asfasdf ×

NázorObčana.sk

Podkarpatská Rus sa búri a vyhráža sa Kyjevu autonómiou. Susedné krajiny sa aktívne angažujú do diania v tejto napätej situácii

 Aktuality

Kým sa Kyjev tvarí, že na Donbase už štvrtý rok odráža masívny útok takmer celej ruskej armády a prekáža tým Kremľu, aby uchmatol kúsok ukrajinského územia, pomaly, potichu, mierovou cestou niekto iný môže uchmatnúť ten kúsok – z opačnej strany...

25 September
2017 19:16:42

 

Foto: Facebook

Viaceré ukrajinské média poukazujú na to, že Budapešť začína šachovú partiu už na území Ukrajiny a autonómia Podkarpatskej Rusi sa stáva čoraz viac reálnejšou. Prízvukujú, že si to v Kyjeve snažia nevšímať a tváriť sa, že sa nič nedeje. A to aj napriek tomu, že mnohí radikáli a nacionalisti varujú súčasné vedenie krajiny, že zjavne zanedbáva dianie na západe krajiny.


Olej do ohňa bezpochyby prilial aj nový zákon o vzdelaní, ktorý odklepla Najvyššia rada. Proti tomuto zákonu búria sa všetky národnostné menšiny na Ukrajine a značná časť obyvateľstva na západe krajiny, kde práve žije početná časť národnostných menšín. Samozrejme, ako sme už o tom informovali, nový zákon o vzdelaní /resp. nový „jazykový zákon“/ totálne pobúril niektoré vlády susedných krajín – hlavne, Maďarska, Rumunska, Ruska, ozývajú sa aj nespokojné hlasy z Bieloruska, Moldavska a niektorých iných krajín.


Pred pár dňami oblastná rada Zakarpatska /Podkarpatskej Rusi/ fakticky jednohlasne schválila výzvu prezidentovi Ukrajiny, v ktorej dosť nediplomaticky žiada, aby uvalil veto na škandalózny zákon o vzdelaní. Niektoré zakarpatské /podkarpatské/ média celkom jasne narážajú, že nie je to iba záležitosť obyvateľov tohto regiónu: počas hlasovania na zasadnutí oblastnej rady, ako „pozorovateľ“, bol prítomný maďarský konzul a dokonca jeden z členov maďarskej vlády. Ukrajinskí novinári prízvukujú, že to určite nebola náhoda. Budapešť dianiu v tomto regióne venuje mimoriadnu pozornosť – oveľa väčšiu, ako Kyjev.

Výzvu prezidentovi podporili takmer všetci členovia oblastnej rady Podkarpatskej Rusi – okrem členov frakcie Viktora Balogu „Jednotné centrum“, ktorí takto demonštrovali, že sú zatiaľ verní Kyjevu. Miestne média to poriadne skritizovali a označili toto konanie členov „Jednotného centra“ za provokáciu a „drobnú podlosť“.

Ukrajinské média prízvukujú, že v tom čase, keď ukrajinský prezident posiela vyhrážky a nadávky smerom do Moskvy a lieta po celom svete s otočenou dlaňou a žobre peniaze všade, kde sa len dá, Kyjev si vôbec nevšíma, že sa nie na východe, ale na západe krajiny sa vytvára tá najnebezpečnejšia situácia. Maďarsko a už aj Rumunsko pomaly, diplomaticky a bez zbytočného hluku začína ovládať daný región. Upozorňujú na to mnohí ukrajinskí analytici na Západnej Ukrajine.

Niektorí z nich varujú, že Kyjev môže urobiť podobný zlý ťah, ako to bolo v prípade Krymu a Donbasu a pošle do Podkarpatskej Rusi bandy nacionalistov, neonacistov a radikálov, aby tam „urobili poriadok“. Odborníci varujú, že výsledok bude presne taký istý, ako na Kryme alebo na Donbase: buď vypukne občianska vojna, alebo celý tento región „nečakane odpláva“ zo zostavy Ukrajiny. 

Poukazujú na to, že v Budapešti čakajú na ďalšiu chybu Kyjevu, aby mohli zaútočiť a ešte viac zmeniť situáciu v Podkarpatskej Rusi. Nik netvrdí, že Budapešť sa pokúsi silou urobiť zmeny – v súčasnej situácii by to nik nedovolil, ale sú aj diplomatické a politické páky. Budapešť vyhlási, že Kyjev potláča práva Maďarov žijúcich v Podkarpatskej Rusi a na pôde Bruselu a Štrasburgu začne presadzovať ideu, že musí zachraňovať krajanov pred besnením Kyjevu. A potom, ako sa hovorí, sú možné varianty... Pomaly aj v Rumunsku začínajú sledovať po stopách maďarských kolegov.   

Nielen v médiách a vystúpeniach analytikov a politikov susedných krajín, ale aj v samotnej Ukrajine sa stretávajú scenáre možného vývoja v Podkarpatskej Rusi v najbližších mesiacoch a rokoch. A mnohé z týchto scenárov sú dosť pesimistické pre Ukrajinu. Samozrejme, nie všetci sa musia splniť, ale keď sa splní aj ich menšia časť, Kyjev určite prehrá. Nakoľko tá porážka bude krutá a potupná? Čas ukáže. 

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 477x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 645x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 520x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 768x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,