asfasdf ×

NázorObčana.sk

Videoreportáž: V centre poľského mesta Trzcianka dali odstrániť mauzóleum na mieste hromadného hrobu vojakov Červenej armády

 Aktuality

V centre poľského mesta Trzcianka zdemolovali mauzóleum na mieste hromadného hrobu vojakov Červenej armády, čo vyvolalo odmietavú reakciu časti obyvateľstva mesta a poľskej verejnosti ako aj protest ruskej ambasády vo Varšave.

13 September
2017 19:02:25

 

Foto: Screenshot TVN24

Ako uvádza portál poľskej televíznej stanice TVN24, časť obyvateľov mesta je presvedčená, že pamätníky sú súčasťou histórie a preto ich netreba ničiť a demolovať. Samozrejme, druhú časť obyvateľstva potešilo to, že „sa dočkali pádu poslednej bašty komunizmu...“ Poľský portál uvádza, že stačilo niekoľko minút, aby ťažká technika zvalila mauzóleum sovietskych vojakov v meste Trzcianka a bývalý pamätník sa premenil na hromadu trosiek.

„Rýpadlá sa  presunuli na Poštovné námestie a navzdory protestom Rusov bol zbúraný miestny symbol komunizmu. Je to správne? Názory obyvateľov sa odlišujú,“ prízvukuje poľský portál.Niektorí občania a odborníci boli proti demolácie pamätníka. „Nepodporujem ničenie pamiatok. Veď nakoniec sú tiež súčasťou príbehu. Podobný objekt sa nachádza aj v nemeckom Albeku a tam ho nikto nebude demolovať,“ zdôraznil Tomasz Jurczyk a dodal, že trosky mauzólea sú už na skládke a niekoľko zachovaných prvkov previezli do múzea mesta Trzcianka.

„S najväčšou pravdepodobnosťou boli pozostatky vojakov prenesené na cintorín v r. 1953. O exhumácii však neexistujú žiadne dokumenty. Niekoľko desaťročí bolo mauzóleum považované za vojenský cintorín. Údajne tam boli pochované telá desiatok sovietskych vojakov. Archeologický výskum prevedený v posledných týždňoch však ukázal, že tam nie sú  žiadne pozostatky. V dôsledku toho bol objekt vymazaný z registru hrobov a vojenských cintorínov a stal sa pamiatkou,“ vysvetľuje portál poľskej televíznej stanice TVN24.
 
„Od tej chvíle bolo mauzóleum vnímané ako pamiatkový objekt, ktorý spadá pod právomoc miestnych úradov. Demoláciu uskutočnili na základe zákona o dekomunizácii. Rozhodnutie urobili členovia mestskej rady mesta Trzcianka. Radnica ešte predtým schválila plán rekonštrukcie Poštovného námestia. V novom konceptu už nepočítali s mauzóleom. Demoláciu mauzólea navrhoval v priebehu niekoľkých rokov primátor mesta Trzcianka Krzysztof Chernetsky, ktorý je členom strany „Právo a spravodlivosť,“ uvádza TVN24.

Pripomína, že proti demolácii ostro protestovala ruská ambasáda vo Varšave, ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pod mauzóleom sa stále nachádzajú pochovaní vojaci, a poukázala na protiprávnosť pripravovaného činu. „Opakovane upozorňujeme poľskú stranu, že podobné  kroky by boli v rozpore s rusko-poľskou medzivládnou dohodou z roku 1994 o cintorínoch a pamiatkach obetí vojen a represií“, hovorí sa vo vyhlásení ruskej ambasády.  


Poukázalo na to, že poľská strana nepredložila závažné argumenty v prospech likvidácie alebo presunu tohto pamätníku. „Podľa dokladov, ktoré sú k dispozícii na veľvyslanectve, pod mauzóleom sú ešte hroby vojakov Červenej armády, čo poukazuje na nezákonný a nemorálny charakter celej akcie,“ zdôrazňuje sa vo vyhlásení ruskej ambasády.
 

Video si môžete potrieť tu:

http://www.tvn24.pl/poznan,43/w-kilka-minut-wyburzyli-radzieckie-mauzoleum-ostatni-bastion-komunizmu-padl-na-pysk,771335.html

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

75 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 380x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 392x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 630x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 914x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,