asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko a Izrael protestujú proti plánovanému odstráneniu 230 „sovietskych“ pomníkov v Poľsku

 Aktuality

Rusko vyjadrilo protest proti plánovanému odstráneniu 230 „sovietskych“ pomníkov v Poľsku a upozornilo na to Európsky parlament a mnohé európske inštitúcie. Je zaujímavé, že s podobným protestom vystúpil aj Izrael.

21 Júl
2017 20:10:16

 

Foto: Facebook

Poľský prezident Andrzej Duda podpísal parlamentný návrh zákona o odstránení 230 „sovietskych“ pomníkov, vrátane vojenských, ktoré postavili na pamiatku vojakov Červenej armády, ktorí oslobodili Poľsko koncom druhej svetovej vojny. 

Ruské ministerstvo zahraničia vo svojej protestnej note uvádza, že daný zákon porušuje medzinárodné normy a dvojstranné dohody medzi Ruskom a Poľskom podpísané v r. 1992 – 1994, v súlade s ktorými obe strany majú zachovávať a chrániť podobné objekty. Vo svojom vyhlásení prízvukovalo, že toto politické rozhodnutie je taktiež porušovaním právnych a hlavne morálnych noriem.

Likvidujúc pomníky sovietskym vojakom Poľsko demonštratívne úplne ignoruje fakt, že za oslobodenie Poľska obetovalo svoje životy vyše 600 tisíc sovietskych vojakov. Práve preto súčasné Poľsko ako štát existuje vlastne vďaka týmto ľuďom, ktorí zachránili Poľsko a jeho obyvateľov. Vojaci, ktorí položili svoje životy za slobodu Poľska, nemajú nič spoločné s „totalitnou a komunistickou ideológiou“, na ktorú sa vo svojom rozhodnutí odvoláva poľský parlament a práve kvôli ktorej mieni búrať pomníky.   

Ruské ministerstvo zahraničia poukázalo na to, že súčasné vedenie Poľska si, pochopiteľne, nemôže neuvedomovať, že podobné konanie je ťažkou urážkou nielen ruského, ale aj mnohých iných národov bývalého ZSSR a súčasného Ruska, predkovia ktorých oslobodili Poľsko a mnohí z nich pritom zahynuli. Ruský diplomatický rezort upozornil, že podobné nemorálne konanie poľského vedenia nezostane bez odvety a Kremeľ podnikne odvetné opatrenia. Tie zatiaľ nekonkretizoval.

Ten istý deň s podobným protestným vyhlásením vystúpil aj parlament Izraelu, ktorý taktiež sa obrátil na Európsky parlament a európske inštitúcie a poukázal na porušovanie morálnych, právnych a etických noriem, ktorého sa dopúšťa poľské vedenie. V tejto súvislosti ruské média si všímajú veľmi zaujímavý fakt. Svoje vyhlásenie izraelský parlament prijal v urýchlenom konaní. Podobná procedúra sa v Izraelu využíva veľmi zriedkavo – väčšinou, keď ide o bezpečnosť štátu... 

Predsedníčka ruskej Rady federácie Valentína Matvienková na tlačovej konferencii zdôraznila, že ak sa Poľsko nespamätá a nezruší kontroverzný zákon, Moskva určite podnikne adekvátne protiopatrenia...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1159x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1692x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1618x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1424x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,