asfasdf ×

NázorObčana.sk

Aj napriek sankciám a „vysokej politike“ kinematografia z Východu sa dostala na Slovensko. Dnes sa v Bratislave a Piešťanoch začínajú Dni ruského filmu

 Aktuality

Sankcie, vojny, krízy, politické škandály, migranti... To je naša dnešná realita. A kde sú divadlá, kiná, výstavy, galérie, festivaly? Niekde v pozadí, možno na sedemnástom, či tridsiatom piatom mieste... Prečo je v popredí práve to – škaredé?..

27 September
2017 19:40:03

 

Foto: Facebook

A preto je to takmer zázrak, že na Slovensko prichádzajú ruské filmy – a to aj napriek rôznym sankciám a politickým intrigám. Práve sa totiž v Bratislave a Piešťanoch začínajú Dni ruského filmu. Budú sa konať počas siedmich dní - od dnešného dňa a do 3. októbra v bratislavskom Kine Lumière a o niečo kratšie od 1. do 3. októbra v Dome umenia Piešťany.

Počas Dní ruského filmu diváci uvidia kvalitné firmy zo súčasnosti. Reprezentatívna prehliadka súčasnej ruskej produkcie privíta žánrovo pestrý výber ruských filmov, vrátane najnovších snímok Karena Šachnazarova, Alexeja Mizgiriova či Andreja Končalovskeho.

Pri tejto príležitosti sa včera večer v kine Lumiére (Špitálska 4, Bratislava) konala tlačová konferencia generálneho riaditeľa filmovej spoločnosti Mosfilm Karena Šachnazarova. Zajtra  o 15.00h je v priestoroch kinosály Filmovej a televíznej fakulty VŠMU naplánovaný masterclass – takisto s Karenom Šachnazarovom.

Počas prehliadky sa tiež predstaví film Duelant (r. Alexej Mizgiriov), zatiaľ posledný film ďalšieho z velikánov ruskej kinematografie Andreja Končalovskeho Raj, ktorý bol v roku 2016 ocenený Strieborným levom na 73. MFF Benátky, navrhnutý ako národný nominant na Cenu Americkej akadémie filmových umení a vied (Oscar) v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a tento rok je jedným z filmov v širšej nominácii na Európsku filmovú cenu.

Z ruských klasík je do programu prehliadky zaradená jedna z posledných adaptácií poviedky Alexandra Puškina a rovnomennej Čajkovského opery Piková dáma (r. Pavel Lungin) a výber dopĺňajú komédia o romantických problémoch tínedžera Koľu Dobrý chlapec (r. Oksana Karas), triler o profesionálnom vymáhačovi dlhov Vymáhač (r. Alexej Krasovksij) a dráma odohrávajúca sa na pozadí ničivého zemetrasenia v Arménsku v roku 1988 Zemetrasenie (r. Sarik Andreasjan). 

V Piešťanoch budú uvedené tri filmy, Anna Karenina – Vronského príbeh, Raj a Piková dáma.

Premietania v Kine Lumière sa uskutočnia o 18.00h, resp. piatok a sobotu 29. a 30. septembra o 20.00h. Filmy budú uvedené v originálnom jazyku s anglickými titulkami a so slovenskými elektronickými titulkami. Projekcie sú zdarma, voľné lístky na projekcie budú k dispozícii v pokladnici Kina Lumière vždy hodinu pred projekciou.

Prehliadka sa koná na základe bilaterálnej kultúrnej dohody medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou. Organizuje ju Slovenský filmový ústav z poverenia Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom kultúry Ruskej federácie a Spoločnosťou Noy. Partnermi podujatia sú Kino Lumière, Dom umenia Piešťany, Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení, Ruské centrum vedy a kultúry, BKIS. Môžete si pozrieť veľmi zaujímavé a kvalitné filmy. Nuž, ešteže na ruské filmy zatiaľ sankcie neuvalili...

Program Dní ruského filmu
Bratislava. Kino Lumière a Filmová a televízna fakulta VŠMU

28. 9. (štvrtok) 15.00h FTF VŠMU Karen Šachnazarov - Masterclass
28. 9. (štvrtok) 18.00h Lumière Duelant (hostia)
29. 9. (piatok) 20.00h Lumière Dobrý chlapec
30. 9. (sobota) 20.00h Lumière Piková dáma
1. 10. (nedeľa) 18.00h Lumière Raj
2. 10. (pondelok) 18.00h Lumière Zemetrasenie
3. 10. (utorok) 18.00h Lumière Vymáhač
 

Piešťany. Dom umenia Piešťany
1. 10. (nedeľa) 18.00h Raj
2. 10. (pondelok) 18.00h Piková dáma
3. 10. (utorok) 18.00h Anna Karenina - Vronského príbeh

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 908x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 875x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 885x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1737x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,