asfasdf ×

NázorObčana.sk

Čo robiť, ak nevládzete splácať úver?

 Aktuality

Životná úroveň Slovákov rastie, úrokové sadzby sú na historickom minime a to nám dodáva odvahu zrealizovať svoje predstavy o vlastnom bývaní.

31 Október
2017 18:36:56

 

Foto: Facebook

Napriek tomu, že zadlženosť našincov má vďaka priaznivej ekonomickej situácii stúpajúcu tendenciu, objem zlyhaných úverov domácností klesá. V splácaní sme čoraz disciplinovanejší.

Štatistiky spred dvadsiatich rokov sú omnoho smutnejšie.  Vtedy bolo v omeškaní každé trináste euro, dnes je to až každé 29-te požičané euro. V porovnaní s údajmi Národnej banky Slovenska z konca augusta 2017 sa tak podiel zlyhaných úverov na celkových úveroch obyvateľstva znížil o polovicu, na 3,4 %.

Najvzornejší sme v splácaní úverov na nehnuteľnosti, kde podiel zlyhaných úverov dosahuje 2,1 %. O niečo horšie je to s úhradou spotrebných úverov. V tomto prípade podiel zlyhaných úverov na celkovom objeme spotrebákov dosahuje 8,3 %. V každom prípade, dobrou správou je, že podiel zlyhaných úverov domácností už 3 roky neustále, postupne klesá. V snahe zachovať túto priaznivú bilanciu a predísť neschopnosti splácať akýkoľvek úver by sme sa mali riadiť týmito pravidlami:

  1. Zadlžujte sa s rozumom. Splátky našich  úverov by nemali tvoriť viac ako 40 % čistého príjmu. Rovnako dôležité je vytvárať si rezervu a pravidelne odkladať aspoň 10 % z výplaty, aby sme sa tak pripravili na nečakané výdavky, respektíve, aby sme ľahšie zvládli splácanie úveru aj pri dočasnom výpadku príjmu.

 

  1. Nastavte si zvládnuteľné splátky. Vyrátajte si výšku mesačnej splátky tak, aby pre vás nebola veľkou finančnou záťažou. „Klientom odporúčame  zvoliť si dobu splácania tak, aby výsledná splátka vyhovovala ich možnostiam. Je vhodnejšie voliť dlhšiu lehotu splatnosti a znížiť si tak mesačné zaťaženie. Vďaka tomu budú schopní vytvoriť si potrebnú rezervu a tú môžu o pár rokov použiť práve na predčasné splatenie úveru,“ radí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.
  1. Úver si poistite. Ide síce o peniaze navyše, ale keď sa dostanete do nečakanej a zložitej životnej situácie, tento záväzok za vás na seba dočasne prevezme poisťovňa. Podmienky poistenia schopnosti splácať úver má každý poskytovateľ tejto služby nastavené individuálne. Väčšinou sa však vzťahuje napríklad na stratu zamestnania, osobný bankrot, trvalú invaliditu, úraz s následkom pracovnej neschopnosti a podobne.
  1. Komunikujte s bankou. Najhoršie je prestať splácať a neinformovať banku o našich dôvodoch. V takom prípade od nej získate negatívny záznam do úverového registra, čím sa zníži vaša bonita a v budúcnosti aj šanca získať ďalší úver. Pri pretrvávajúcej neochote klienta dohodnúť sa s bankou, vymáhaním dlhu poverí exekútora. V prípade vzniku nečakanej životnej situácie, kvôli ktorej sa dostanete do dočasnej neschopnosti splácať úver, preto ihneď kontaktujte svoju banku a informujte ju o daných okolnostiach. 

Banka vám ponúkne niekoľko možností riešenia:

-        odklad splátky,
-        predlženie lehoty splatnosti,
-        úprava splátkového kalendára, aby vyhovoval vašim možnostiam,
-        konsolidáciu úverov.

Konsolidáciou môžete vyplatiť všetky svoje existujúce a drahé úvery jediným, omnoho výhodnejším.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1293x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1812x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1720x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1529x 👤eugenius
,