asfasdf ×

NázorObčana.sk

Maďarsko je pobúrené ukrajinským jazykovým zákonom a upozorňuje, že Ukrajina môže mať viac nepriateľov, ako priateľov

 Aktuality

Maďarsko je pobúrené ukrajinským jazykovým zákonom, ktorý fakticky likviduje vyučovanie v jazykoch národnostných menšín, a upozorňuje, že „Ukrajina stratí priateľa, ale pre Kyjev by bolo lepšie, keby mal viac priateľov, ako nepriateľov“

22 September
2017 19:43:14

 

Foto: Facebook

Šéf úradu maďarskej vlády János Lázár vyhlásil, že v prípade, ak prezident Ukrajiny Petro Porošenko podpíše kontroverzný zákon o ukrajinizácii vzdelávania, Kyjev stratí ďalšieho priateľa – Budapešť. Informoval o tom maďarský portál 168ora.hu.

János Lázár označil nový ukrajinský zákon za hrubé porušovanie práv maďarskej a iných menšín a prízvukoval, že tento zákon je podradný a absolútne nevhodný. „Ak ho prezident Porošenko podpíše, Ukrajina stratí ďalšieho priateľa – Budapešť. Myslím si, že pre Ukrajinu by bolo lepšie, keby mala viac priateľov, ako nepriateľov,“ podčiarkol.

Maďarsko začalo tvrdo protestovať hneď po tom, ako 5. septembra Najvyššia rada Ukrajiny schválila kontroverzný zákon, v súlade s ktorým vzdelávanie v jazykoch národnostných menšín od budúceho roka zostane dočasne už iba v národnostných materských školách a v prvých štyroch triedach základných škôl, kde sa ešte praktizuje jazyk národnostných menšín. Od piatej triedy základnej škole, na strednej a vysokej škole sa bude používať už iba štátny jazyk – bez výnimiek. O 2 roky vzdelanie v jazykoch národnostných menšín bude úplne zlikvidované a na všetkých stupňoch sa bude vykonávať iba v ukrajinčine.

Už o dva dni na to maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó /7. septembra/ označil nový ukrajinský zákon o vzdelávaní za nariadenie, ktoré protirečí hodnotám Európskej únie a potláča práva národnostných menšín.

O 3 dni Budapešť vyhlásila, že odteraz nebude podporovať ukrajinské iniciatívy v medzinárodných organizáciách a Péter Szijjártó privolal na koberec ukrajinskú veľvyslankyňu v Maďarsku Ľubov Nepopovú, aby vysvetlila všetky detaily plánu Kyjevu o totálnej ukrajinizácii.

Potom 11. septembra Budapešť oznámila, že sa obrátila na OSN a OBSE so sťažnosťou na nový ukrajinský vzdelávací zákon, ktorý totálne obmedzuje vyučovanie v jazykoch národnostných menšín a o dva roky ho úplne zakáže. Budapešť vyzvala medzinárodné organizácie, aby zastavili hrubé potláčanie práv národnostných menšín na Ukrajine.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,