asfasdf ×

NázorObčana.sk

Sergej Lavrov: „Porovnajte ročné vojenské rozpočty: európsky rozpočet NATO mnohonásobne prevyšuje vojenský rozpočet Ruska“

 Aktuality

Po skončení 16. zasadnutia ministerskej Rady Barencevo-Euroarktického regiónu v Archangeľsku ruský minister zahraničia Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii odpovedal na otázky novinárov o aktuálnom dianí vo svete.

23 Október
2017 18:43:49

 

Foto: MZV

Pred niekoľkými týždňami noviny „Kommersant“ uviedli, že  Špicbergy sú možným konfliktným regiónom pre Rusko a Nórskou. Čo si o tom myslíte?

Nečítal som text publikácie v „Kommersant“ o Špicbergoch. Samozrejme, domnievame sa, že okolnosti nášho vzájomného pôsobenia na súostroví by mali byť oveľa konštruktívnejšie. Zastávame názor, že ustanovenia Zmluvy o Špicbergoch by mali striktne dodržiavať všetci zúčastnení. Avšak, čas od času máme s našimi susedmi problémy, čo sa týka, napríklad, aj obmedzenia používania vrtuľníkov trastu „Arktikugoľ“, povoľovacích licencii pre vedecký výskum, vstupu do oblastí zaujímavých z vedeckého a turistického hľadiska, hoci požadovanie takých povoľovacích licencií podľa nášho názoru nezapadá do ustanovení zmluvy o Špicbergoch. Problém spočíva aj v tom, že príjmy z daní, ktoré platia aj ruskí účastníci hospodárskej činnosti na Špicbergoch, sa nepoužívajú na potreby Berentsburgu.

Opakovane sme sa obracali na našich nórskych susedov s oficiálnymi nótami, dvakrát aj v minulom roku, so žiadosťou reagovať na naše obavy, vysvetliť možné postupy ich prekonania. Doteraz sme žiadne odpovede na tieto nóty nedostali. Nepociťujeme ústretovosť zo strany nórskych kolegov, ani snahu o začatie dialógu o týchto otázkach. Samozrejme, to nepoteší. Niekoľkokrát sme takýto dialóg ponúkli, ale boli sme odmietnutí. Myslím si, že to nezodpovedá duchu Severnej spolupráce.

Je zrejmé, že zintenzívnenie ruskej vojenskej prítomnosti na severe krajiny vyvoláva znepokojenie ľudí v Barentsovom regióne. Existujú obavy, že sa prehĺbi napätie v celom regióne. Je dôvod k znepokojeniu ľudí na Severe? Aká je Vaša reakcia na najnovšie rozhodnutie Nórska o rozmiestnení ďalších vojsk na území Finnmarku?

Vy ste pozorne prečítali Vašu otázku. Zrejme, sa nesformovala rýchlo. Samozrejme, že máme obavy z vývoja vojensko-politickej situácie v Baltskom regióne, najmä zo zvyšovania prítomnosti NATO v tejto oblasti. Vnímame procesy, ktoré sa tu odohrávajú, ako súčasť uvedomelého strategického nasmerovania na zdržovanie Ruskej federácie. Túto stratégiu velitelia NATO, predovšetkým z USA, neskrývajú.  Uskutočňuje sa konzekventne, tiež v podobe prudkého mohutnenia úsilí o vytvorenie globálneho systému protiraketovej obrany, ktorá nemá nič spoločné s Iránom alebo Severnou  Kóreou, ale je nasmerovaná na zdržiavanie Ruska a Číny.

Vidíme, ako sa naši švédski susedia pravidelne zúčastňujú vojenských cvičení NATO. Počujeme pozvania a prísľuby začlenenia Švédska a Fínska do radov Aliancie. Každá krajina má suverénne právo samostatne určovať si vlastnú zahraničnú politiku, vstupovať do aliancie, voliť spôsob zaistenia vlastnej bezpečnosti. Samozrejme, podľa nášho názoru, neutralita Fínska a Švédska bola jedným z výdobytkov ich  zahraničnej politiky a naďalej je veľmi dôležitým príspevkom k úsiliu o normalizáciu a udržanie stability na európskom kontinente.

