asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Poľsku, Nemecku a Lotyšsku sa uskutočnili dve „paralelné“ vojenské cvičenia NATO. Američania pripravili „prekvapenie“ pre spojencov

 Aktuality

Napriek letnej horúčave členovia velenia Severoatlantickej aliancie nezaháľali a pracovali ostošesť – ako aj ich podriadení. Spojenecké sily NATO v týchto dňoch takpovediac paralelne uskutočnili hneď dve medzinárodné vojenské cvičenia.

16 Jún
2017 20:15:36

 

Foto: Screenshot YouTube

Cvičenia BALTOPS odštartovali 1. júna v poľskom  Szczecine a skončili 16. júna v  nemeckom Kieli. V Lotyšsku sa v dňoch 3. – 15. júna konali medzinárodné vojenské cvičenia NATO Saber Strike. Vojenské cvičenia v Baltskom mori NATO organizuje už od r. 1971. Tento raz sa na nich zúčastnilo celkovo 14 štátov -  12 členských krajín NATO a partneri zo Švédska a Fínska. Celkovo do cvičení bolo zapojených 4 tisíc vojakov, 50 lietadiel a vrtuľníkov a taktiež 50 plavidiel.  

Američania pripravili pre spojencov „prekvapenie“ a prvý raz v histórii na vojenské cvičenia poslali všetky tri typy strategických bombardérov - B-52H Stratofortress, B-1B Lancer a B-2 Spirit. Ich dočasným „domovom“ sa stala vojenská letecká základňa v britskom Fairfordu. „Ubytovalo“ sa tam celkovo 8 strategických bombardérov Vojensko-vzdušných síl USA a približne 800 príslušníkov leteckých síl - členovia posádok, technický personál a pod. Z tejto britskej základni americké lietadlá štartovali na spojenecké cvičenia „BALTOPS“ nad Baltským morom a „Saber Strike“ v pobaltských republikách.

Na tieto medzinárodné vojenské cvičenia NATO americké bombardéry prileteli z 3 amerických základní: 3 lietadla B-52H zo základne Barksdale v Louisiane, 3 stroje B-1B zo  základne Ellsworth v Južnej Dakote a dva bombardéry B-2 z Whitemanovej základne v Missouri. Predstavitelia amerického velenia pre média podčiarkli, že aj napriek kritike európskych spojencov zo strany prezidenta DonaldaTrumpa kvôli nedostatočným výdavkom na obranu, z  vojenského hľadiska zo strany amerického velenia nedošlo k žiadnym zmenám voči NATO a spojencom v Európe.

Pobaltské média prízvukujú, že Rusko pozorne sledovalo lety amerických bombardérov a dokonca dva razy vyslalo do neutrálnych vôd svoju pohotovostnú stíhačku Su-27, ktorá „sprevádzala“ americké bombardéry: 6. júna k bombardéru B-52 a 9. júna k formácii štyroch   bombardérov a lietajúceho tankeru. Americké velenie považuje toto „sprevádzanie“ za štandardnú prax a uviedlo, že Rusi dodržali všetky pravidla hry. Taktiež pobaltské média uviedli, že na oplátku cvičení NATO ruské velenie uskutočnilo vlastné vojenské manévre Západného vojenského okruhu v Kaliningradskej oblasti, do ktorých sa zapojili stíhacie bombardéry Su-34, protivzdušná obrana a Baltská flotila.

Mimochodom, slovenskí vojaci, ktorí aktuálne pôsobia v rámci spoločnej výcvikovej iniciatívy krajín V4 v Lotyšsku, sa v dňoch 5. – 14. júna zúčastnili na medzinárodných cvičeniach Saber Strike 2017. Slovenská mechanizovaná rota sa v rámci cvičenia dostala pod operačné velenie nórskeho pešieho práporu a jej partnermi boli: britská mechanizovaná rota z Royal Marines, americká rota palebnej podpory z United States Marine Corps a nórska pešia rota z 2. pešieho práporu.

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

22 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 477x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 645x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 768x 👤eugenius
,