asfasdf ×

NázorObčana.sk

Forbes: Putin musí byť vďačný Kongresu USA za sankcie

 Aktuality

„Hospodárske a strategické zblíženie Ruska a Iránu je výrazným príkladom toho, ako sankcie kongresu udierajú po samotných USA,“ píše americký časopis /dvojtýždenník/ Forbes.

03 August
2017 18:18:09

 

Foto: Facebook

Ocitnúc sa na jednej lodi kvôli opatreniam amerických zákonodarcov, Moskva a Teherán rozvíjajú aktívnu spoluprácu. Len pred pár dňami podpísali dohodu o spoločnej výrobe vagónov pre cestujúcich na sumu 2,5 mld. USD. Dovtedy podpisovali dohody aj v iných oblastiach. Irán si kupuje ruskú vojenskú techniku, konkrétne helikoptéry Mi-17 a rôzne raketové systémy.

Ruské ropné a plynárenské spoločnosti tiež aktívne pôsobia v Iráne.  V júni Gazprom získal kontrakt na osvojenie náleziska plynu Farzard B. Obchodná výmena medzi Ruskom a Iránom sa v roku 2016 zdvojnásobila a Forbes uvádza, že čoskoro bude nad 10 mld. USD. Pričom v roku 2014 predstavovala len „mizivých“ 1,68 mld. dolárov.

Americké spoločnosti si môžu dovoliť s Iránom biznis len vo dvoch sférach – s perzskými kobercami a komerčnými lietadlami, píše Forbes. USA si kvôli vlastným sankciám nemôžu „odhryznúť ani kúsok piroha“ z prudko sa rozvíjajúcej islamskej republiky. 

Čo sa týka obchodov s Iránom, Washington má okrem toho má seriózny vplyv na európske spoločnosti. Napríklad podľa niektorých údajov, francúzskej spoločnosti Total a niektorým ďalším západným firmám nie je bez povolenia Washingtonu možný vstup na iránsky trh. Rusku sa preto otvára množstvo príležitostí.

Forbes uvádza, že v našej epoche obrovského medzinárodného obchodu a investícií štáty získavajú nátlakové páky a možnosti vplývať jeden na druhého kvôli ekonomickej aktivite a spoločným projektom.

„Tí, ktorí nasadzujú sankcie, sa fakticky sami vyraďujú z hry, ponechávajúc súperom možnosti na získanie doplnkového bohatstva a sily. Čína to vie, Rusko to vie. Takže Putin musí byť kongresu vďačný“, dodáva autor článku. 

V. Mikunda podľa ria.ru

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(21 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 254x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1031x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 541x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 724x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,