asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ekonomická agentúra Platts: Nemecko „jemne pohrozilo“ Spojeným štátom sankciami, ak budú prekážať vybudovaniu Severného prúdu 2 v Európe

 Aktuality

Nemecko môže podniknúť určite protiopatrenia voči USA, ak Spojené štáty sa budú aj naďalej snažiť prekážať vybudovaniu plynovodu Severný prúd 2 v Európe, uviedla americká informačná agentúra Platts so sídlom New Yorku.

27 Jún
2017 19:01:39

 

Foto: Facebook

Analytici tejto americkej agentúry, ktorá sa špecializuje na ekonomických a finančných informáciách, uviedli, že tieto protiopatrenia to nie je mýtus, ale čoraz zjavnejšia realita: európski politici a spoločnosti sú čoraz nespokojnejší s tým, že Spojené štáty sa im miešajú do kšeftov a rozkazujú, čo majú a čo nemajú robiť. Európa a hlavne Nemecko sa pomaly začína búriť, uvádzajú analytici agentúry Platts.

Poukazujú na to, že americkí politici a spoločnosti považujú územie Európy za zónu svojho vplyvu a často to preháňajú, pretože chcú diktovať svoje podmienky a zabúdajú na to, že európski politici a spoločnosti tiež majú svoje záujmy a predstavy, čo môžu a čo nemôžu robiť na vlastnom území. Začínajú sa búriť proti diktátu USA...

Upozorňujú na to, že mnohí politici a spoločnosti v EÚ sú proti dodávkam bridlicového plynu zo Spojených štátov – je oveľa drahší, ako ruský plyn. Preto sú zainteresovaní vo vybudovaní plynovodu Severný prúd 2, ktorý mimoriadne nevonia americkým partnerom. Najväčšia nespokojnosť panuje v najsilnejšej krajine EÚ – v Nemecku. Oficiálni predstavitelia tejto krajiny svoju nespokojnosť naznačujú v rokovaniach s americkými partnermi a vo vyhláseniach pre média. Najviac svoje pocity „vypúšťajú z klietky“ na sociálnych sieťach.

Viacerí politici a analytici spozorneli po nedávnych vyjadreniach sa nemeckých a rakúskych politikov na sociálnych sieťach. Tu sú iba niektorí ich výroky: „Nedovolíme poškodiť naše spoločnosti americkými sankciami iba preto, že chcú rozšíriť dodávky energií v rámci Európy!“, „Otázky dodávok energií do Európy to je vec samotnej Európy, ale nie USA!“, „Záujmy zahraničnej politiky by sa nemali spájať s ekonomickými záujmami! Máme čas na to, aby sme to zmenili!“

Dané vyhlásenia na sociálnych sieťach urobili známe a vplyvné európske osobnosti: nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel a rakúsky kancelár Christian Kern. Analytici si všímajú zaujímavý fakt: počas oficiálnych debát a vystúpení politici a diplomati sa snažia vyjadrovať skutočne diplomaticky, občas dosť hmlisto... Analytici Platts poukazujú na to, že na sociálnych sieťach však politici absolútne jasne prezentujú svoje názory a postoje, o čom svedčia výkričníky, ktoré počas oficiálnych rokovaní politici nikdy nepoužívajú... Sú zjavne znervóznení americkým miešaním sa do záležitostí so Severným prúdom 2.

Analytici Platts upozorňujú na to, že v Nemecku vrabce začínajú čvirikať o tom, že Berlín môže podniknúť isté protiopatrenia, ak Washington bude preháňať so svojou snahou prekaziť budovanie nového plynovodu. Poukazujú na to, že o tom takmer na rovinu hovorila nemecká  ministerka hospodárstva Brigitte Zypries vo svojom rozhovore pre Reuters.

Experti poukazujú na to, že v ostatných desaťročiach Európska únia pokorne „poslúchala“ Washington a príliš sa nebúrila. Časy sa však menia a v Európe niektorí politici a obchodníci sa začínajú pomaly búriť proti diktátu Washingtonu. Situácia okolo Severného prúdu 2  naznačuje, že Európa začína dvíhať hlavu. Analytici pripomínajú, že aj napriek nespokojným signálom z Washingtonu niektoré nemecké spoločnosti už začali pracovať na rozšírení plynovodu, ktorý napojí Nemecko na Severný prúd 2.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1547x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2065x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1942x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1709x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,