asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Times: „Prvá v histórii návšteva kráľa Saudskej Arábie v Moskve je jasnou demonštráciou rastu vplyvu Ruska v blízkovýchodnom regióne“

 Aktuality

Britský denník The Times komentoval prvú historickú návštevu Moskvy kráľa Saudskej Arábie Salmána ibn Abd al-Azíza a poukázal na to, že táto historická návšteva svedčí o tom, že vplyv Ruska v blízkovýchodnom regióne rastie čoraz viac.

08 Október
2017 17:27:36

 

Foto: Facebook

The Times si všíma, že to nebola bežná málo významná diplomatická návšteva. Sprevádzali ju rokovania viacerých delegácií a odborníkov a vyvrcholili podpísaním niekoľkých dohôd, prevažne v oblasti obrany a investícií. Britský denník prízvukuje, že ani tie investičné dohody nie sú bežné – ide o miliardové investície.

The Times poukazuje na to, že tento fakt zjavne znervózňuje a znechucuje Spojené štáty. Washington sa snaží, aby jeho spojenci komunikovali a spolupracovali výlučne s nim a nezapájali sa do veľkých projektov s tými krajinami, ktoré takpovediac nie sú príliš veľkými kamarátmi Bieleho domu. Britský denník zdôrazňuje, že sa Washington snaží izolovať Rusko, rozšíriť sankcie a zatiahnuť do sankčnej vojny proti Rusku aj všetkých svojich spojencov. Ale návšteva saudskoarabského kráľa robí Washingtonu škrt cez rozpočet.

Uvádza úplne opačný výrok saudskoarabského ministra zahraničia Ádila Džubajra, ktorý je presvedčený, že sa sankčná vojna Západu proti Rusku onedlho skončí. Preto privítal investičné dohody s Ruskom a podčiarkol, že veľké investície do ruského hospodárstva je to dobre premyslené a slobodné rozhodnutie vedenia Saudskej Arábie. Vyslovil presvedčenie, že spolupráca medzi Ruskom a Saudskou Arábiou bude dlhodobá a veľmi úspešná.

„Spolupracujeme s Ruskom, ako s priateľskou krajinou. Samozrejme, ctíme si medzinárodné právo  a sme presvedčení, že investujúc do Ruska ho v žiadnom prípade neporušujeme. Musíme byť múdri a myslím si, že treba sa dohodnúť na tom, aby tieto sankcie voči Rusku boli zrušené,“ prízvukoval saudskoarabský minister zahraničia.

The Times túto návštevu spája s katastrofálnou politikou USA na Blízkom východe. Poukazuje na to, že predošlé americké vedenie porobilo veľa prešľapov a chýb, zapríčinilo vojny a chaos na Blízkom východe. Britský denník si všíma, že Donald Trump chce zmeniť túto politiku a koná pragmaticky. Prízvukuje, že silné arabské krajiny nevedia, čo ich čaká a sú opatrní vo vzťahoch s USA. Ako zdôrazňuje The TImes, Putin a Rusko nahrádzajú túto medzeru a arabské štáty hľadajú nové možnosti pre spoluprácu. Preto sa pozerajú na Rusko.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:
senil, 16.10.2017, 08:22:12 0 0
To že každý lezie do zadku Saudskej Arábii - USA aj Rusko ma štve. Pritom najvačším podporovatelom terorismu je Saúdská Arábia. Proti nej by sa malo zasiahnuť. Saúdovia sú centrom zla a teroru. Ale majú peniaze, tak im každý lezie do zadku. http://www.epshark.cz/clanek/103/saudska-arabie-vazeny-spojenec-nebo-nepritel
  • 1

O autorovi

eugenius


Podobné články

USA priznali, že „an-Nusra“ používa v Sýrii chemické zbrane

 

Štátny department USA po prvýkrát priznali, že teroristi „Hayat Tahrir al-Sham“, ktorí sú v spojen...

📅23.10.2017 0 75x 👤eugenius

Branislav Fábry: Katalánsko po deklarácii nezávislosti

 

Niet pochýb, že jednou z hlavných otázok súčasnej Európy je téma budúceho vývoja Katalánska, ktoré...

📅22.10.2017 0 205x 👤eugenius

Spľasla bublina ďalšieho škandálu: Európska únia nenašla porušenie zákona v kauze, keď spoločnosť Siemens dodala turbíny na Krym

 

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Federica Mogherini odpovedajúc na otázky členov Európskeho ...

📅22.10.2017 0 248x 👤eugenius

Prieskum verejnej mienky v Rusku: „Krym nepredáme, nezaplatíme, je jednoducho náš a vždy bol“

 

Rusi podrobili kritike nápad českého prezidenta, že by mali Kyjevu zaplatiť za opätovné pripojenie polo...

📅21.10.2017 0 509x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,