analytici predpokladajú, že po druhom kole volieb, ktoré je naplánované na nedeľu 18. júna, by Republikáni mohli obsadiť maximálne 100 parlamentných miest, Socialisti 40, krajná ľavica 20 a Národný front Marine Le Penovej 10 – to sú všetko maximálne čísla, realita pre tieto strany môže byť o niečo horšia.

Média prezentujú aj ďalšiu pikantériu. Aj keď Marine Le Penová a jej Národný front dosť presvedčivo zaostala počas prezidentskej súťaže, v priebehu parlamentných volieb predbehla Socialistickú stranu, čo pre Francúzsko, kde masovo a aktívne demónizujú Marine Le Penovú, je veľkým prekvapením. Dokonca niečím, čo nie je možné. Ale stalo sa... 

Ruskí analytici a média vidia súvislosť v tom, že prezident Holland a socialisti, ktorí posledných 5 rokov vládli vo Francúzsku, zhoršovali vzťahy s Ruskom a podporovali sankčnú vojnu, a preto znechutili Francúzov, ktorí už nechceli voliť túto „skupinu“... Vysvetľujú tým aj celkovú neochotu Francúzov voliť: v prvom kole parlamentných volieb k urnám prišlo iba 48,7% voličov. Horšia situácia bola iba pred pomaly 60 rokmi – v r. 1958.

Média predpokladajú, že Macron určite vyhrá aj druhé kolo parlamentných volieb a bude mať rozviazané ruky a dokáže realizovať svoje predvolebné sľuby. Prízvukujú, že presne tak, ako Emmanuel Macron vyhral obidve kolá prezidentských volieb, vyhrá teraz aj „tretie kolo“ – parlamentné voľby. Poukazujú na to, že bude mať možnosť pokojne realizovať svoje plány. Inou otázkou je, či jeho reformy a vnútorná a zahraničná politika bude „voňať“ Francúzom a ako dlho sa Macron bude viezť na vlne popularity. Pripomínajú, že aj prezident Holland alebo Sarkozy na začiatku svojho prezidentského obdobia mali veľkú podporu obyvateľstva – a ako sa to skončilo?..

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 876x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1457x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1408x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1241x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,