asfasdf ×

NázorObčana.sk

Handelsblatt: V Nemecku ostro kritizujú pripravovaný ruský zákon, ktorý je... takmer presnou kópiou nemeckého zákonu

 Aktuality

Nemecký denník Handelsblatt si posvietil na to, že ruský parlament pripravuje nový zákon na sprísnenie cenzúry na sociálnych sieťach. Príslušný návrh sa už dostal do Štátnej dumy. Denník poukazuje na nejednoznačnú reakciu v Nemecku.

22 Júl
2017 21:02:01

 

Foto: Screenshot Handelsblatt

Autori článku uvádzajú, že podľa predbežných informácií, provideri budú musieť odstraňovať  materiály obsahujúce podnecovanie k nenávisti a terorizmu, ako aj „nespoľahlivé“ informácie. Denník poukazuje na to, že nový ruský návrh vyvolal pomerne tvrdú kritiku v Nemecku, aj keď vlastne je... takmer presnou kópiou nemeckého zákonu!..

Podľa Handelsblattu, zákon sa bude vzťahovať na sociálne siete s viac ako 2 miliónmi  užívateľov. Porušovateľom zákonu môžu hroziť vysoké pokuty, hlavne, samozrejme, providerom a prevádzkovateľom rôznych portálov.

Ruská štátna duma vo štvrtok prerokovala návrh zákona v prvom čítaní.  Domáca vláda poukázala na mnohé nedostatky v návrhu zákona a požiadala, aby bol detailne prepracovaný. Požiadala, aby boli odstránené viaceré nedostatky. Napríklad, v návrhu zákona sa nedefinuje veľmi presne, čo znamená „nespoľahlivé informácie“. Taktiež členovia vlády 24-hodinovú lehotu na odstránenie nežiaduceho materiálu považujú za príliš krátku.


Tento ruský návrh vyvolal nečakane búrlivú negatívnu reakciu v Nemecku, kde mnohí politici, odborníci a média poukázali na nedostatky ruského návrhu. Autori ruského návrhu vo svojich komentároch poukázali, že ako vzorku použili práve nemecký zákon a niektoré pasáže doslova „skopírovali“ – a práve preto, aby európski kolegovia nemali argumenty proti pripravovanému ruskému zákonu. Preto sa veľmi čudovali, prečo Nemci kritizujú návrh, ktorý sa podobá ich vlastným zákonom prakticky ako vajce vajcu...

Nemeckú „filozofiu“ presne vysvetlil poslanec a expert na mediálne technológie Thomas Jarzombek. Ostro sa ohradil a odmietol možnosť porovnávania ruského a nemeckého zákonu. Prečo? Vyhlásil, že tento argument je... „ruskou propagandou“, pretože v Nemecku je zákon neoddeliteľný od piateho článku ústavy, ktorý zaručuje slobodu slova a názorov.

Podobné „vysvetlenia“ nemeckých kolegov vyvolali spŕšku ironických poznámok a otvorených posmešok v radoch ruských odborníkov a novinárov. Poukázali na to, že v Európskej únii a predovšetkým práve v Nemecku sa rozpútal taký hon na čarodejnice, ktorý tu už nebol dávno. Prízvukovali, že vo mnohých krajinách EÚ cenzúra je oveľa tvrdšia, ako v bývalom ZSSR, a aj naďalej sa sprísňuje.

V ruských médiách viacerí komentátori zdôraznili, že práve v EÚ je sloboda slova a tlače  veľmi obmedzená a stále sa zavádzajú nové a nové obmedzenia. Nakoniec pripomenuli, že o novom ruskom zákone iba začali diskutovať a konečný variant vôbec nemusí byť taký prísny, ako je to v EÚ.

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(14 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 534x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 465x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 702x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 982x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,