asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vojnové šialenstvo: dve tretiny obyvateľov pobaltských štátov sa boja vojenského konfliktu na území svojej krajiny

 Aktuality

Vedenie štátov, politici, analytici a média pobaltských krajín stále strašia verejnosť povestnou „ruskou hrozbou“. Niet sa čomu čudovať, že časť obyvateľstva podlieha týmto „rozprávkam“ a obáva sa útoku zo strany „ruského agresora“.

07 Júl
2017 18:26:03

 

Foto:Facebook

Litovská spoločnosť ERGO objednala prieskum verejnej mienky v krajine, ktorý uskutočnilo Lotyšské centrum prieskumu verejnej mienky SKDS. Na prieskume sa zúčastnilo presne 3 tisíc respondentov z troch pobaltských krajín – Lotyšska, Litvy a Estónska – po tisícke z každej krajiny - vo veku 18 – 74 rokov.  

Prieskum ukázal, že až 68% obyvateľov Litvy obávajú sa vojenského konfliktu na území svojej krajiny. Taktiež potvrdil, že tieto obavy stále rastú: v r. 2015 podobné nebezpečenstvo pociťovalo 67% a v r. 2014 - 55% obyvateľstva Litvy.  V Lotyšsku podobný strach pociťuje 62% obyvateľstva. Estónci sa cítia vo väčšej bezpečnosti a „iba“ 45% obyvateľov sa obáva možného vojenského konfliktu na svojom území.

Prieskum taktiež ukázal, že oveľa viac, ako vojenského nebezpečenstva, obyvatelia Litvy sa začali obávať ekonomickej a politickej nestability. Až 77% obyvateľov majú podobné obavy, ale pred 2 rokmi toto číslo bolo oveľa nižšie - 66%. Menší počet obyvateľov Litvy - 41% sa obáva vzniku etnických konfliktov. Za 2 roky sa tento ukazovateľ prakticky nezmenil.

Podľa tohto prieskumu práve Litovčania sa najmenej obávajú prílevu migrantov, aj keď v tejto krajine taktiež veľký počet obyvateľstva má podobné obavy - 55%. V porovnaní s r. 2015 sa tieto obavy zvýšili: vtedy sa prílevu migrantov obával 41% Litovčanov. Naopak toto číslo v priebehu 2 rokov prudko narástlo v Estónsku - 60%. O niečo menej obyvatelia tejto krajiny sa obávajú politickej a ekonomickej nestability - 52%. Etnických konfliktov sa obáva  46% Estóncov.  

Táto otázka /etnické konflikty/ znepokojuje 54% obyvateľov Lotyšska. Tu sa najviac obávajú politickej a ekonomickej nestability – až 80% obyvateľstva. Takmer dve tretiny obyvateľov tejto krajiny /64%/ sa obáva väčšieho prílevu migrantov do Lotyšska.

V ostatnom čase sa zvýšil počet teroristických činov v EÚ a preto 32% obyvateľstva Litvy je tiež znepokojené touto skutočnosťou. V Lotyšsku tieto obavy sú ešte väčšie - 38%. Relatívne bezpečne sa cítia Estónci, iba takmer štvrtina obyvateľstva - 23% majú obavy z možného páchania teroristických činov na území krajiny.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

63 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 571x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 883x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1462x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1135x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,