asfasdf ×

NázorObčana.sk

PAHREBA: Rusko-americký sankčný šach: vyhostenie diplomatov, zabavenie majetku, hospodárske a politické sankcie – čo ďalej?

 Aktuality

Rusko-americká sankčná vojna pokračuje a dokonca sa zintenzívňuje. Svetoví „lídri“ Američania v snahe predbehnúť celý svet, ako vždy, utekajú pred lokomotívou: Rusi ešte nestíhajú odpovedať na staré americké sankcie a Američania už uvaľujú nové...

05 August
2017 21:07:19

 

Foto: Facebook

Nazdar, Jožo, čo je nové na rusko-americkom fronte? Počul som, že Američania uvalili na Rusov aj ďalšie sankcie. A teraz im nechcú vrátiť ich diplomatický majetok.

Už to ani nestíham sledovať. Američania pomaly každý deň vymýšľajú nejaké sankcie – proti Rusom, Kórejčanom, Iráncom... Kto to všetko má ustrehnúť? Zatiaľ najnovšie, čo som počul, nechcú vrátiť Rusom ich diplomatické nehnuteľnosti, aj keď je to ruský majetok.

Niečo také som čítal v novinách: Rusi si ten diplomatický majetok v USA kúpili a poctivo zaplatili, ale Američania si diplomatický majetok v Rusku iba prenajímajú – a za babku. No a Rusom zabavili ich majetok – to môžu? Nie je to protizákonné?

Aj je, aj nie je. Podľa všetkých medzinárodných zákonov, noriem a pravidiel, je to protizákonné, ale podľa Američanov nie je. Američania žujú v súlade s dvoma zákonmi. Zákon číslo jedna: všetko, čo mi vyhovuje, je zákonné. Zákon číslo dva: všetko, čo mi nevyhovuje, je nezákonné. A dodatok k týmto dvom zákonom: kašlem na ostatných a nech sa zatrhnú... Toto je americký pohľad na svet a v súlade s nim Američania konajú – vždy.

Tak potom je všetko jasné. Pre Američanov je to v pohode: čo je na tom, že nejakým Rusom zobrali ich majetok a nemienia ho vrátiť? Podľa amerického pohľadu na svet je to v poriadku. A aby to vyzeralo „zákonné“, vždy sa nájde nejaká zámienka.

Presne tak. Treba potrestať Irak a jeho prezidenta, „nájdu sa“ chemické zbrane a vo Washingtone to považujú za „povolenie“ napadnúť suverénny štát. Treba postaviť na kolená slovanský národ, ktorý inklinuje k najväčšiemu súperovi a konkurentovi – k Rusku, hneď z tohto národa urobia teroristu a krvilačného zabijaka a „povolenie“ na bombardovanie Juhoslávie je vybavené. Treba zlikvidovať neposlušného líbyjského lídra – vyhlásime, že je terorista a vrah – a môžeme ho pokojne zavraždiť. Veď už aj v Sýrii „našli“ chemické zbrane, ktoré používajú vládne vojska. A keby tam neboli Rusi, aj Asada by potrestali – zámienku našli, „povolenie“ je vybavené... Možno aj preto na oplátku Rusom zabavili majetok...

Zámienka sa vždy nájde. Registrujem iba, že Rusi „zaostávajú“ a nestíhajú za Američanmi. Klasicky by to malo vyzerať tak, že prvý uštedrí úder a potom druhý odpovie. Ale Rusi ešte nestíhajú odpovedať na staré americké sankcie a Američania na nich už uvaľujú nové. Všetko sa to podobá na veľmi zlú komédiu – skôr na frašku.

Máš pravdu. Pred polrokom Američania vyhostili 35 ruských diplomatov. Dali im 3 dni, aby si pobalili veci a vypadli – tomu hovorím „diplomacia“ a postup v súlade s medzinárodným právom! Rusi vtedy neodpovedali. Američania na to čakali, asi sa nudili, tak pre istotu na Rusov uvalili ďalšie sankcie – uvaľujú ich ako na bežiacom pase. Rusi sa nasr...dili a rozhodli sa odpovedať na tie staré sankcie spred polroka. Američanov to strašne nahnevalo, že niekto si dovoľuje niečo také, čo si iba Američania môžu dovoliť voči všetkým ostatným – a pripravujú nové sankcie voči Rusom. No a tak to môže pokračovať do nekonečná.

Iba som zvedavý, kam to všetko zavedie. Teraz Američania nechcú vrátiť Rusom ich majetok – a kašlú na to, že to protirečí všetkým medzinárodným normám. Američania majú vlastné normy a kašlú na ostatných. No ale veď ani Rusi určite nebudú čušať.

