asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko kriesi produkciu konope

 Aktuality

Osevné plochy technického konope, ktoré je potrebné na hrubšie a stálejšie látky, boli v Rusku v porovnaní s minulým rokom rozšírené o 57 % a dosiahli 4500 hektárov.

31 Október
2017 18:39:27

 

Foto: Facebook

Trh má o túto surovinu záujem a preto budú dotácie tohto odvetvia navýšené. Regióny, kde sa tradične pestuje konope a ľan začnú dostávať lacné úvery na modernizáciu a výstavbu nových spracovateľských fabrík.

V ruskom ministerstve poľnohospodárstva je už posudzovaný návrh zákona, ktorý umožní dotovať z federálneho rozpočtu osevy ľanu a konope. Podľa expertov dodnes sa prakticky všetko nevyhnuté konope pre potreby Ruska dováža a preto sa vlastné výnosy budú znásobovať na desiatky krát.

Tohtoročný zber konope dosiahol 620 ton, čo je o 25 % viac ako v roku 2015. (Riaditeľ agropriemyselnej asociácie Albert Popov hovorí o ešte pozitívnejších ukazovateľoch tohto roka. Uvádza, že osevné plochy sa zvýšili o 65 % a že zber bude vyšší o vyše 100 %). Toto množstvo však ani percentom nepokrýva množstvo suroviny, ktorú Rusko potrebuje.

Pozitívum tohto odvetvia je, že súčasné technológie, používané v oblasti spracovania konope umožňujú zabezpečiť výrobe vysokú rentabilitu.

Cárske Rusko bolo lídrom v oseve konope i v jeho exporte. Ešte aj ZSSR v roku 1940 mal s konope obsiatych 980 000 hektárov pôdy. Dnešným lídrom je Čína s približne miliónom hektárov, v Európe Francúzsko s 15 – 17 tisíc hektármi.

Rusko je na tom tak, že dokonca ktorákoľvek pobaltská krajina produkuje viac konope, hovorí A. Popov a dodáva, že problémom RF je aj to, že sa nerozlišujú druhy konope, ktorých je dokonca 26.

Pochopiteľne, že všetci špecialisti dvíhajú aj varovný prst, aby sa zároveň urobili opatrenia na odvrátenie hrozby pestovania konope na drogy. Také sa dá od technického konope odlíšiť hlavne až v etape jeho rastu do kvetu.

Podľa ria56.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 514x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 458x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 696x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 979x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,