asfasdf ×

NázorObčana.sk

USA pripravujú čínsky Majdan: vyčlenili financie na realizáciu „demokratizačných programov“ podľa príkladu Ukrajiny a Gruzínska

 Aktuality

Spojené štáty naštartovali „demokratizačné procesy“ v Európe a rozširujú podobné aktivity aj v Ázii. Pripravujú čínsky Majdan: vyčlenili financie na realizáciu „demokratizačných programov“ podľa príkladu Ukrajiny, Gruzínska a iných štátov.

04 Október
2017 19:41:57

 

Foto: Facebook  

Niektoré americké média si všimli, že Biely dom hľadá „dodávateľov za účelom realizácie demokratických programov na území Číny“. Na „rozvoj demokracie“ mieni pre začiatok vyčleniť 1,5 milióna dolárov. Vládny portál už zverejnil dokument informujúci o tomto grante. „Na posúdenie sa budú prijímať žiadosti spoločností, ktoré majú záujem realizovať projekty, ktoré v dlhodobej perspektíve budú priamo napomáhať posilneniu bezpečnosti a stability a taktiež ochrane záujmov USA v danom regióne,“ uvádza sa v dokumente.

Ide zjavne o program podobný tým, ktoré sa realizovali na Ukrajine, v Gruzínsku, Čiernej Hore a iných európskych štátoch. Ich realizácia sa vždy skončila majdanmi, občianskymi nepokojmi, vojnami alebo minimálne zmenami vo vláde. Niektorí analytici sa domnievajú, že „spúšťačom“ vyhlásenia tohto grantu bolo to, že Čína nepodporila Spojené štáty v otázke jadrového programu Severnej Kórei. Rusko, ako aj Čína, tiež nepodporila USA v tejto otázke, ale Washington podobné „demokratické programy“ smerom k Rusku realizuje už dávnejšie. V prípade Číny je to viac – menej novinka.

Niektoré média okrajovo poznamenali, že USA sa snažia posilniť svoj vplyv v regióne a zintenzívniť spoluprácu s Japonskom a Južnou Kóreou vo vojenskej oblasti. Potrebujú zámienku, aby tam zvýšili svoju vojenskú prítomnosť. „Nastolenie demokracie“ v Číne môže byť vhodným dôvodom: realizácia „demokratizujúcich“ programov môže destabilizovať situáciu v Číne, vyvolať nepokoje a to by znamenalo, že USA by „boli nútení“ posilniť svoju vojenskú prítomnosť v tomto regióne, aby obránili svojich spojencov a taktiež ochránili aj „záujmy Spojených štátov“.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 253x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1030x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 541x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 723x 👤eugenius
,