asfasdf ×

NázorObčana.sk

Bývalý vysoký dôstojník francúzskej spravodajskej služby Alain Rodier: „Washington trpí chorobnou paranojou, špionomániou a mániou „ruského ovplyvňovania“

 Aktuality

Bývalý vysoký dôstojník francúzskej spravodajskej služby Alain Rodier vo svojom článku na francúzskom portálu Atlantico poukázal na to, že Spojené štáty trpia paranojou ruského vplyvu na americké prezidentské voľby.

14 Júl
2017 06:28:58

 

Foto: Screenshot Atlantico

Zdôrazňuje, že podobné chýry šíria Demokrati, ktorí sa nevedia zmieriť s prehrou v prezidentských voľbách, a zástupcovia vojensko-priemyselného komplexu, ktorí sú tesne spojení s Demokratmi. „Ruské tajné služby mohli mať záujem na porážke Hillary Clintonovej, pretože v nej videli hrozbu pre Kremeľ, ale je nepravdepodobné, že by robili niečo, čo nerobia ostatné rozviedky v iných krajinách. Dnes Washington trpí chorobnou paranojou, špionomániou a pocitom zrady, čo pripomína  vrchol éry mccarthyizmu v 50. rokoch, keď Amerika blúznila „červenou hrozbou“, domnieva sa Alain Rodier.


„Dnes Demokrati, ktorí sa stále nemôžu zmieriť s porážkou v prezidentských voľbách v r.  2016, obviňujú súčasného prezidenta Donalda Trumpa zo spolupráce s ruskými tajnými službami. Po výhre Trumpa Demokrati ešte zúrivejšie začali hovoriť takmer o zrade, ale najzaujímavejšie je, že stále neexistuje dôkaz, ktorý by podporoval tak silné obvinenia,“ pripomína autor článku a poukazuje na to, že je to bežný jav v ostatných rokoch: vo všetkých krajinách strana, ktorá prehrá voľby, obviňuje víťaza zo všetkých hriechov a hľadá za tým zradu a vplyv zvonka.

Poukazuje na to, že realita v Spojených štátoch je oveľa prozaickejšia: „Neokonzervativci s ich vojensko-priemyselným lobby, ktorého členovia bojujú o svoje obrovské zisky, ako aj špeciálne služby, sa obávali, že ich výsady budú ukrátené, cítili, že víťazstvo Donalda Trumpa je ohrozením ich záujmov. Veď v priebehu svojej predvolebnej kampane republikánsky kandidát opakovane uviedol, že pod jeho vedením sa Amerika prestane zapájať do márnych vojenských konfliktov a zredukuje zbraňové programy,“ podčiarkol Alain Rodier.

„Nahliadneme do histórie. Do očí bije skutočnosť, že po rozpadu Sovietskeho zväzu Západ stratil hlavného nepriateľa, čo USA ľutovali, pretože toho nepriateľa potrebovali. Ale našli sa aj iné spôsoby: neokonzervativci využili nepokoje v Strednej Európe, aby rozšírili vplyv Washingtonu v regióne. Práve vtedy zaviedli takzvaný „triumf mäkkej sily“, ktorý však je  často sprevádzaný nie príliš mäkkým bombardovaním,“ sarkasticky pripomína autor.


„Na druhej strane, tí istí neokonzervativci, aj keď nestali pri vzniku arabských revolúcií,  veľmi ochotne prispeli k uchopeniu moci skupinami, ktoré vyhovovali Washingtonu. To všetko sa konalo pod rúškom „demokracie“ - „nového „náboženstva“, ktoré odôvodňuje moderné „križiacke výpravy“. USA chceli uspieť na Strednom východe a opakovane sa opierali na také organizácie, ako „Moslimské bratstvo“, a snažili sa nevšímať ich snahy o zavedenie kalifátu a vlády šaríe,“ prízvukuje.


„Po návratu do Európy veľkým úspechom neokonzervativcov bolo zavedenie systémov  protiraketovej obrany v celom regiónu - údajne na ochranu proti iránskym jadrovým zbraniam. Avšak v EU z nejakého dôvodu nevnímali skutočnosť, že „štít“ nechráni európske krajiny, ale je namierený proti Rusku. Ale americké intervencie na Strednom východe vyvolávali frustrácie vo Washingtonu, pretože revolúcie, po ktorých boli nasadení diktátori, zapríčiňovali chaos. A nečakane sa objavil „Islamský štát“. Takže niektorí vodcovia, ako napríklad, Asad alebo Abdul Fattah al-Sisi sa nesklonili a odmietli nasledovať americkú líniu,“ vysvetľuje francúzsky expert.

