asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Wall Street Journal: Rusko sa pokúša zničiť americký svetový poriadok

 Aktuality

Rusko pod vedením prezidenta Vladimíra Putina sa začalo správať nie ako „regionálna mocnosť“, aktívne spolupracuje dokonca aj so štátmi, kde bol jeho vplyv predtým nulový, píše The Wall Street Journal.

06 August
2017 18:44:13

 

Foto: Screensjot The Wall Street Journal

Kremeľ pracuje na tom, aby rozdrvil svetový poriadok na čele ktorého sú USA, uvádza „InoTV“ text článku riaditeľa programu pre štúdium Ruska a Eurázie v Carnegiho fonde „Za medzinárodný svet“ Eugene Rumera a viceprezidenta fondu Andrewa Weissa, ktorý bol uverejnený vo The Wall Street Journal.

V ostatných rokoch Vladimír Putin dosiahol svetovú úroveň, „začal aktívne používať diplomaciu úsmevov a osobného čara“ v tých štátoch, kde bol vplyv Moskvy prakticky na nule, hovorí sa v článku.

Podľa jeho autorov, Rusko je dnes prítomné na väčšej časti Blízkeho východu, v Európe, v niektorých častiach Afriky a dokonca aj v latinskej Amerike. Moskve sa podarilo nájsť množstvo príležitostí, teraz využíva rozkol v západnom svete.

Autori sú presvedčení, že program Ruska je založený na upevňovaní svojho vplyvu „na úkor Washingtonu a na úkor pravidiel základného medzinárodného systému, ktorý vybudovali USA od čias Druhej svetovej vojny“. Rusko „vniklo tam, kde USA a ich partneri svoje pozície alebo vzdali alebo nič s tým nemohli urobiť“.

Aktivita Moskvy je teraz nasmerovaná nie na to, aby diktovala tie alebo iné podmienky v osobitných častiach sveta, ale na to aby „podkopala a zlikvidovala medzinárodný poriadok, na čele ktorého sú USA, v ktorom platia pravidlá ekonomickej otvorenosti, demokratickej zodpovednosti a nadvlády práva“.

WSJ tiež píšu, že Rusko sa snaží „oddialiť čo možno najviac medzinárodných hráčov od tých štruktúr a bezpečnostných opatrení, nad vytvorením ktorých Washington úporne pracoval počas niekoľkých generácií“.

Za pozornosť stojí aj to, že autori článku hovoria o „nadvláde práva“ vo svetovom poriadku vybudovanom Spojenými štátmi, no nespomínajú, že práve Amerika vtrhla, napr. do Sýrie, nemajúc na to nijaké právne poverenie. A naopak Rusko tam koná na základe zákonných základov, založených na prosbe sýrskych úradov.

Podľa vz.ru srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 502x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 449x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 691x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 970x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,