asfasdf ×

NázorObčana.sk

Situácia s Dmitrijom Rogozinom je horšia ako nové sankcie USA

 Aktuality

V dialógu s Kišiňovom bola Moskva zdržanlivá, nehovorila nahlas o tom, že republikou de facto vládne oligarcha Vlad Plachotniuk.

04 August
2017 13:10:16

 

Foto: Facebook)

Teraz sú však masky zhodené – ruský vicepremiér D. Rogozin vyhlásil, že Moldavčanov riadi „mafiánsky“ klan, po čom ho Moldavsko vyhlásilo za personu non grata. Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov už situáciu nazval „absolútne neprípustnou“. Koľko to bude Moldavsko stáť? Rozhodnutie o vyhlásení Dmitrija Rogozina za „nežiaducu osobu“ inicioval minister zahraničia Andrej Galbura. Rogozinovi na tri roky je zakázaný nielen vjazd, ale aj tranzit cez republiku.

Videozáznam zo zasadnutia vlády ukazuje, že predseda vlády Pavel Filip nedal dokonca o tejto otázke ani hlasovať, vyhlásiac, že tu niet čo posudzovať. Povedal, že úrady štátu musia „ochrániť česť a dôstojnosť moldavského národa“, cituje ho ruský „Kommersant“.   

Lenže v zostave vlády je aj hlava Gagauzskej autonómie Irina Vlach, ktorá čoskoro po zasadnutí zverejnila vyhlásenie, v ktorom razantne odsúdila rozhodnutie svojich kolegov vo vláde, vyjadriac nádej, že „odvetné opatrenia sa nedotknú občanov Moldavskej republiky, dočasne alebo nastálo žijúcich v RF“, cituje ju portál „Eurasia Daily“. Po tomto sa ukázalo byť jasným, že Filip úmyselne nedal o otázke hlasovať.

V rozhodnutí vlády Moldavska sa hovorí, že predtým bol zavolaný na ministerstvo zahraničia veľvyslanec Ruska Farit Muchametšin. „Pozornosť ruského veľvyslanca bola konkrétne obrátená na rozhovor Rogozina pre televíziu „Rossija-24“, v ktorom sa dopustil celého radu urážlivých vyjadrení na adresu Moldavska a jeho občanov. Ruský vicepremiér sa tiež dopustil urážlivých vyjadrení na adresu štátnych úradov,“ uvádza dokument, v ktorom sa tieto výpady považujú za „ohováračské“ a „lživé“.    

„My sme chceli urobiť pre Moldavsko veľmi mnoho“, vyjadril sa Rogozin, dodajúc, že moldavská strana stratila desiatky, a možno aj, stovky miliónov dolárov „jedným takým chrapúnskym gestom“.

Tlačový tajomník prezidenta RF D. Peskov vyhlásil, že vzniknutá situácia je absolútne neprípustná. Navyše je horšia, ako tá, ktorá vznikla v súvislosti s podpisom zákona o nových sankciách proti Rusku prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Predseda moldavského parlamentu Andrian Kandu sa pokúsil vysvetliť, že útok proti Rogozinovi nie je útokom proti Rusku. „Toto v žiadnom prípade nie je nasmerované proti Rusku a nesleduje to cieľ zhoršenia vzťahov medzi našimi štátmi“, citoval ho Interfax.

„Vyhlásenie ruského vicepremiéra u nás za personu non grata je faktom veľkej politickej hlúposti,“ oznámil mu neskôr prezident Moldavska Igor Dodon na facobooku. „Neviem, či to robia samostatne alebo nie, no správajú sa ako bábky zahraničia,“ uviedol prezident.

Prvý podpredseda výboru Štátnej Dumy pre záležitosti SNŠ Konstantin Zatulin pripomenul, že toto nie je prvý provokačný krok Moldavska. „Za krátke obdobie toho nastvárali,“ zdôraznil pre noviny Vzgľad a pripomenul vyhostenie diplomatov, zákazy na vjazd pre ruských umelcov, výzvy na vyvedenie ruských mierotvorcov a otvorenie spoločného hraničného prechodu s Ukrajinou na hraniciach s Pridnestrovskom. Politik pohrozil, že tí, čo prijímajú takéto rozhodnutia zbytočne kalkulujú s ich beztrestnosťou. 