Samozrejme, že odpovedia. Američania si myslia, že Rusi by sa mali zahrať na poctivého kresťana – katolíka: keď ťa udrú do ľavého líca, nastav pravé? Ale Rusi nie sú „správni kresťania – katolíci“ – sú pravoslávni a podobné hry neuznávajú. Ak si nahliadneme do histórie, vždy odpovedali tomu, kto ich udrel. A odpovedali tak, že toho dotyčného potom zrazili na zem. Ale Američania sa o históriu nezaujímajú. Nie je to nič prekvapivé: národ, ktorý nemá vlastnú históriu, nezaujíma sa ani o cudziu alebo o svetovú históriu.

No a čo teraz? Čo sú to za šachy? Američania vyhostili ruských diplomatov – Rusi vyhostia amerických. Američania zabavili Rusom ich majetky – Rusi zabavia americké. Američania pred pár dňami uvalili na Rusko nové sankcie – podľa všetkého, Rusi už nebudú sa hrať na diplomatov a tiež uvalia na Američanov nejaké sankcie. Američania určite vymyslia nejaké ďalšiu špinavosť – Rusi budú musieť odpovedať... A tak do nemoty. Ale niekde a nejakým spôsobom by sa to predsa malo skončiť?

Poviem ti takto, brate, sú tu dve východiska. Nie tri, ako v klasickej rozprávke, ale iba dve. Ak začneš lámať palicu, tak buď ťa to prestane baviť a to necháš tak alebo tu palicu predsa zlomíš. Buď Američanov tieto hry nakoniec prestanú baviť a vezmú si rozum, ak nejaký majú, do hrsti, ale tu palicu predsa zlomia a bude zle... Nemusí to byť hneď tretia svetová vojna, ale veľký konflikt, ktorý poškodí celý svet, to môže byť. Je to vo hviezdach.

Chudák Trump! Ten ani nevie, kam z konopy. Nech urobí hocičo, aj tak to bude zle. A vlastne zisťuje sa, že nič nemôže, že je iba babka. Najsilnejší muž sveta!

No veď to. Práve teraz sa zisťuje, že všetky chýry o „najsilnejšom mužovi sveta“ – americkom prezidentovi sú lacné hollywoodske rozprávky, ako aj celá americká politika. Má akurát také kompetencie, ktoré má aj náš prezident – teda takmer žiadne. Má vysoký plat, môže zadarmo cestovať po svete, reprezentovať sa, propagovať sa, usmievať sa a tváriť sa dôležito, ale nemôže takmer nič. Kongres a Senát povedia, že bude tak a tak a prezidentko Trump si môže akurát poplakať na záchode, ale nemôže urobiť nič, keby aj chcel.   

Takže bude pokračovať rusko-americká sankčná vojna, kým to Američanov neprestane baviť. Horšie bude, keď to prestane baviť Rusov. Potom to už nebudú „šachy“...  

 Potom už nebudú... Ale zatiaľ sú to predsa diplomatické šachy: „Vyhostíme vašich diplomatov“ – „A my vyhostíme vašich“, „Vezmeme vám chalupy“ – „A my vezmeme chalupy vám“, „Uvalíme na vás hospodárske a politické sankcie“ – „A my uvalíme na vás...“

A tak do nemoty. Vieš, toto „celosvetové dianie“ mi strašne pripomína materskú školu. Celá trieda, všetci deti sa hrajú, pozerajú si knižky, hrabú sa v pieskovisku, ale jedno dieťa stále všetkých otravuje: tomu vezme hračku, tu sotí, toho udrie, tej hodí piesok do tváre... Ale do nekonečná tak nemôže trvať a raz mu niekto určite rozbije papuľu a potom s plačom utečie preč. Američania asi čakajú, kým dostanú po papuli?

Asi si neuvedomujú, že nakoniec dostanú. „Amerika je nado všetko“. Iný princíp nepoznajú. Myslia si, že sú bohovia a ostatní sú iba červíky. Do nekonečná však nemôžu robiť zle ostatným a raz predsa dostanú po papuli. Rusi sú dobrí šachisti, ale raz ich to tiež prestane baviť. Američania stále porušujú pravidla hry a raz ich nakoniec porušia aj Rusi: ruský medveď si vezme do rúk šachovnicu a ovalí amerického neokonového jastrabíka tak, že...

No, dúfam, k tomu predsa nedôjde, lebo to by sa dotklo všetkých, aj nás. Každý Američan sa hrá na kráľa, lenže zabúda na to, že na šachovnici kráľ je to len slabá figúrka, ktorá robí iba malé kroky a je stále v ohrození. A práve kráľovi dávajú mat...

A na to by si mali pamätať deti strýčka Sama. Šachová partia sa môže skončiť tak, že ten čierny kráľ nasr...di všetky figúrky bielej farby, vezmú si rozum do hrsti, zaženú toho čierneho kráľa do kútu a vyhlásia mu mat. Ale zatiaľ si to americkí „šachisti“ neuvedomujú... Sami seba tlačia do kútu, potom bude zle a už by brali aj remízu, ale bude neskoro...     

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1171x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1706x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1628x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1445x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,