asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hovorí sa, že peniaze kazia človeka. Vedci dokázali, že politická moc kazí mozog človeka

 Aktuality

Povráva sa, že peniaze kazia človeka. Americký časopis The Atlantic uviedol, že vedci našli aj ďalšiu nepríjemnú súvislosť: dlhšie nachádzanie sa vo vyššej hospodárskej a ešte častejšie politickej funkcii negatívne ovplyvňuje funkcie mozgu človeka.

01 Júl
2017 18:07:41

 

Foto: Screenshot The Atlantic

Keďže možno nie všetci naši čitatelia poznajú tento časopis, krátko im ho predstavíme. The Atlantic /predtým The Atlantic Monthly/ je to jeden z najstarších amerických literárnych časopisov /založený v r. 1857, sídlo – Boston/. Predtým bol to mesačník, v súčasnosti vychádza 10 razy do roka.

The Atlantic uvádza výsledky najnovších prieskumov profesora psychológie Kalifornskej univerzity v americkom meste Berkeley /The University of California, Berkeley/ Dachera Keltnera, ktorý po mnohoročných výskumoch prišiel na to, že ľudia, ktorí majú moc nad inými ľuďmi, správajú sa tak, ako by mali traumatické poruchy mozgu. Keltner to nazval paradoxom moci /pozdravujeme našich politikov.../

Uvádza, že podobní ľudia sa správajú impulzívne, podceňujú možné riziká, veľmi ťažko sa na danú situáciu dokážu pozrieť očami iných ľudí, pochopiť ich, postaviť seba na ich miesto. Prízvukuje, že vplyvní ľudia majú veľký deficit empatie, chýbajú im city.

Ďalší vedec z kanadskej univerzity McMaster v provincii Ontario Sukhvinder Obhi, ktorý sa zaoberá výskumom v oblasti neurológie, urobil podobné závery. Skúmal mozog ľudí, ktorí mali moc nad inými ľuďmi, a porovnával s mozgom tých, ktorí podobnú moc nemali. Zistil, že moc oslabuje neurologický proces odzrkadľovania, ktorý je základom empatie. Urobil záver, že ľudia, ktorí sa dostali k moci, postupne strácajú rad svojich schopností a talentov, mnohé z ktorých sa im pomohli dostať k moci.

Viaceré ďalšie výskumy potvrdzujú objavy Keltnera a Obhiho. Napríklad, ešte v r. 2006 bol uskutočnený masový experiment. Mnohých jeho účastníkov požiadali nakresliť si na čele písmeno „e“. Ľudia, ktorí mali väčšiu moc, trojnásobne častejšie, ako ostatní, si nakreslili písmeno „e“ naopak. Pre ostatných bola zrkadlovo otočená. Vedci prišli k záveru, že títo ľudia to písmeno kreslili pre seba a nie pre ostatných. Teda mysleli iba na seba...

Ďalšie výskumy preukázali, že vplyvní ľudia horšie určujú emócie človeka podľa fotografie a veľmi zle odhadujú, ako ich kolegovia a spolupracovníci interpretujú ich poznámky. Sukhvinder Obhi a mnohí iní vedci sú presvedčení, že zmeny v mozgu, ktoré ovplyvňujú odzrkadľovanie, nie sú stále alebo večné. Keď človek odchádza z vysokej funkcie, v priebehu niektorého času mu mozog začína pracovať po starom – celkom obstojne.

Dacher Keltner je presvedčený, že by to pomohlo, keby ľudia, ktorí sú pri moci, si častejšie spomínali na časy, kedy tú moc nemali, a to by napomohlo tomu, aby sa ich mozog „napojil“ na realitu a fungoval v správnom režime. Jednoducho, nebolo by zle, keby ľudia, ktorí sú vo vysokých politických funkciách, sa častejšie zostupovali „z oblohy na hriešnu zem“.   

Hovorí sa, že peniaze kazia človeka. Vedci dokázali, že politická moc kazí mozog človeka. A potom nadávame na politikov? Veda dokázala, že za to vlastne nemôžu...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1930x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2482x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2272x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2031x 👤eugenius
,