asfasdf ×

NázorObčana.sk

USA Today: „Ovplyvňovať voľby v Nemecku sa nesnažili ruskí hakeri, ale americkí pravicoví radikáli“

 Aktuality

Voľby v Nemecku sa skončili a v tejto súvislosti nik, ako v prípade USA, nespomína ruských hakerov. Ani teraz, ani pred voľbami. Veď ešte vo štvrtok nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere potvrdil, že Rusko do nemeckých volieb nezasahovalo.

25 September
2017 19:20:05

 

Foto: Screenshot USA Today

Potvrdzuje to aj článok v americkom denníku USA Today. Dokonca už v samotnom titulku autor článku poukazuje na to, že voľby v Nemecku sa nesnažili ovplyvniť mýtickí ruskí hakeri, ale americkí pravicoví radikáli. Upozorňuje, že už viacerí odborníci sú presvedčení, že Kremeľ nemá žiadne dôvody na to, aby sa angažoval v nemeckých voľbách: nemieni tieto voľby ovplyvňovať a navyše nemá ani „svojho Putinovho kandidáta“...


„Spojenectvo trollov a extrémistov sa snaží /článok bol zverejnený tesne pred voľbami v Nemecku/ ovplyvniť výsledok volieb v Nemecku. Ale napriek tomu, podľa analytikov, Rusko nemá s tým nič spoločné. V skutočnosti za šírením rôznych propagandistických materiálov na internete stoja pravicové skupiny zo Spojených štátov,“ uviedol USA Today.


Poukazuje, že informácie o podobných činnostiach sa objavili menej ako týždeň pred  volebným dňom. „Je jasné, že je veľmi pravdepodobne, že vyhrá súčasná nemecká kancelárka  Angela Merkelová. „Zatiaľ sme neboli schopní identifikovať žiadnu zvláštnu aktivitu Rusov,“ priznal Simon Hegelich, profesor na Mníchovskej technickej univerzite.

Naopak, po analýze 300 miliónov príspevkov na Twitteri, profesor zistil, že veľa príspevkov s hashtagom  #AltRight (extrémna pravica) bolo poslané z Nemecka. „Mnohé z týchto správ mohli byť prepojené alebo aspoň môžeme povedať, že boli inšpirované hnutím extrémnej pravice v Spojených štátoch,“ dodal Hegelich.
 

Americký denník poukazuje na to, že pravičiari sa snažili očierniť popredných kandidátov – ako Merkelovú, tak aj jej jediného konkurenta, kandidáta strany sociálnej demokracie Martina Schulza. „Väčšina týchto správ pochádzala práve z USA, čo vyvoláva dojem, že sa pravičiari  v Nemecku a Amerike snažili ovplyvniť názor nemeckých voličov,“ uvádza denník.

Pripomína, že podľa viacerých odborníkov pravicová „Alternatíva pre Nemecko“ (AfD) v dlhodobom horizonte nemá žiadne šance na víťazstvo vo voľbách, ale ak bude táto strana  pokračovať v tlaku na elity, v určitom bode sa situácia môže zmeniť. „Vedúci Inštitútu pre digitálnu spoločnosť Sandro Gaycken sa domnieva, že sa pravičiari snažili zasahovať do diskusie o nemeckých voľbách na rôznych sociálnych sieťach. Napríklad, podľa Gayckena, obyčajným nemeckým užívateľom, ktorí hľadajú skupiny pre diskusie o politike, sa automaticky navrhujú krajne pravicové strany, ako AfD, ktorá, ako sa očakáva, po prvý raz získa kresla v parlamente,“ predpokladá USA Today.


A zasa cituje Sandra Gayckena: „Je to čudné. Facebook sa domnieva, že je to nemožné, pretože užívatelia by mali dostávať doporučenia založené na tom, koho majú za priateľov, v ktorých skupinách sa nachádzajú a čo sa im ľubí. Všetci v Nemecku však vidia tieto doporučenia. Ale nik v tom nevidel „stopy Rusov“,“ uvádza denník slova odborníka.

„Podľa šéfa Centra pre európsku bezpečnosť Marka Galeottiho je pomerne obťažne určiť stupeň zraniteľnosti Nemecka voči hakerom a trollom spojeným s Ruskom. Okrem toho sa odborník domnieva, že zásah Moskvy nemá zmysel, pretože na voľbách sa nezúčastňuje ani jeden proputinský kandidát.

„Pravdepodobnosť akéhokoľvek zásahu Rusov je bezvýznamná, pretože akýkoľvek vážny dopad na výsledky volieb v každom prípade posilní postavenie Berlína vo vzťahu k Moskve,“ povedal Galeotti. S ním však politológ Jörg Forbrig celkom nesúhlasí a tvrdí, že to iba „nemusí byť vidno,“ píše denník.

„Ale podľa politológa, nie sú nemecké voľby príliš zraniteľné voči vonkajšiemu zásahu z troch dôvodov. Po prvé, kvôli „ruskému zásahu" vo voľbách v USA a vo Francúzsku sú  voliči v pohotovosti. Po druhé, vďaka multistraníckemu systému v Nemecku je obťažné  predvídať následky informačných kampaní. Po tretie, nemecké média sú podľa Forbriga „vyváženejšie a pokojnejšie,“ pripomína UDA Today.

„Okrem toho, ak by Rusi mali nejaké kompromitujúce informácie na Merkelovú alebo ešte niečo iné, už by to dávno zverejnili,“ zhrnula Melissa Hooperová, odborníčka na právne a sociálne otázky postsovietskych krajín,“ uzatvára svoj komentár americký denník USA Today.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 2016x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 2569x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 2359x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 2104x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,