Ak hovoríme o udalostiach pri našich hraniciach, tak doslova minulý mesiac tu prebehli nadnárodné cvičenia pod názvom „Auróra 17“. Tie boli deklarované ako absolútne obranné, vynútene, vraj, prudkým zhoršením bezpečnostnej situácie. Po prvýkrát v týchto cvičeniach v blízkosti našich hraníc boli nasadené ťažké pancierové vozidlá USA. Prekvapil nás vývoj reakcie Západu na rusko-bieloruské manévre „Západ-2017“. Označili ich za útočné, netransparentné, hoci Ruská federácia spoločne s Bieloruskom v dostatočnom predstihu pozvala, okrem iného na terénne cvičenia, zahraničných pozorovateľov a to aj z členských štátov NATO. Prišli a pozorovali všetko s veľkým záujmom. Avšak, tento ideologický útok, pokusy vtĺcť do mozgu ľudí tézu o agresivite Ruskej federácie, neskončili. Takmer žiadne masmédium nezverejnilo pravdivú informáciu o transparentnosti v súvislosti s týmito manévrami.

A čoho je hodná rozprávka o ruských vojskách, ktoré po manévroch zostanú v Bielorusku! Komické je, že už potom, čo sa tieto manévre skončili a zúčastnení ruskí vojaci sa dávno vrátili na miesta trvalej dislokácie, niektorí neprestávajú tvrdiť, že akýsi vojaci predsa len tam zostali. Je smutné, že dospelé osoby sa zaoberajú takýmto ohlupovaním verejnosti.

Pokiaľ budeme hovoriť konkrétne o bezpečnosti v regióne Baltského mora,  minulý rok, kedy prezident Fínska S. Niinisto na stretnutí s Prezidentom Ruska V.V.Putinom navrhol, aby všetky vojenské lietadla lietali so zapnutými transpondérmi, my sme prijali túto výzvu vážne, predložili príslušné návrhy Rade Rusko-NATO. Fínsko nie je účastníkom Rady, takže sme tiež súhlasili so zapojením  existujúcej v rámci ICAO Projektovej skupiny oblasti Baltského mora, ktorá úspešne jedná, pracuje a vyvíja postupy, ktoré by mali byť všeobecne vyhovujúce.

V tejto fáze sa skupina stretla naposledy v máji. Všetci priznali, že letové plány takmer všetkých ruských vojenských lietadiel s výnimkou špeciálnych sú predbežne oznamované všetkým účastníkom tejto skupiny ICAO a lietadla, vybavené transpondérmi, lietajú so zapnutými. Popritom, lietadlá našich partnerov z NATO, ako aj zo Švédska, vo väčšine prípadov lietajú s vypnutými transpondérmi.

Sme pripravení na otvorený dialóg o všetkých týchto otázkach. Mimochodom, po iniciatíve Prezidenta Fínska S.Niinisto sme predložili spomínané návrhy do Rady NATO-Rusko, a to nielen o transpondéroch. Bol to celý súbor bezpečnostných opatrení, ktoré umožňujú zvýšiť úroveň dôvery v regióne Baltského mora. Doteraz neprišla žiadna odpoveď z NATO.

Skôr, ako budeme hovoriť o podnecovaní zvyšovania napätia z ruskej strany ako o overenej skutočnosti, pozrime si  štatistiku od začiatku roka. Letectvo a námorníctvo členských krajín NATO porušili švédske hranice deväťkrát. Porušenie z ruskej strany bolo len jednorazové, kedy dve naše lietadla boli počas jednej minúty vo vzdušnom priestore Švédska na východ od ostrova Gotland.

Namiesto rečí, ktoré si vzájomne hovoríme ale navzájom nepočujeme, je potrebné si sadnúť k rokovaciemu stolu (čo už dávnejšie ponúkame NATO), predložiť na mape reálne fakty, vymeniť si informácie o tom, kto a kde čo rozmiestňuje, na vlastnom alebo cudzom území sa udalosti stali. Potom bude jasné, kto má sily a na čo sú zamerané.

A ešte Vám dôrazne odporúčam pozrieť si na internete (ani nebudem pripomínať čísla) a porovnať ročné vojenské rozpočty členských štátov NATO a Ruska. Je možné urobiť ešte jedno porovnanie - vojenský rozpočet členských krajín NATO bez rozpočtu USA. Pozrite sa, koľkokrát výška európskeho rozpočtu NATO prevyšuje vojenský rozpočet Ruska. Pravdepodobne je lepšie sadnúť si a porozprávať sa, ako už dávno ponúkame. Dúfame, že naši kolegovia z NATO niekedy pochopia naliehavosť takéhoto dialógu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1171x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1705x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1628x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1445x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,