asfasdf ×

NázorObčana.sk

Forbes: „Pardon, senátor McCain, Rusko to už nie je benzínová pumpa tváriaca sa ako štát, ale je to štát!“

 Aktuality

Ruská ekonomika sa úspešne rozvíja. Tvrdí to prestížny americký ekonomický časopis Forbes. Potvrdzujú to analytici jednej z najväčších investičných bank bánk na svete - Goldman Sachs. Zároveň uvádzajú, že sa Rusko zbavilo závislosti na rope.

09 Júl
2017 18:51:49

 

Foto: Screenshot YouTube

Tieto zaujímavé skutočnosti uviedol vo svojom článku vo vplyvnom časopise Forbes známy analytik a novinár Kenneth Raposa. Zosmiešnil známeho „jastraba“ Johna McCaina, pre ktorého je Rusko ako kosť v hrdle: dokonca ho so sarkazmom spomenul v názvu svojho článku: „Sorry Senator McCain, Russia No Longer Just `A Gas Station Masquerading As A Country“ /„Pardon, senátor McCain, Rusko to už nie je benzínová pumpa tváriaca sa ako štát, ale je to štát!“/.  

Predtým, ako našim čitateľom predstavíme samotný komentár skúseného renomovaného autora, vysvetlíme, prečo použil tento výrok McCaina s „benzínovou pumpou“. John McCain,  jeden z najznámejších svetových rusofóbov a totálny nepriateľ Ruska /presne na SNP, 29. augusta 2017 sa dožije 81 rokov/ tento výrok, ktorý sám sa vymyslel, si veľmi obľúbil a opakoval ho, kde sa len dalo. Ako príklad, našim čitateľom ponúkame video z r. 2014, keď McCain tento výrok v krátkom čase zopakoval 6 razy v 6 rôznych médiách...  


Kenneth Raposa prízvukuje, že senátor MCcAin sa totálne mýli: „Pred troma rokmi americký  senátor John MacCain, ktorý nenávidí Rusko, urazil túto krajinu, keď ju kritizoval za údajné sovietske komunistické praktiky, a označil ho „za benzínovú stanici, ktorá predstiera, že je vraj štát“... Jeho poznámka bola aspoň čiastočne pravdivá. Rusko je krajinou so surovinovou ekonomikou; ropa a zemný plyn sú dominantnou časťou rozpočtu. Ale v priebehu   posledných 10 rokov Rusko sa snažilo prekonať závislosť na rope. Analytici jednej z najväčších investičných bank Goldman Sachs sú presvedčení, že Rusko to konečne dokázalo. Takže, pardon, je mi veľmi ľúto, senátor, ale Rusko už znamená oveľa viac, ako čerpacia stanica,“ ironizuje autor článku.

Poukazuje na to, že politika ruského ministerstva financií v oblasti obmedzenia verejných výdavkov a zvýšenia účinnosti daňového systému bola úspešná a zabezpečila veľký príjem do rozpočtu – pričom veľká čiastka tohto príjmu nepochádza zo zisku z predaja ropy. Kenneth Raposa sa pohráva s výrokmi Johna McCaina a so sarkazmom opakuje, že  Rusko je oveľa viac, ako benzínová pumpa – a americký senátor sa totálne mýli, pretože prezentuje svoje zbožné želania, ale realita je úplne iná.

Potvrdzuje to prieskumom analytikov známej investičnej spoločnosti Goldman Sachs pod vedením Hejdara Mamedova, ktorí tvrdia, že sa ruská ekonomika rýchlo stáva sebestačnou a oveľa menej závisí na cenách ropy. Prízvukuje, že Rusko uskutočňuje veľmi správnu politiku, keď sa snaží znížiť závislosť štátu od predaja ropy.
 

Pripomína, že v r. 2014 muselo Rusko krátiť rozpočet, keď počítalo s cenou ropy 80 dolárov  za barel, ale  jeho skutočná cena bola 60 dolárov. To isté muselo robiť aj o rok neskôr, v r. 2015. Rozpočtové škrty mali vplyv na obranný rozpočet a mali aj negatívny vplyv na chudobnejšiu časť obyvateľstva krajiny.

Uvádza údaje, ktoré zverejnili analytici Goldman Sachs: v prvom štvrťroku tohto roka rozpočtové príjmy štátu vzrástli medziročne o 30% a o 10% v porovnaní s predošlým štvrťrokom. „Takže táto krajina nie je zlomená, pardon, senátor“, zasa ironizuje autor článku. Pripomína, že príjmy z ťažby ropy a zemného plynu sa zvýšili o 53% a príjmy, ktoré nesúvisia s energiou, sa zvýšili o 15% ročne. „Treba dodať, že dynamika príjmov z neenergetických zdrojov rastie vďaka domácemu dopytu a úspešnému boju proti daňovým únikom,“ zdôrazňuje Kenneth Raposa.


 
Uvádza aj ďalšie zistenia analytikov Goldman Sachs, ktorí jednoznačne tvrdia, že Rusko sa pomaly stavia na nohy. Analytici Goldman Sachs podčiarkujú, že zvýšenie konkurencieschopnosti domácich tovarov a služieb stimuluje hospodársky rast. „Energia je  najmenej preferovaný nami sektor,“ hovorí Mamedov. „Ale v rámci globálneho energetického systému ruské ropné spoločností zachovávajú svoje pevne miesta. Vzhľadom na nízke náklady, vysokú frekvenciu voľných peňažných tokov, nízku úroveň pákového efektu a obrovské rezervy majú obrovský potenciál rastu,“ uvádza názor analytika autor článku vo Forbes novinár Kenneth Raposa.  

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(16 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1547x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2065x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1942x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1709x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,