asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko-bieloruské vojenské cvičenia Západ 2017, ktoré sa začnú o 10 dní, vyvolávajú hystériu v niektorých krajinách EÚ, hlavne, v Pobaltsku

 Aktuality

Spoločné rusko-bieloruské vojenské cvičenia Západ 2017, ktoré sa o 10 dní začnú v Bielorusku, vyvolávajú obavy mnohých európskych politikov, „expertov“ a médií. V pobaltských krajinách sa pomaly rozpútala hystéria.

04 September
2017 21:01:17

 

Foto: Facebook

Niektoré pobaltské média strašia obyvateľstvo „ruskou hrozbou“ a zverejňujú také komentáre a „analytické“ články, v ktorých takmer bez okolkov „veštia“, že „ruský agresor“ asi priamo  z polygónu pošle svoje vojská na západ a napadne pobaltské štáty. 

Ruskí analytici a média medzitým pripomínajú, že ide o bežné vojenské cvičenie a NATO ročne organizuje desiatky podobných cvičení. Dané cvičenia Západ 2017 sa uskutočnia v dňoch 14. – 20. septembra na šiestich polygónoch v Bielorusku. Zúčastní sa na nich približne 13 tisíc vojakov dvoch štátov a asi 700 kusov vojenskej techniky.

Ani Rusko, ani Bielorusko z toho nerobia žiadne tajomstvo a na tieto vojenské cvičenia pozvali viac ako 80 pozorovateľov – odborníkov z rôznych krajín. Tieto cvičenia budú sledovať aj zástupcovia mnohých najvýznamnejších medzinárodných organizácií: OSN, OBSE, ale aj „konkurenčného podniku“ – NATO. Špeciálnu pozvánku dostali zástupcovia všetkých susedných s Ruskom štátov – členských krajín EÚ: aby sa na vlastné oči presvedčili, že „ruský agresor“ nepripravuje žiaden útok...

Neopodstatnená hystéria v radoch niektorých politikov a médií ako v EÚ, tak aj za oceánom vyvolala odvetnú reakciu Moskvy. Na všetky chýry a „domnienky“ reagovalo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničia. Poukázalo na rastúci „rozruch západných médií okolo rusko-bieloruských manévrov Západ–2017. Prízvukovalo, že sa hovorí o „ich agresívnej povahe“. Poznamenalo, že sa autori poplašných správ odvolávajú na tvrdenia, že správy o počte nasadených do cvičenia členov jednotiek a bojovej techniky sú zámerne znížené a vraj sa nevykonávajú riadne transparentné opatrenia, čo nie je pravda.

„Spoločné strategické cvičenia ozbrojených síl Ruskej federácie a Bieloruskej republiky Západ – 2017 majú výlučne obranný charakter. Celkový počet vojenského personálu a bojovej techniky nepresahuje hodnoty, ktoré  pre určité druhy vojenskej činnosti podliehajú povinnému pozorovaniu podľa Viedenského dokumentu z roku 2011. Tak, do vojenských cvičení, ktoré sa uskutočnia od 14. do 20. septembra, je plánované zapojiť asi 12.700 osôb vojenského personálu (7.200 osôb - z Armády Bieloruskej republiky, 5.500 ľudí - z Ozbrojených síl Ruskej federácie, z toho na území Bieloruskej republiky - asi 3000 osôb), asi 70 lietadiel a vrtuľníkov, 680 jednotiek bojovej techniky, z toho asi 250 tankov, asi 200 diel, raketometov a mínometov, asi 10 lodí. Tieto údaje sa veľmi odlišujú od zverejňovaných v masmédiách v súvislosti s nadchádzajúcimi vojenskými cvičeniami.

Radi by sme podotkli, že bez ohľadu na skutočný stav a počet zaradených síl a prostriedkov Bieloruska republika z vlastnej iniciatívy poslala pozvania na sledovanie aktívnej fázy manévrov pre predstaviteľov medzinárodných organizácií (OSN, OBSE, NATO, SNŠ, CSTO a MVČK), a členov vojenského diplomatického zboru cudzích krajín akreditovaných v Bieloruskej republike ako aj vojenským pozorovateľom z Lotyšska, Litvy, Poľska, Ukrajiny, Estónska, Švédska a Nórska. V rámci Fórum OBSE sa tiež uskutočnil náležitý brífing. Vítame tieto kroky bieloruskej strany.

13. júla 2017 ruskí vojenskí experti usporiadali podobný brífing v sídle štábu NATO. Hovorili podrobne o úlohách, ktoré budú overené v priebehu týchto vojenských cvičení, o vojenských výcvikových priestoroch kde budú nasadené jednotky, poskytli informáciu o silách a prostriedkoch, ktoré budú zapojené do cvičení, vrátane údajov o vojenskom personáli a hlavných systémoch výzbroje a techniky.

Navyše Ministerstvo obrany Ruskej federácie v súčinnosti s bieloruskými kolegami do konca augusta tohto roka plánuje uskutočniť ďalší brífing venovaný tejto otázke - pre príslušníkov vojenského diplomatického zboru cudzích krajín akreditovaných v Ruskej federácii.

Rozdúchavaný rozruch je umele vyvolaný a jednoznačne má za cieľ ukázať západnej verejnosti „opodstatnenosť“ nákladných opatrení na rozmiestňovanie v Poľsku a v Pobaltsku  zosilneného predvoja a zintenzívnenia vojenských aktivít NATO. Radi by sme zdôraznili, že práve tieto aktivity prispievajú k zvýšeniu vojenského napätia v Európe, čo dnes ukážkovo predvádzajú západní „muži pera a mikrofónu,“ zdôrazňuje sa v závere vyhlásenia ruského ministerstva zahraničia v súvislosti s vojenskými cvičeniami Západ 2017.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1177x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1708x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1636x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1450x 👤eugenius
,