asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nielen Blízky východ v ropných súvislostiach

 Aktuality

Viete, že v novembri 2000 Saddám Husajn požadoval, aby sa iracká ropa nepredávala v rámci programu „ropa za potraviny“ za americké doláre, ale len za euro?

17 September
2017 21:15:40

 

Foto: Screenshot YouTube

USA zaprotestovali, na čo Husajn povedal, že ak nie, tak úplne zastaví dodávky ropy na svetové trhy. OSN s tým súhlasila.

20. 3. 2003 ozbrojené sily USA (Aj Slovenskej republiky) vpadli do Iraku, 30. 12. 2009 bol Saddám Husajn popravený. Nové kontrakty na ťažbu irackej ropy získavajú hlavne americké spoločnosti.

V roku 2007 sa líbyjský prezident Muammar Kaddáfi dohodol s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym o exporte ropy za eurá. Ďalšia Kaddáfiho politika prinútila americké spoločnosti opustiť líbyjský trh. V októbri 2011 bol Kaddáfi zvrhnutý a zversky zabitý povstalcami, ktorých podporovala americká vláda. 

Začiatkom roku 2011 sýrsky prezident Bašar Asad oznamuje začiatok spolupráce s Ruskom a Čínou, čo znamená, že všetky dodávky ropy sa začínajú platiť v rubľoch a juanoch.  Na to sa proti nemu od marca 2011 začínajú konať protivládne pohyby nasmerované na zvrhnutie jeho režimu. A 15. novembra 2011 je zavedené embargo na export sýrskej ropy. 

Od 1. 6. 2012 je zavedené embargo na export iránskej ropy, ktorú vláda Mahmúda Ahmádinežáda predáva od roku 2008 len za euro a iránske realy, orientujúc sa na vnútornú burzu. 

V roku 2011 Rusko oznámilo vytvorenie ropnej burzy v Petrohrade, kde sa budú prepočty konať len v rubľoch.  Následne sa spojili ropná, obchodno-surovinová a spoločenstvo Burza Sankt Peterburg a 16. 8. 2011 sa konal prvý kontrakt pre vnútorný trh za ruble. Dovtedy boli totiž nákupcovia ropy aj na vnútornom ruskom trhu nakupovať ropu za doláre. No a tie ruské banky nakupovali od vlády USA.  V momente, ako sa toto udialo, ešte v auguste 2011 ceny ropy klesli o 12 – 15 USD za barel.

Na základe toho sa v septembri 2011 aktivizovali v Rusku občania, ktorí akoby nesúhlasili s politikou ruskej vlády.  A v decembri 2011 sa začali masové, dobre organizované protesty ruskej nesystémovej opozície. 

Možno je postupnosť týchto udalostí náhodná, no fakt zostáva faktom: Pokiaľ sa ropa na celom svete predáva za americké doláre, dovtedy USA zostávajú jediným štátom sveta, ktorému je nevýhodné meniť doterajší stav. Z toho dôvodu sa Američania nezastavia pred ničím (iba pred skutočnou silou), aby zachovali zdanie sily svojej národnej meny.

Spracoval V. Mikunda

Video si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1306x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1820x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1734x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1538x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,