asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruské ministerstvo zahraničia kritizovalo správu Pozorovacej misie OSN pre jej „angažovanosť“ a snahu „očistiť“ súčasné ukrajinské vedenie

 Aktuality

Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na osemnástu správu Pozorovacej misie OSN pre ľudské práva na Ukrajine za obdobie od 16. februára do 15. mája 2017. Konštatovalo viditeľné zhoršovanie situácie v regióne.

16 Jún
2017 20:13:57

Foto: Facebook

„Vyjadrujeme veľké znepokojenie nad prudkým zhoršením situácie v Donbase, v dôsledku ktorého počet obetí medzi civilným obyvateľstvom za toto obdobie stúplo o 48 percent: 36 ľudí zahynulo a 157 utrpelo zranenie. Podporujeme výzvu pracovníkov Pozorovacej misie k stranám konfliktu, aby prísne dodržiavali Dohodu o zastavení paľby. Zdieľame znepokojenie OSN ohľadne neprestávajúceho ostreľovania objektov civilnej infraštruktúry, konkrétne, systémov zásobovania pitnou vodou a  elektrickou energiou  škôl a nemocníc, čo protirečí medzinárodným záväzkom Kyjeva na ochranu civilného obyvateľstva. V tejto súvislosti všemožne podporujeme odporúčania Pozorovacej komisie o nevyhnutnosti prísne dodržiavať Minské dohody.

Mimoriadne znepokojenie vyvolávajú údaje Pozorovacej komisie o nových prípadoch nezákonného alebo svojvoľného zatýkania, o nedobrovoľných zmiznutiach, o systematickom využívaní mučenia Službou bezpečnosti Ukrajiny (SBU) v snahe donútiť zadržaných k priznaniam na účasti v konflikte v Donbase. Súhlasíme s OSN, že absencia príslušného vyšetrovania uvedených zločinov zo strany ukrajinskej vlády prispieva k celkovému rozširovaniu beztrestnosti v krajine.

Zdieľame znepokojenie Pozorovacej komisie ohľadne neľudských diskriminačných krokov oficiálneho Kyjeva v oblasti sociálno-ekonomickej blokády Donbasu. Procedúry verifikácie, zavedené v roku 2016, už pripravili viac ako 400 tisíc Ukrajincov o  dôchodky, ustanovené zákonom, a nové pravidlá prekračovania demarkačnej línie nielenže vedú k podstatnému obmedzovaniu slobody pohybu na Ukrajine a ďalšiemu rozdeľovaniu rodín, ale vystavujú viac ako 900 tisíc ľudí každý mesiac reálnemu smrteľnému nebezpečenstvu pri prekračovaní vnútorných hraníc. Za hranicou reality zostávajú zákazy ukrajinskej vlády na prepravu tovarov cez demarkačnú líniu, čo vedie nielen k zatváraniu podnikov, ale aj k strate existenčných zdrojov pre tisíce ľudí.

Pozornosť vyvolávajú znepokojujúce závery OSN o absencii zlepšovania činnosti ukrajinskej justície, absencii pokroku pri vyšetrovaní tragédie v Odese v máji roku 2014. Očakávame, že Pozorovacia misia bude nástojiť na tom, aby nedochádzalo k obmedzovaniu slobody prejavu a k nátlaku na médiá na Ukrajine za takzvanú proruskú rétoriku, že bude od Kyjeva vyžadovať, aby vytvoril bezpečné pracovné podmienky pre novinárov.

Súčasne sme nútení konštatovať, že časť referátu má politicky angažovaný charakter. Mnohé časti dokumentu predstavujú pokus očistiť kyjevské vládne kruhy, zakryť ich zločiny proti vlastnému národu. Radi by sme tiež pripomenuli, že Republika Krym a mesto federálneho významu Sevastopoľ sú súčasťou Ruskej federácie a pokus zahrnúť hodnotenie ochranno-právnej ej situácie v tomto ruskom regióne do príslušnej správy OSN o Ukrajine nemá opodstatnenie.

Sme presvedčení, že pred OSN a ochranno-právnymi orgánmi stojí úloha dosiahnuť, aby Kyjev prísne dodržiaval medzinárodné ochranno-právne záväzky a normy medzinárodného humanitárneho práva, a aby tiež dôsledne plnil Minské dohody, čo prispeje k dosiahnutiu stabilného mieru v tejto krajine,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 471x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 640x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 519x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 764x 👤eugenius
,