asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko pobúrilo ultimátum zástupcu štátneho tajomníka USA Hoyta Briana Yeea, ktorý žiadal, aby Belehrad sa „úplne odstrihol od Ruska“

 Aktuality

Srbské média živo komentujú výsledky oficiálnej návštevy Srbska, ktorú absolvoval zástupca štátneho tajomníka USA Hoyt Brian Yee. Citujú mnohé jeho výroky a prízvukujú, že prakticky vyhlásil Srbsku ultimátum.

01 November
2017 18:00:06

 

Foto: Facebook

Ako zdôrazňujú srbskí novinári, Hoyt Brian Yee navštívil Belehrad a snažil sa vydierať vedenie krajiny zakladajúc na obchodnej, hospodárskej, ale čiastočne aj politickej závislosti Belehradu od USA, snažil sa zatiahnuť Belehrad do svojich geopolitických intríg a keďže vedenie Srbska neprejavilo ochotu zúčastniť sa na týchto hrách, začal sa vyhrážať vedúcim predstaviteľom krajiny a fakticky im vyhlásil ultimátum: buď pristúpia na podmienky, ktoré diktujú USA, alebo bude zle...

Srbské média zverejňujú komentáre srbského prezidenta Alexandra Vučiča po stretnutí s Hoytom Brianom Yeeom. Prízvukoval, že americký hosť dosť často zopakoval svoje videnie situácie: „Stále vyjadroval nespokojnosť s tým, že podľa jeho mienky, Srbsko sedí na dvoch stoličkách: snaží sa vstúpiť do EÚ, ale zároveň chce zachovať dobré vzťahy s Ruskom. A prečo by to tak nemohlo byť? Prečo sa musíme pohádať s Ruskom? Hoyt Brian Yee vyjadril veľké znepokojenie v súvislosti s vplyvom Ruska v našom regióne,“ podčiarkol Alexander Vučič.

Srbské média pripomínajú, že presne podobné vyhrážky americký hosť zopakoval aj v Belehrade počas 17. Srbského ekonomického fóra, na ktorom sa zúčastnil. „Nemôžete sedieť na dvoch stoličkách zároveň. Musíte sa pridať na jednu z dvoch strán. Musíte to urobiť, aj keď je to veľmi ťažké,“ citujú srbské média Hoyta Briana Yeeho.

Ministerstvo zahraničia Srbska vydalo v tejto súvislosti nespokojné stanovisko, v ktorom podčiarklo, že americké ultimátum ohrozuje stabilitu Srbska, neumožňuje mu správne sa pohybovať medzi určitými mantinelmi na medzinárodnej politickej scéne a zachovávať rovnováhu. Srbské ministerstvo zahraničia varovalo, že podobný nátlak môže narobiť Srbsku veľa problémov. Odmietlo, že si musí vyberať medzi Západom a Ruskom. 

Srbské média poukázali na to, že predtým „rozkazy“ väčšinou zneli z Washingtonu alebo počas medzinárodných stretnutí, ale situácia sa mení: americký štátny tajomník prišiel do Belehradu a priamo v hlavnom meste Srbska vyhlásil ultimátum tejto krajine. Srbskí novinári zdôrazňujú, že nemorálne nediplomatické konanie vedúcich amerických politikov už presahuje všetky prípustné hranice.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

75 %
(28 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1172x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1706x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1629x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1445x 👤eugenius
,