asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajina nakazila Poľsko: poľský parlament schválil zákon o „dekomunizácii“ a odstránení komunistických a sovietskych pomníkov

 Aktuality

Poľský parlament schválil novelizáciu zákona o zákaze propagácie komunizmu, v rámci ktorého odstránia všetky komunistické a sovietske pomníky v celej krajine. Ako prvý o tom informoval poľský portál wPolityce.

23 Jún
2017 18:57:32

 

Foto: Facebook

Túto novelizáciu podporilo 408 poslancov, siedmi boli proti a 15 sa hlasovania zdržali. Zákon vstúpi do platnosti o 3 mesiace. V súlade s novým zákonom v Poľsku demontujú nielen pomníky, ktoré, ako sa uvádza v dokumente, „oslavujú totalitný systém“, ale aj tabule, monumenty, sochy, busty a pod. Okrem toho „vymažú“ komunistické elementy z názvov škôl, úradov a organizácií, verejných objektov a mostov, ulíc a námestí a pod.

Odstránia aj mnohé sovietske a vojenské pomníky na cintorínoch. Demontáž každého pomníku bude posudzovať špeciálna komisia a taktiež odborníci – historici, kulturológovia a iní. Poľské média pripomínajú, že návrh zákona o odstránení komunistických pomníkov vlani do parlamentu podali poslanci vládnej strany Právo a spravodlivosť. V marci 2016 poľská vláda oznámila, že dá zbúrať viac ako 500 sovietskych pomníkov. V máji 2016 poľský prezident Andrzej Duda podpísal novelizáciu tohto zákona. 

Ruské média a odborníci negatívne reagovali na túto novinku. Pripomenuli, že v ostatných rokoch Poľsko bolo smutno-slávnym „lídrom“ v Európe v oblasti vandalizmu, poškodzovania a ničenia pomníkov, sôch, ako aj hrobov sovietskych vojakov na cintorínoch. Niektorí novinári sarkasticky poznamenávajú, že poľská vláda za účelom, aby v krajine neprekvital vandalizmus, sa radšej rozhodla zbúrať všetky pomníky. Iní poukazujú na to, že napríklad v Grécku, Španielsku, Portugalsku neničia žiadne pomníky a zachovávajú všetky kultúrne a architektonické pamiatky a historické svedectva pre budúce generácie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 283x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1069x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 552x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 736x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,