„A samozrejme, sa „ruskému medveďovi“ podarilo zhromaždiť sily a tiež prestal reagovať na „stratégiu vplyvu“ Washingtonu, ba naopak išiel do protiofenzívy. Preto sa dnes v Bielorusku, Gruzínsku a na Ukrajine Spojeným štátom nepodarilo pokročiť vo svojej politike. Práve vtedy začali neokonzervativci prezentovať Vladimíra Putina ako skutočného „diabla“. Vodca Ruska bol veľmi vhodným cieľom, aby ho obvinili zo všetkých hriechov,“ uvádza Alain Rodier.

Píše, že Rusku mohla vyhovovať prehra Clintonovej, ale Kremeľ neurobil nič také, čo nerobia ostatné vlády vo svete: „V skutočnosti ruské tajné služby išli do ofenzívy, keď boli ohrozené záujmy Moskvy. Vladimír Putin vie, že rozviedkou, dezinformáciami, korupciou a ďalšími účinnými spôsobmi dá sa dosiahnuť hmatateľné výsledky bez jediného výstrelu a nakoniec aj s nižšími nákladmi,“ prízvukuje bývalý zamestnanec spravodajských služieb.

„Možno mnohých to bude šokovať, ale tento prístup je absolútne normálny a používajú ho vo všetkých krajinách. Samotná podstata spravodajských služieb spočíva v hájení záujmov štátu v zahraničí. Áno, niekedy to môžu byť veľmi tvrdé akcie, ako v prípade niektorých operácií za účelom likvidácie, ktoré schválil prezident Barack Obama. Dnes sa však žiadna krajina nemôže zaobísť bez týchto služieb, čo dokazuje ich dôležitosť pre prosperitu krajiny,“ tvrdí.

Poukazuje na to, že odborníci rozviedok mnohých štátov sveta upozorňujú na zvýšenie napätie vo svete, a na to, že USA nechcú sa vzdať pozície svetového lídra a svetového žandára. „Amerika by mala prestať hrať tragikomédie, ktorými je v súčasnosti zaneprázdnená, a ktoré majú, zdá sa, negatívny dopad na jej pohľad na vonkajší svet. Je čas sa znovu vrátiť k realite a robiť veci, ktoré by mala robiť a vytvoriť vo svete skutočnú demokraciu,“ uzatvára svoj komentár v Atlantico bývalý dôstojník francúzskej spravodajskej služby Alain Rodier.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Interpol: 173 bojovníkov Islamského štátu pripravujú teroristické činy v krajinách Európy

 

Interpol zverejnil zoznam 173 bojovníkov Islamského štátu, ktorí, podľa Interpolu, pripravujú teroristi...

📅24.07.2017 0 145x 👤eugenius

V Baltickom more sa konajú spoločné vojenské cvičenia Ruska a Číny „Morská súčinnosť 2017“ . Európske média strašia „agresiou“

 

V Baltickom more sa v týchto dňoch konajú spoločné vojenské cvičenia Ruska a Číny „Morská súčinn...

📅24.07.2017 0 350x 👤eugenius

Dnes večer známy srbský hudobník a režisér Emir Kusturica vystúpi s koncertom na Kryme

 

Známy srbský režisér a hudobník Emir Kusturica aj napriek vyhrážkam z Kyjevu prišiel na Krym a dnes ve...

📅23.07.2017 0 300x 👤eugenius

Valerij Pjakin o ďalších pikantériách zo summitu G20, o návšteve Trumpa vo Francúzsku a o vodcovi ruskej opozície Navalnom

 

V ďalšom svojom komentári známy ruský politológ Valerij Pjakin komentuje modlitbu arcibiskupa Arménskej...

📅23.07.2017 0 336x 👤eugenius

Vtip na dnes

Sedí východniar v krčme a všimne si na polici za výčapom fľašu od uhoriek plnú desaťeuroviek. - Ta ci Boha! Ta to co tam mace? - To je taká súťaž. Dáte desinu a keď splníte tri úlohy je fľaša euroviek vaša. - vysvetľuje krčmár. - Ta ľahšie nemace? - podá barmanovi desinu a ide na vec - ta co treba zrobic? - Tak po prvé musíte vyslopať liter borovičky na ex. Za druhé máme na dvore besného pitbulla s boľavým zubom. Ten mu musíte vytrhnúť a za tretie, nad nami býva osemdesiat ročná baba, ktorá ešte nikdy nemala chlapa a tú musíte riadne vysexovať. Upozorňujem vás, že sa ešte nikto nedostal ďalej ako za prvú úlohu, takže veľa šťastia. Východniar bez mrknutia oka vypije fľašu borovičky a opitý sa vypotáca na dvor. Odtiaľ sa chvíľu ozývajú zvuky zápasu a potom strašné vytie. Po nejakej dobe do baru vpadne východniar ušpinený, utrhaný, víťazne sa rozhliadne po prítomných a zahlási: - Tak a dze je ta baba s totym boľavým zubom?

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,