Zdôraznil, že úrady Moldavska chcú využiť moment a pekne sa zapísať v očiach Západu. Okrem toho sa vraj Kišinev pokúša „rozhorieť zhasnutý vulkán Pridnestrovského konfliktu“. „Príbuznosť duší vládnych kruhov Moldavska s vedením Ukrajiny zrodila ilúzie, že otázka Pridnestrovska sa teraz pod tlakom automaticky vyrieši“, uviedol Zatulin a dodal, že „ľudia v Moldavsku, ktorí sa nachádzajú pri moci, boli tak vnútropoliticky, ako aj zahraničnopoliticky motivovaní, aby sa vydali cestou zostrenia našich vzťahov“. Zatulin si myslí, že to má aj personálnu rovinu.

„Dmitrij Rogozin je pre úrady Moldavska neprijateľný, nakoľko je to človek, ktorý vo svojej politickej kariére, ešte od 90-tych rokov, sa vyznačil obranou ruského obyvateľstva v horúcich bodoch, vrátane Pridnesterska“, povedal. „Myslím, že v tomto vzťahu existuje konsenzus medzi Kišiňovom, Bukurešťou a veliteľstvom NATO v Bruseli,“, dodal.  

Pripomeňme, že vo vyššie spomínanom rozhovore pre televíziu „Rossija-24“ Rogozin predpokladá, že za krachom jeho návštevy stál líder vládnucej Demokratickej strany v Moldavsku oligarcha Vlad Plachotniuk. Moldavské vedenie je podľa Rogozina „kontrolované jednou konkrétnou mafiánskou skupinou“. Plachotniuka Rogozin nazval „hlavným bábkohercom“ republiky. Vicepremiéra rozčúlilo aj to, že Plachotniuk „bol taký drzý“, že na zjazde socialistickej internacionály, ktorý sa konal v USA, špeciálne po rusky vyzval odstrániť z Pridnesterska ruskú mierotvornú misiu.

Rogozin si spomenul aj na to, ako pred polrokom prijímal moldavskú delegáciu: „Tak teda, aké cigánstvo to bolo odhalené. Vycigánivali pre seba všelijaké drobnosti. A v otázkach tranzitu ich dopravných prostriedkov, aj v otázkach dodávok jabĺk, vína a tak ďalej,“ odrátava vicepremiér.

Zatulin nespojuje spájanie rozhodnutia zakázať Rogozinovi vjazd s osobnými výpadmi na adresu Plachotniuka. Zároveň však priznáva, že Plachotniuk má naozaj veľký vplyv dokonca aj na tých, ktorí sa verejne prezentujú ako jeho protivníci. „V ostatnom čase je to v Moldavsku všetkým známy dejateľ kráľov,“ uviedol.   

„S Porošenkom je to jeden typ politiky, ktorí mimoriadne primitívne uvažujú. Aj Porošenko, aj Plachotniuk sú pripravení na daný moment schopný robiť pre Západ čokoľvek,“ dodal.

„Vzťahy sú veľmi skomplikované, môžu klesnúť na inú úroveň,“ uviedol Zatulin. „Pre Moldavsko v tomto prípade nevidím nič dobré. Oni pália mosty,“ vyhlásil podpredseda výboru Dumy RF Konstantin Zatulin.

Mimochodom, nie je tiež vylúčené, že odpoveď Moskvy na konanie Bukurešti a Kišiňova, ktorí nedopustili prelet obyčajného dopravného lietadla (so 165 cestujúcimi, vrátane detí) s Rogozinom bude asymetrická. V stredu večer napríklad ruský Rosseľchoznadzor zakázal dovoz živých ošípaných a bravčovej produkcie z Rumunska. 

Vladimír Mikunda podľa vz.ru

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 876x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1457x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1407x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1241x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,