asfasdf ×

NázorObčana.sk

Mária Zacharovová: „Teroristi plánujú provokácie s použitím chemických látok, aby vyvolali odvetné útoky USA na pozície sýrskych vládnych síl“

 Aktuality

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová na pravidelnom týždennom brífingu porozprávala o súčasnom vývoji situácie v Sýrii. Najväčšiu pozornosť venovala konšpiráciám o použití chemických zbraní v Chán Šajchúne.

07 Júl
2017 18:24:57

 

Foto: Screenshot YouTube

„Po tom, ako bolo 4. mája v Astane podpísané Memorandum o vytvorení deeskalačných zón a ako sa začalo toto memorandum realizovať s cieľom zastavenia bojov, sa situácia v Sýrskej arabskej republike vyznačuje viacerými pozitívnymi tendenciami.

V posledných dvoch mesiacoch predstavitelia Ruska, Turecka a Iránu s mravčou trpezlivosťou pracovali na odsúhlasovaní zón deeskalácie, vytváraní mechanizmov fungovania a kontroly týchto zón. Piate Medzinárodné stretnutie ohľadne Sýrie na vysokej úrovni, ktoré sa včera skončilo v Astane, v tomto kontexte umožnilo urobiť ďalší krok v tomto smere.

V Moskve panuje spokojnosť s vývojom "astanského procesu". Okrem zlepšenia situácie na tvári miesta, stabilného zastavenia paľby, vytvorenie potrebných podmienok na normalizáciu humanitárnej situácie, návratu utečencov a dočasných presídlencov tento proces znamená aj reálny prínos k pokroku medzisýrskych rokovaní v Ženeve pod záštitou OSN.

Ako je známe, osobitný vyslanec OSN pre Sýriu S. de Mistura plánuje ďalšie kolo týchto rokovaní zvolať 10. júla. Dúfame, že všetky zdravé sily v rámci opozície, ktoré sa nie teoreticky, ale prakticky usilujú o znovunastolenie mieru a poriadku v Sýrii, ako aj o jej obnovu, sa konštruktívne zúčastnia rokovaní s delegáciou sýrskej vlády. Vyzývame medzinárodných i regionálnych partnerov, aby podporili rokujúce strany v hľadaní kompromisných východísk zo slepej uličky silovej konfrontácie.

S ľútosťou pozorujeme pokusy nečestných "dodávateľov mediálnych správ" očierniť snahu o urovnanie situácie v Sýrii. Len tak môžeme označiť pokusy mnohých masovokomunikačných prostriedkov o vyvolanie nového škandálu tým, že obviňujú sýrske vládne vojská z použitia otravných látok pri útoku 1. júla vo Východnej Gute, pričom sa odvolávajú na zoskupenie Faylaq al-Rahman spriaznené s Hay'at Tahrir al-Sham (bývalá Fronta an-Nusrá). Na tomto mieste môžeme len poradiť médiám, aby nesadali na lep provokáciám extrémistov, zodpovednejšie pristupovali k zdrojom podobných "senzačných správ" a starostlivejšie overovali všetky fakty.

Súčasne by sme chceli upozorniť, že Ministerstvo zahraničných vecí Sýrie podrobilo tvrdej kritike správu Misie Organizácie pre zákaz chemických zbraní na vyšetrenie prípadov pravdepodobného použitia chemických zbraní v Sýrii zo dňa 29. júna ohľadne tzv. "sarínového incidentu" v Chán Šajchúne. Vo vyhlásení ministerstva sú závery uvedené v správe Misie označené za "výplod chorej fantázie" a výsledok sfabrikovaných svedeckých výpovedí. Za ruskú stranu poznamenávam, že nezávislí medzinárodní experti dodnes nenavštívili ani miesto predpokladaného chemického útoku v Chán Šajchúne, ani sýrsku vojenskú leteckú základňu Šajrat, z ktorej údajne štartovali útočiace lietadlá.

Počas uplynulého víkendu sýrska armáda odpovedala na neprestajné mínometné ostreľovanie obytných štvrtí Adra a Džarmana (časti Damasku) útokom na pozície zoskupení Hay'at Tahrir al-Sham a Faylaq al-Rahman vo Východnej Gute a v priľahlom damaskom okrese Džobar.

Vládne sily v dôsledku úspešnej operácie v oblasti línie Ithriyah – Rasapha na východ od obce Khanaser najprv úplne blokovali stúpencov Islamského štátu, a následne vyčistili tzv. Khanaserskú panvu vytlačením teroristov do otvorenej púšte, kde sa títo ocitli pod paľbou ruského letectva a sýrskej armády. Územie provincie Aleppo o rozlohe približne 1500 km2 je úplne oslobodené od stúpencov Islamského štátu.

Dopredu sme upozorňovali na chystané informačné provokácie. Prvé náznaky sme už mali možnosť vidieť, zaznamenali sme ich v rámci upútaviek šíriacich falošné informácie o tom, že Damask znovu použil chemické zbrane. Boli sme požiadaní, aby sme poskytli podrobnejšie a konkrétnejšie údaje, ak sa dostaneme k podobným informáciám. Dnes také informácie mám a chcela by som sa s vami o ne podeliť.

Podľa dostupných údajov sýrske teroristické zoskupenia plánujú zinscenovať provokácie s použitím chemických otravných látok, aby vyvolali odvetné útoky USA na pozície sýrskych vládnych síl. Tieto akcie sa s veľkou pravdepodobnosťou uskutočnia v obývaných miestach, ku ktorým sýrske vládne sily nemajú prístup. Jedným z takých miest je opozičná enkláva vo Východnej Gute, kam boli predtým prevážané chemické otravné látky. Konkrétne máme vedomosť o tom, že členovia ozbrojených zoskupení Jaysh al-Islam a Faylaq al-Rahman dislokovaných vo Východnej Gute majú v obciach Ain Terma a Sabka k dispozícii niekoľko rakiet s chemickými otravnými látkami, z ktorých každá má hmotnosť cca 150 kg.

Nie sú vylúčené podobné provokácie ani na juhu v zónach kontrolovaných Saudskou Arábiou, Jordánskom a Izraelom na miestach, kde operujú ozbrojené zoskupenia, ale možné sú provokácie aj na východe krajiny. Podľa našich informácií Islamský štát presúva z mesta Rakka do ním kontrolovaných častí provincie Deir ez-Zor dielne a zariadenia na výrobu munície, a to aj munície naplnenej toxickými chemikáliami. Do mesta Abu Kamal, ktoré leži na hraniciach s Irakom, boli v sprievode niekoľkých chemických expertov dopravené komponenty chemických zbraní. V súčasnosti sa títo odborníci snažia vytvoriť zásoby bojových otravných látok.

Keď berieme do úvahy opakované vyhlásenia takzvanej "protiislamskej koalície" na čele s USA o tom, že mesto Rakka je úplne odrezané a "čoskoro bude úplne oslobodené", natíska sa nám myšlienka, že odvoz takej masívnej techniky v podstate "spred nosa" koalície svedčí v lepšom prípade o selektívnom prižmurovaní očí nad faktami a nad akciami povstalcov, ale v horšom prípade ho podľa mňa možno s veľkou pravdepodobnosťou interpretovať ako napomáhanie povstalcom. Nie je vylúčené, že medzi týmito povstalcami sú aj teroristi, zdôraznila v závere hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 870x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1453x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1404x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1235x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,