asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko dokončuje splatenie dlhov, ktoré mu zostali po rozpade ZSSR. Vyplatilo už takmer všetkých, dlhuje už iba jedinému štátu – Južnej Kórei

 Aktuality

„Rusko splatilo takmer všetky svoje dlhy, ktoré „zdedilo“ po bývalom ZSSR. Zostala už iba Južná Kórea, ktorej naša krajina má splatiť 300 miliónov dolárov,“ vyhlásil pre média zástupca ruského ministra financií Sergej Storčak.

13 Jún
2017 21:21:13

 

Foto: Kremlin

Pripomenul, že po rozpade ZSSR Rusko, ako nástupnická krajina, nielen zdedila všetky dlhy po bývalej Ruskej federácie bývalého ZSSR, ale prevzalo na seba aj všetky dlhy ostatných 15 zväzových republík, v súčasnosti samostatných štátov. Na moment rozpadu ZSSR, k 1. januáru 1992 Rusko tak zdedilo dlh vo výške 67,8 miliardy dolárov.

Ten dlh sa v 90. rokoch minulého storočia zvýšil, pretože Rusko síce hneď začalo splácať staré dlhy, ale kvôli zlej hospodárskej a finančnej situácii v časoch prezidenta Jeľcyna robilo aj nové dlhy, požičiavalo si aj naďalej. Najvyššiu výšku tento dlh dosiahol po kríze r. 1998 – 188 miliárd dolárov.

Po nástupe do funkcie prezidenta Putina ruský dlh začal rýchlo klesať. Už v r. 2002 tvoril výšku 146 miliárd dolárov. V r. 2006 Rusko splatilo dlh Parížskemu klubu a potom viacerým krajinám zostalo dlžné už „iba“ 53 miliárd dolárov. Pritom v rámci mnohých medzinárodných dohôd Rusko muselo odpustiť miliardové dlhy viacerým krajinám, ktoré sa dostali do kategórie „platenia neschopné“... V priebehu 20 rokov takmer 10 štátom Rusko odpustilo dlhy v celkovej výške 140 miliárd dolárov.  

V marci tohto roka Rusko podpísalo s Bosnou a Hercegovinou dohodu o splatení dlhu vo výške 125,1 milióna dolárov a do 5. mája tento dlh vyrovnalo. Splatilo tak dlh poslednej nástupnickej krajine z bývalého socialistického bloku. V súčasnosti Rusko dlhuje už iba Južnej Kórei – 300 miliónov dolárov. Výška dlhu je pre Rusko /aj s ohľadom na výšku bývalého štátneho obrovského dlhu/ skutočne zanedbateľná a Moskva ten dlh môže vyrovnať bezproblémovo.

Vlastne Moskva už to mohla aj urobiť. Má síce dohodu s Južnou Kóreou, kde sú uvedené termíny postupného splácania dlhu, ale navrhovala Kórejcom, že môže splatiť tento dlh ihneď. V Soule však zaujali pomerne čudnú pozíciu: upozornili na to, že ak Moskva chce splatiť svoj dlh predčasne a tým porušiť existujúcu zmluvu s Južnou Kóreou, tak bude musieť zaplatiť aj vysoké penále...

Rusko tento variant odmietlo a usúdilo, že ak Soul nepotrebuje súrne peniaze a nechce, aby Moskva ihneď splatila dlh, tak bude dostávať finančné splátky v dohodnutých termínoch. Vysoké penále Moskva platiť nechce. V súčasnosti Moskva spláca časť dlhu dodávkami rôzneho tovaru do Južnej Kórei.

Zástupca ruského ministra financií Sergej Storčak uviedol, že v súlade s podpísanou dohodou, Rusko definitívne splatí svoj dlh do r. 2025. Podotkol, že ak kórejskí partneri súhlasia s niektorými najnovšími návrhmi Moskvy, tak Rusko svoj dlh voči Južnej Kórei splatí už do r. 2021.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 410x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,