asfasdf ×

NázorObčana.sk

Moskovská štvrť Nová Moskva zo dňa na deň zvýšila rozlohu ruskej metropoly hneď 2,4 razy

 Aktuality

Po našom nedávnom článku o dopravných a stavebných projektoch v novej moskovskej štvrti Nová Moskva dostali sme viaceré otázky. Čitatelia sa pýtajú, čo je to vlastne Nová Moskva, aký je to projekt? Pokúsime sa to stručne vysvetliť.

18 Jún
2017 19:18:08

 

Foto: Moskovské média

Moskva, ako aj viaceré iné svetové mestá, sa pomaly a postupne zväčšuje. Pred 5 rokmi však došlo ku gigantickému „skoku“: rozloha Moskvy sa zvýšila približne 2,4 razy! Projekt vybudovania novej štvrti s príslušným názvom Nová Moskva bol autormi prezentovaný 11. júla 2011 a začal sa realizovať od r. 2012. Išlo o jednoduché riešenie: k Moskve pričlenili obrovské územia na juhozápade. Toto teritórium malo takmer o polovicu väčšiu rozlohu ako samotná ruská metropola. 

Daný projekt získal názov Nová Moskva – je to svojrázna analógia s britským projektom modernizácie indickej metropoly New Delhi, ktorý mimochodom práve v r. 2011 mal svoje okrúhle výročie – 100 rokov. Ruský projekt dokonca sa podobal anglickému v tom, že išlo o razantné rozšírenie územia metropoly a uskutočnilo sa takisto juhozápadným smerom. Niektorí členovia moskovskej vlády ho nazývajú ešte aj „Veľká Moskva“ – podľa analógie s ďalším britským projektom „Veľký Londýn“.

Zámerom projektu bolo vytvorenie podmienok pre komfortné bývanie ako bývalých, tak aj nových obyvateľov Moskvy, usporiadanie a zjednodušenie dopravných prúdov, zmenšenie dopravných zápch a iných nepríjemností v centre mesta a jednotlivých štvrtiach a skrátenie cesty Moskovčanov do práce. Ambiciózny projekt mal veľa plusov, ale aj veľa mínusov a preto ho podporila asi polovica verejnosti a odborníkov, druhá polovica bola proti.

Za hlavný nedostatok sa považuje fakt, že autori projektu „obišli“ viaceré menšie mestá a nepripojili ich k Novej Moskve /je to vidno aj na priloženej mape/. Na druhej strane za účelom jednoduchšieho budovania rôznych administratívnych budov, panelákov, menších obytných domov a objektov infraštruktúry „obsadili“ veľké pozemky s ornou pôdou: ako je známe, budovať na prázdnych pozemkoch je oveľa lacnejšie a jednoduchšie...

Výhodou je to, že v Novej Moskve vybudujú obrovské množstvo najmodernejších panelákov, menších budov na bývanie, podnikov, štadiónov, škôl, materských škôl, stravovacích a   kultúrnych zariadení, parkov a zón oddychu a pod. Moskovčania v tejto lokalite budú mať dobré bývanie a budú skôr pracovať v okolitých podnikoch, nebudú musieť 1-2 hodiny cestovať za prácou do centra Moskvy.

Odnedávna Moskva už nie je obvyklým, ako to bolo v ostatných desaťročiach, kruhom na mape, ale má gigantický „prírastok“, ktorý ťahá na juhozápad. Odteraz Moskva je už 6. najväčším mestom na svete čo sa týka rozlohy. Čo sa týka počtu obyvateľstva, tak v tomto prípade si Moskva príliš neprilepšila, pretože v novej štvrti zatiaľ býva „iba“ 250 tisíc obyvateľov.

Je jasné, že gigantická bytová výstavba v Novej Moskve pozitívne ovplyvní aj nárast počtu obyvateľstva v celej Moskve. Zatiaľ, podľa údajov z tohto roka, Moskva má iba o niečo menej, ako 12,4 milióna obyvateľov. Podľa výpočtov odborníkov, do r. 2035, keď bude dokončená hlavná časť projektu Novej Moskvy, iba v tejto štvrti počet obyvateľstva sa zvýši o 1 – 1,5 milióna ľudí.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1932x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2273x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,