asfasdf ×

NázorObčana.sk

Občania EÚ chcú zostať v Spojenom kráľovstve a mať všetky práva? Nie je nič jednoduchšie: majú sa stať Britmi

 Aktuality

Londýn našiel spôsob, ako ponechať občanov EÚ na svojom území: ak nechcú, aby ich vyháňali a aby mali rovnaké práva s pôvodnými obyvateľmi Britských ostrovov, môžu to urobiť veľmi ľahko – na to im postačí, aby sa stali... Britmi.

10 September
2017 07:43:43

 

Foto: Screenshot web britského parlamentu

Britská vláda prezradila niekoľko spôsobov, ako zariadiť tak, aby aj ovce boli celé, aj vlci sýte – teda aby aj občania EÚ mohli bez obáv zostať na britských ostrovoch a nik by ich odtiaľto nevyháňal a zároveň by mali dostatočne široké práva. Skrátka mali by sa stať britskými občanmi.

Ako by to urobili? Postačilo by, keby pre začiatok ľudia, ktorí prežili nepretržite v Spojenom kráľovstve 5 rokov, požiadali o nový štatút – štatút osídlenca „settled”. Tento nový štatút im umožní žiť v krajine aj naďalej, ako aj predtým, a mať prístup k verejným prostriedkom a službám a potom požiadať o britské občianstvo.

Britská vláda ubezpečila, že veľké obavy by nemali mať ľudia, ktorí iba prednedávnom prišli na ostrovy – tesne pred vypuknutím Brexitu. Aj keby ešte nestrávili na ostrovoch 5 rokov, predsa budú môcť zostať vo Veľkej Británii aj naďalej a po vyše spomínaných 5 rokoch budú môcť tiež získať štatút osídlenca - „settled status”.

Dokonca aj tí, ktorí prídu do Veľkej Británie po hraničnom dátume, budú môcť požiadať o povolenie zostať aj po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí EÚ. Podobné migračné opatrenia pre súčasných občanov EÚ britská vláda plánuje do budúcna. Hraničný dátum ešte len bude určený v procese rokovaní medzi Londýnom a Bruselom, ale britská strana už teraz avizuje, že, podľa všetkého, tento dátum nebude stanovený na obdobie pred 29. marcom 2017, kedy bol aktivovaný povestný článok 50.

Britská vláda na svojej stránke zverejnila príslušné informácie - Status of EU citizens in the UK: what you need to know /Štatút občanov EÚ vo Veľkej Británii: čo všetko by ste mali vedieť/. Zároveň ubezpečila, že mieni zabezpečiť, aby mali občania Európskej únie so štatútom osídlenca a dočasným povolením na pobyt rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, dávkam a dôchodkom, a tiež verejným službám. Tento systém britská vláda plánuje spustiť na budúci rok, aby mohli prisťahovalci požiadať o získanie nového štatútu na ostrovoch pred tým, ako Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu.

Všetky informácie sú zverejnené na stránke britskej vlády:

https://www.gov.uk/guidance/status-of-eu-nationals-in-the-uk-what-you-need-to-know

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 413x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,