asfasdf ×

NázorObčana.sk

„Nie sú to naši nepriatelia“: francúzski vojenskí piloti o stretnutiach a ruskými kolegami v európskom vzdušnom priestore

 Aktuality

Švajčiarsky denník Le Temps, ktorý vychádza vo francúzštine, zverejnil výpovede francúzskych vojenských letcov, ktorí sa dennodenne v európskom vzdušnom priestore stretávajú s ruskými kolegami. Tvrdia, že nie sú to nepriatelia.

14 August
2017 07:29:48

 

Foto: Facebook

Zároveň francúzski letci porozprávali o svojej činnosti a o tom, ako pracuje európska „vzdušná polícia“ NATO. Autor článku pripomína, že letka stíhačiek francúzskych Vojensko-vzdušných síl 1/2 Cigognes je dislokovaná na vojenskej základni 116 pri meste Luxeuil-les-Bains v departmentu Haute-Saône na juhu krajiny. Jej úlohou je výlučne vzdušný  sprievod cudzích lietadiel vrátane, pochopiteľne, ruských, ktoré lietajú vo vzdušnom priestore Európy.

Francúzski letci porozprávali niekoľko epizód zo svojej činnosti. Spomenuli napríklad, ako 9. februára tohto roka stíhačky Mirage 2000-5F sprevádzali dva ruské bombardéry Ту-160, zjavenie ktorých, ako prízvukuje autor článku, totálne znepokojilo polovicu všetkých systémov protivzdušnej obrany EÚ.

Francúzski letci podčiarkli, že si už dávno zvykli na stretnutia s ruskými kolegami a nie je to pre nich žiadne prekvapenie. Prednedávnom niekoľko stíhačiek Mirage z tejto letky sa vrátilo z litovského Šiauliaia, kde boli na 4-mesiačnej „služobke“ a kde 23 razy vyštartovali, aby sprevádzali ruské lietadla.

Autor článku poukazuje na to, že francúzski letci nikdy nenazývajú svoju činnosť, ako to označujú mnohí politici a média, za boj proti ruským lietadlám, za snahu zabrániť ich prieniku do európskeho priestoru a pod. Francúzski letci používajú iba jedno slovo, ktorým označujú svoju činnosť – sprevádzanie. Autor článku zisťoval, prečo francúzski letci majú iný postoj k celej veci.

Veliteľ letky plukovník Isaac Diakité vysvetlil, že by bolo nekorektne, keby celú záležitosť popisovali inak: skutočne francúzske stíhačky iba sprevádzali ruské lietadla, pretože ruskí letci ani raz neprekročili vzdušné hranice pobaltských krajín, ani raz neporušili žiadne medzinárodné normy a správali sa veľmi korektne a priateľsky.

„Fotografovali sme ich, oni fotografovali nás. Často sme si zamávali rukou, pozdravili kolegov. Všetko bolo v poriadku. Každý robil svoju prácu a všetci sa správali slušne. Netreba robiť nič iné, iba zachovávať chladnú hlavu a neprejavovať nepriazeň. Rusi demonštrovali, že sú kolegovia a že v žiadnom prípade nie sú to naši nepriatelia. Všetko bolo fajn,“ uvádza autor článku svedectvo jedného z členov francúzskej letky.

„Samozrejme, napätie bolo dosť veľké, pretože sme si uvedomovali celú zodpovednosť, a vedeli, aké následky môžu mať chyby alebo provokácie, čo by mohol zapríčiniť hociktorý incident. Ale veď to isté si uvedomovali aj Rusi a preto správanie na obidvoch stranách bolo veľmi korektné,“ podčiarkol plukovník Isaac Diakité.

Autor článku urobil pomerne nečakaný záver, keď priznal, že správanie francúzskych letcov bolo oveľa logickejšie a zodpovednejšie, ako vojenských pilotov mnohých iných členských krajín NATO: „Možno práve kvôli tomuto uvedomeniu vysokej zodpovednosti francúzski piloti sa chovali oveľa zdržanlivejšie, ako napríklad, Briti, Španieli či Belgičania, a preto nezverejnili veľa fotografií „stretnutí“ s ruskými lietadlami v európskom vzdušnom priestore,“ konštatuje autor.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 489x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 666x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 527x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 778x 👤eugenius
,