asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ruské ministerstvo zahraničia pritvrdilo: vyhlásenia hovorcu Bieleho domu o údajnom pripravovanom chemickom útoku označilo za arogantné

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

A zasa je tu „kauza chemických zbraní“... V Iraku sa síce nikdy nenašli, ale napriek tomu USA napadli túto krajinu a „zariadili“ tam dlhoročnú občiansku vojnu a chaos. Na rade je Sýria – ako by bolo málo, že občianska vojna tam trvá už roky...

29 Jún
2017 18:21:43

 

Foto: Facebook

Nové „vynálezy“ Bieleho domu pobúrili ruské ministerstvo zahraničia, ktoré zverejnilo dosť „nediplomatické“ protestné vyhlásenie a oponovalo výrokom, ktoré odzneli vo Washingtone.

„Nedá sa obísť bez povšimnutia arogantné vyhlásenie tlačového tajomníka Bieleho domu Seana Spicera od 26. júna tohto roku o novom chemickom útoku, ktorý údajne chystá sýrska vláda. Útok má podľa tvrdenia mať za následok "masovú vraždu civilistov vrátane nevinných detí", za čo "B. Asad a jeho ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu."

Ani stála predstaviteľka USA pri OSN N. Halleyová nezostala ľahostajná k tomuto novému výbuchu protiasadovskej hystérie a vo svojom osobnom účte na Twitteri zašla ešte ďalej: "Vinu za každý ďalší útok budeme dávať B. Asadovi, ale aj Rusku a Iránu, ktoré mu pomáhajú vraždiť jeho vlastných ľudí." Američanka očividne robí narážky na chemický incident v Chán Šajchúne 4. apríla tohto roku, ktorý sa vehementne pripisuje (aj keď bez hmatateľných dôkazov) sýrskej vláde.

Všetky tieto nové obvinenia z použitia zbraní hromadného ničenia, ktoré sa nesú v rovnakom duchu ako smutne známa zámienka na intervenciu NATO v Iraku v roku 2003, považujeme za impulz vyslaný smerom k sýrskym teroristom, extrémistom a ozbrojenej opozícii, aby sfabrikovali ďalšiu kolosálnu provokáciu s použitím chemických zbraní, po ktorej podľa zámeru Washingtonu musí nasledovať "neodvratné potrestanie" B. Asada.

Takýto scenár sme už mali možnosť pozorovať veľakrát nielen v Iraku, ale aj v Juhoslávii, Líbyi aj v iných krajinách. Žiaľ, napriek tomu, že mnohí ľudia vo Washingtone uznávajú neprípustné a veľmi tragické omyly, ktorých sa dopustili v minulosti, praktické závery z toho podľa všetkého ani dnes nevyvodzujú.

Ďalšie kroky Američanov a ich "spojencov" v tzv. "sýrskej chemickej kauze" nie je ťažké uhádnuť. Bude nasledovať nové vzplanutie bezmedznej politizácie tejto témy na platforme Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPSW) v Haagu a v Bezpečnostnej rade OSN v New Yorku, vrátane iniciatív na prijatie sankčných uznesení a rezolúcií voči legálnej sýrskej vláde. A keď bude v najbližších dňoch zverejnená záverečná správa Misie pre vyšetrovanie prípadov použitia chemických zbraní v Sýrii, ktorá potvrdí, že v Chán Šajchúne skutočne došlo k použitiu sarínu, tak na ukončenie vyšetrovania tohto incidentu Spoločným vyšetrovacím mechanizmom Organizácie pre zákaz chemických zbraní a OSN, ktorý bol vytvorený špeciálne za týmto účelom, na Západe už zrejme nikto čakať nebude.

To, že je Damask "vinný" z týchto zločinov, sa prezentuje ako nesporný fakt vyplývajúci z politickej objednávky, a formálny výsledok vyšetrovania Spoločného mechanizmu v tejto otázke ani zďaleka nehrá rozhodujúcu úlohu.

Rusko bude aj naďalej požadovať, aby bolo vykonané z odborného hľadiska plnohodnotné a z politického hľadiska nezaujaté vyšetrenie nielen chemického útoku v Chán Šajchúne, ale aj ďalších prejavov a recidív "chemického" terorizmu v Sýrii a Iraku tak, ako to predpisuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 2319 z roku 2016 o predĺžení mandátu Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu o jeden rok, ako aj o rozšírení jeho geografickej pôsobnosti a protiteroristickej zložky. Jedine takýmto spôsobom sa dá odhaliť pravda, a nie na základe pseudodôkazov o vine Damasku sfabrikovaných teroristami, extrémistami a opozičníkmi spolu so "sympatizujúcimi" zahraničnými sponzormi a mimovládnymi organizáciami.

Čo sa týka agresívnej rétoriky Washingtonu, považujeme za nutné vystríhať amerických kolegov pred ďalšími nezodpovednými akciami porušujúcimi Chartu OSN a všeobecne uznávané princípy medzinárodného práva, podobnými ako raketový útok 7. apríla tohto roku na sýrsku leteckú základňu Šajrat.

Ak je to skutočne tak, ako tvrdí S. Spicer, že cieľom vojenskej prítomnosti USA a NATO je boj s terorizmom, tak aj kroky, ktoré v tejto súvislosti podnikajú, musia v plnej miere zodpovedať protiteroristickému charakteru úloh stojacich pred svetovým spoločenstvom v snahe o likvidáciu Islamského štátu a s ním spriaznených zoskupení,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,