asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Washington Post: „Americký Senát chce uvaliť na Rusko nové sankcie, ale európske krajiny to stále viac rozčuľuje. Vysvetlíme prečo“

 Aktuality

Jeden z najvplyvnejších amerických denníkov The Washington Post zverejnil podrobnú analýzu, v ktorej upozorňuje na stále zväčšujúcu sa priepasť medzi postojmi USA a EU vo veci protiruských sankcií. Snaží sa vysvetliť, prečo sa to tak deje.

02 Júl
2017 18:16:30

 

Foto: Screenshot The Washington Post

Autor článku, známy novinár a analytik Luke Mackle pripomína, že pred takmer 2 týždňami americký Senát odklepol ďalšie sankcie voči Rusku. Poukazuje na to, že nálady v Európe sa menia a postoje európskych politikov a odborníkov stále viac sa odlišujú od amerických – alebo aspoň od pozície, ktorú zaujal americký Senát.

Upozorňuje na to, že konanie Amerického Senátu začína pomaly hnevať Európanov. Hovorí, že majú na to 3 dôvody. Po prvé, ich hnevá, že Spojené štáty v otázke nových sankcií dali prednosť jednostrannej akcii, ako spolupráci s Európou. Nepáči sa im to a obávajú sa, že   Washington ich mieni vylúčiť z rozhodovacieho procesu a chce diktovať svoje podmienky.Luke Mackle porovnáva súčasnú situáciu s r. 2014, keď dôvodom pre uvalenie sankcií voči Rusku bola Ukrajina a EÚ zaujala rovnakú pozíciu, ako USA. Avšak nové sankcie, ktoré schválil americký Senát, Európanom nevonia, nepozdáva sa im dôvod: Washington rozpútal hystériu o údajnom zasahovaní Kremľa do amerických volieb.


„Po druhé, Európanom sa nepozdáva skutočnosť, že Spojené štáty majú v úmyslu potrestať  európske firmy a pritom sa ani neopýtali na ich súhlas. Ide o opatrenia, ktoré sa Washington chystá prijať voči spoločnostiam podnikajúcim s Ruskom. Hlavne ide o podporu výstavby ruského plynovodu „Nord Stream-2“. Problémy môžu mať viaceré firmy, ako napríklad, Shell, Engie a OMV,“ domnieva sa autor článku.


„USA sa už dlhšie obávajú, že kvôli tomuto plynovodu závislosť Európy na dodávkach ruského plynu sa ešte viac zvýši. Európania sa však domnievajú, že je to ich vec a Američania sa do toho nemajú miešať,“ podčiarkol. 

„Po tretie, v Európe nerozdeľujú americké nápady pre svoju vlastnú energetickú bezpečnosť.  
Američania veria, že sankcie sú pre Európanov užitočné, pretože zabraňujú spolupráci Európy  a Ruska v oblasti plynu. Európania, samozrejme, nesúhlasia a nesúhlasili už od toho obdobia, kedy Sovietsky zväz začal dodávať plyn do Západnej Európy v druhej polovici 20. storočia. A kým Spojené štáty vidia v ruskom plynu hrozbu, Európa ho vidí ako lacný a spoľahlivý zdroj energie,“ vysvetľuje Luke Mackle.

Prízvukuje, že Američania nesprávne vnímajú situáciu. „Napríklad senátori John MacCain a John  Huwen v r. 2014 napísali do The Wall Street Journal komentár, ktorý vyzýval USA, aby využili svoj potenciál v produkcii skvapalneného zemného plynu za účelom „oslobodenia  našich spojencov z tohto železného zovretia, ktorým Moskva drží európsky trh“. Ale Európania sa však akosi nehrnú oslobodiť: nakupovať plyn z Ruska pre nich je výhodnejšie, ako zo  Spojených štátov,“ komentuje autor článku.

Jeho záver je jednoznačný: „Americkí politici nechápu, čo je skutočne dôležité pre európsky  trh, a je pravdepodobné, že zavedením nových sankcií ešte silnejšie vydesia Brusel. Ak Rusko skutočne túži po zhoršení vzťahov medzi USA a EU, malo by len tak stáť a nič nerobiť. Určite bude konať opačne,“ uzatvára svoj komentár vo The Washington Post Luke Mackle.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 403x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,