asfasdf ×

NázorObčana.sk

Die Welt: „Putin sa smeje Západu do tvári“

 Aktuality

Známy nemecký novinár Holger Zschäpitz vo svojom článku „Putin sa smeje Západu do tvári“ zverejnenom v denníku Die Welt poukazuje na to, že aj napriek sankciám a zlým vzťahom so Západom Putinovi sa podarilo vyviesť svoju krajinu z finančnej izolácie.

25 Jún
2017 20:01:30

 

Foto: Screenshot Die Welt

Prízvukuje, že ruský prezident bol schopný nájsť investorov na medzinárodnom finančnom trhu a získať ich multimiliardovú podporu. Tvrdí, pre Rusko to bol svojrázny „bod zlomu“. Vysvetľuje: „Ruský prezident Vladimír Putin možno ani neverí svojmu šťastiu, ale nakoniec  získal veľké víťazstvo, aj keď mu mnohí neverili. Za tie roky si síce hlava Kremľa  vybojovala svoje miesto na medzinárodnej scéne, ale jeho „ríša“ prežívala hlboké ekonomické ťažkosti. Po krymskej kríze a klesajúcich cenách ropy, sa krajina začala prepadať. Okrem toho Rusko stratilo prístup k „čerstvým“ peniazom na kapitálových trhoch. Situácia bola veľmi ťažká,“ píše nemecký novinár.
 

Holger Zschäpits upozorňuje na to, že nastali zjavné zmeny k lepšiemu: „Ale v poslednom období sa situácia zmenila. Putinovi sa podaril trik a opäť bol  si schopný nájsť investorov.  Kremeľ bez námahy zarobil tri miliardy dolárov na finančných trhoch a to aj počas  zhoršujúcich sa vzťahov s Bielym domom. Rusi asi symbolickejšie ani nemohli preukázať svoju silu. Len čo Američania sprísnili sankcie voči Rusku, Kremeľ okamžite umiestnil svoje  dlhopisy na trhoch. Okrem toho, predaj realizovala štátna banka VTB Capital, ktorá je na sankčnom zoznamu na oboch stranách Atlantiku,“ prízvukuje autor článku.


„Úspešný obchod označil šéf VTB Andrej Kostin za víťazstvo ekonomického rozumu nad geopolitickou obmedzenosťou. Podľa neho si investori uvedomili, že sankcie nie sú rozhodujúcim faktorom, ak existujú atraktívne úverové podmienky. Tento vývoj ukazuje, že Kremeľ, zdá sa, môže bez námahy obísť západné sankcie, pretože vždy existujú investori, ktorí sú ochotní uzatvoriť dohodu. Úspešný predaj dlhopisov bol svojráznym „zlomom“. Je zjavné, že sa Putinovi podarilo zvýšiť rating krajiny a vyviesť ju z finančnej izolácie,“ je presvedčený nemecký novinár.

„Napriek poklesu cien ropy sa odborníci domnievajú, že riziko platobnej neschopnosti Ruska je na úrovni 11%. To je spôsobené tým, že ruská ekonomika vyšla z recesie. V tomto roku by mohol jej rast dosiahnuť 1,2% a v budúcom roku 1,6%. Objem devízových rezerv prekročil  400 miliárd dolárov. Putin má všetky dôvody na to, aby sa tešil z úspechu na finančných trhoch. A smeje sa do tvári Západu“, uzavrel svoj komentár v Die Welt nemecký novinár Holger Zschäpits.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1295x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1813x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1723x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1531x 👤eugenius
,