asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Independent: „V Rusku sú presvedčení o tom, že USA pripravujú zmenu režimu v Kremli“

 Aktuality

Britský denník The Independent s odvolaním sa na odtajnenú správu rozviedky ministerstva obrany Spojených štátov uviedol, že v Rusku sú presvedčení o tom, že Spojené štáty pripravujú zmenu režimu v Kremli.

30 Jún
2017 19:09:50

 

Foto: Screenshot The Independent

Britský denník podrobne rozoberá rusko-americké vzťahy v poslednom období, hlavné po udalostiach v Kyjeve a zmene režimu na Ukrajine. Konštatuje, že tieto vzťahy sa zhoršili a sú najhoršie za ostatných 10 rokov. Prízvukuje, že všetko živo pripomína obdobie studenej vojny a nedôvera a obavy zasa panujú na obidvoch stranách.

Poukazuje na to, že napriek správam o údajnom miešaní sa Moskvy do amerických prezidentských volieb, existuje podozrenie, že práve Američania sa chcú aktívne zamiešať do politického diania v Rusku a postarať sa o výmenu garnitúry v Kremli. Potvrdzujú to aj informácie z odtajnenej správy rozviedky ministerstva vnútra Spojených štátov, ktorá sa dostala do rúk novinárom agentúry Associated Press.


Podozrenia z prípravy prevratu v Kremli ešte viac zvyšuje to, že Američania sa obávajú, že Rusko mieni zbaviť Spojené štáty úlohy svetového lídra a svetového žandára. Snažia sa za každú cenu zachovať svoju pozíciu svetového lídra. Všetko to vyvoláva napätie medzi dvoma krajinami. V odtajnenej správe sa hovorí aj o tom, že Rusko nedôveruje snahe Spojených štátov o zachovanie demokracie a slobody na svete a upodozrieva Washington, že chce iba upevniť vlastnú moc.


The Independent cituje úryvok zo správy, ktorý vysvetľuje, prečo vo vzťahoch medzi dvoma štátmi panuje nedôvera: „Kremeľ je presvedčený, že Spojené štáty budujú  základy pre zmenu režimu v Rusku, a toto presvedčenie je posilnené udalosťami na Ukrajine. Moskva sa obáva, že pokusy USA upevniť súbor prijateľných medzinárodných štandardov ohrozuje základy moci Kremľa, pretože dávajú zelenú cudziemu zasahovaniu do vnútorných záležitostí Ruska,“ uvádza The Independent.

 
Britský denník prízvukuje, že daný dokument pripomína obdobie studenej vojny, keď spravodajské služby zverejňovali množstvo správ, v ktorých zdôrazňovali charakteristiky rozporov medzi oboma veľmocami. Poukazuje na to, že sa to zastavilo v r. 1991 po rozpadu Sovietskeho zväzu, ale sa v súčasnosti obnovilo.

The Independent podrobne analyzuje súčasnú situáciu a priznáva, že obavy Ruska sú opodstatnené a nepokúša sa odhadnúť, kedy sa vzťahy medzi USA a Ruskom zasa zlepšia.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

91 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 534x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 465x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 702x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 982x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,