asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Poľsku, Nemecku a Lotyšsku sa uskutočnili dve „paralelné“ vojenské cvičenia NATO. Američania pripravili „prekvapenie“ pre spojencov

 Aktuality

Napriek letnej horúčave členovia velenia Severoatlantickej aliancie nezaháľali a pracovali ostošesť – ako aj ich podriadení. Spojenecké sily NATO v týchto dňoch takpovediac paralelne uskutočnili hneď dve medzinárodné vojenské cvičenia.

16 Jún
2017 20:15:36

 

Foto: Screenshot YouTube

Cvičenia BALTOPS odštartovali 1. júna v poľskom  Szczecine a skončili 16. júna v  nemeckom Kieli. V Lotyšsku sa v dňoch 3. – 15. júna konali medzinárodné vojenské cvičenia NATO Saber Strike. Vojenské cvičenia v Baltskom mori NATO organizuje už od r. 1971. Tento raz sa na nich zúčastnilo celkovo 14 štátov -  12 členských krajín NATO a partneri zo Švédska a Fínska. Celkovo do cvičení bolo zapojených 4 tisíc vojakov, 50 lietadiel a vrtuľníkov a taktiež 50 plavidiel.  

Američania pripravili pre spojencov „prekvapenie“ a prvý raz v histórii na vojenské cvičenia poslali všetky tri typy strategických bombardérov - B-52H Stratofortress, B-1B Lancer a B-2 Spirit. Ich dočasným „domovom“ sa stala vojenská letecká základňa v britskom Fairfordu. „Ubytovalo“ sa tam celkovo 8 strategických bombardérov Vojensko-vzdušných síl USA a približne 800 príslušníkov leteckých síl - členovia posádok, technický personál a pod. Z tejto britskej základni americké lietadlá štartovali na spojenecké cvičenia „BALTOPS“ nad Baltským morom a „Saber Strike“ v pobaltských republikách.

Na tieto medzinárodné vojenské cvičenia NATO americké bombardéry prileteli z 3 amerických základní: 3 lietadla B-52H zo základne Barksdale v Louisiane, 3 stroje B-1B zo  základne Ellsworth v Južnej Dakote a dva bombardéry B-2 z Whitemanovej základne v Missouri. Predstavitelia amerického velenia pre média podčiarkli, že aj napriek kritike európskych spojencov zo strany prezidenta DonaldaTrumpa kvôli nedostatočným výdavkom na obranu, z  vojenského hľadiska zo strany amerického velenia nedošlo k žiadnym zmenám voči NATO a spojencom v Európe.

Pobaltské média prízvukujú, že Rusko pozorne sledovalo lety amerických bombardérov a dokonca dva razy vyslalo do neutrálnych vôd svoju pohotovostnú stíhačku Su-27, ktorá „sprevádzala“ americké bombardéry: 6. júna k bombardéru B-52 a 9. júna k formácii štyroch   bombardérov a lietajúceho tankeru. Americké velenie považuje toto „sprevádzanie“ za štandardnú prax a uviedlo, že Rusi dodržali všetky pravidla hry. Taktiež pobaltské média uviedli, že na oplátku cvičení NATO ruské velenie uskutočnilo vlastné vojenské manévre Západného vojenského okruhu v Kaliningradskej oblasti, do ktorých sa zapojili stíhacie bombardéry Su-34, protivzdušná obrana a Baltská flotila.

Mimochodom, slovenskí vojaci, ktorí aktuálne pôsobia v rámci spoločnej výcvikovej iniciatívy krajín V4 v Lotyšsku, sa v dňoch 5. – 14. júna zúčastnili na medzinárodných cvičeniach Saber Strike 2017. Slovenská mechanizovaná rota sa v rámci cvičenia dostala pod operačné velenie nórskeho pešieho práporu a jej partnermi boli: britská mechanizovaná rota z Royal Marines, americká rota palebnej podpory z United States Marine Corps a nórska pešia rota z 2. pešieho práporu.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

22 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1105x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 838x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 975x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 1296x 👤eugenius
,