asfasdf ×

NázorObčana.sk

Videoreportáž: V centre poľského mesta Trzcianka dali odstrániť mauzóleum na mieste hromadného hrobu vojakov Červenej armády

 Aktuality

V centre poľského mesta Trzcianka zdemolovali mauzóleum na mieste hromadného hrobu vojakov Červenej armády, čo vyvolalo odmietavú reakciu časti obyvateľstva mesta a poľskej verejnosti ako aj protest ruskej ambasády vo Varšave.

13 September
2017 19:02:25

 

Foto: Screenshot TVN24

Ako uvádza portál poľskej televíznej stanice TVN24, časť obyvateľov mesta je presvedčená, že pamätníky sú súčasťou histórie a preto ich netreba ničiť a demolovať. Samozrejme, druhú časť obyvateľstva potešilo to, že „sa dočkali pádu poslednej bašty komunizmu...“ Poľský portál uvádza, že stačilo niekoľko minút, aby ťažká technika zvalila mauzóleum sovietskych vojakov v meste Trzcianka a bývalý pamätník sa premenil na hromadu trosiek.

„Rýpadlá sa  presunuli na Poštovné námestie a navzdory protestom Rusov bol zbúraný miestny symbol komunizmu. Je to správne? Názory obyvateľov sa odlišujú,“ prízvukuje poľský portál.Niektorí občania a odborníci boli proti demolácie pamätníka. „Nepodporujem ničenie pamiatok. Veď nakoniec sú tiež súčasťou príbehu. Podobný objekt sa nachádza aj v nemeckom Albeku a tam ho nikto nebude demolovať,“ zdôraznil Tomasz Jurczyk a dodal, že trosky mauzólea sú už na skládke a niekoľko zachovaných prvkov previezli do múzea mesta Trzcianka.

„S najväčšou pravdepodobnosťou boli pozostatky vojakov prenesené na cintorín v r. 1953. O exhumácii však neexistujú žiadne dokumenty. Niekoľko desaťročí bolo mauzóleum považované za vojenský cintorín. Údajne tam boli pochované telá desiatok sovietskych vojakov. Archeologický výskum prevedený v posledných týždňoch však ukázal, že tam nie sú  žiadne pozostatky. V dôsledku toho bol objekt vymazaný z registru hrobov a vojenských cintorínov a stal sa pamiatkou,“ vysvetľuje portál poľskej televíznej stanice TVN24.
 
„Od tej chvíle bolo mauzóleum vnímané ako pamiatkový objekt, ktorý spadá pod právomoc miestnych úradov. Demoláciu uskutočnili na základe zákona o dekomunizácii. Rozhodnutie urobili členovia mestskej rady mesta Trzcianka. Radnica ešte predtým schválila plán rekonštrukcie Poštovného námestia. V novom konceptu už nepočítali s mauzóleom. Demoláciu mauzólea navrhoval v priebehu niekoľkých rokov primátor mesta Trzcianka Krzysztof Chernetsky, ktorý je členom strany „Právo a spravodlivosť,“ uvádza TVN24.

Pripomína, že proti demolácii ostro protestovala ruská ambasáda vo Varšave, ktorá vo svojom vyhlásení uviedla, že pod mauzóleom sa stále nachádzajú pochovaní vojaci, a poukázala na protiprávnosť pripravovaného činu. „Opakovane upozorňujeme poľskú stranu, že podobné  kroky by boli v rozpore s rusko-poľskou medzivládnou dohodou z roku 1994 o cintorínoch a pamiatkach obetí vojen a represií“, hovorí sa vo vyhlásení ruskej ambasády.  


Poukázalo na to, že poľská strana nepredložila závažné argumenty v prospech likvidácie alebo presunu tohto pamätníku. „Podľa dokladov, ktoré sú k dispozícii na veľvyslanectve, pod mauzóleom sú ešte hroby vojakov Červenej armády, čo poukazuje na nezákonný a nemorálny charakter celej akcie,“ zdôrazňuje sa vo vyhlásení ruskej ambasády.
 

Video si môžete potrieť tu:

http://www.tvn24.pl/poznan,43/w-kilka-minut-wyburzyli-radzieckie-mauzoleum-ostatni-bastion-komunizmu-padl-na-pysk,771335.html

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

75 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1158x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1692x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1618x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1424x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,